Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Olmak Ya Da Olamamak...

Yayınlanma Tarihi : 26 - 03 - 2015 : 13:35
BEN HABER GAZETESİ 30.SAYI
 
 
 
Dionysos kimdir bilir misiniz? Eski Yunanistan’da zevk ve içki tanrısı. Bu tanrı, bundan bilmem kaç bin yıl önce bir kahramandı. Yunanlılar, Dionysos adını verdikleri bu tanrıya, hayatın çetin şartları ortasında, kendilerine, zaman zaman da olsa, saadet, neşe imkanı yarattığı için, minnetlerini, şükranlarını ödemek istediler. Yılda bir defa, belli günlerde “Dionysos Şenlikleri” düzenlediler. 
 
Bu eğlenceler sırasında içip keyiflenen bazı kimseler, bulundukları yerden ortaya fırladı, taklitler yaptı, güldürücü hikayeler anlattı. Önceleri rastgele kimselerin, akıllarına estikçe yaptıkları bu oyunlar, zaman geçtikçe şenliklerin geleneği oldu. Sahneye çıkanların sayısı birken iki oldu, sonra üç, dört, beş, on, on beş… 
 
Daha sonra bazı kimseler, bu işi kendilerine meslek edindi.
 
İşte her şey böyle başladı… Başladı başlamasına da sonucu pek de hayırlı olmadı. 
 
Günümüzde tiyatronun geldiği nokta tam anlamıyla içler acısı. Birçok insan tiyatroyu bir entel forsu zannediyor, kimileri tiyatronun T’sine bile tahammül edemiyor. 
 
Küçük bir azınlık ise elinden geldiğince, şehrindeki oyunları takip etmeye çalışıyor. İşte bu noktada bazı bilinçli insanlara, tiyatroyu sevdirmek adına önemli görevler düşüyor. 
 
Tiyatro aşka benzer. İnsanı hazin hazin ağlatır. Ama verdiği acının gücünde bir başka tat bulunur. Tiyatro evrene benzer. İnsanı doya doya güldürür. Ama yansıttığı tuhaflıklar, gülerken ağlamak için istekler doğurur demiş Namık Kemal.
 
Bir oyunu en unutulmaz kılan, hafızalara kazıyan belki de en önemli sebeplerden biri sağlam replikleri. Oyunda birçok şeyi unutabilirsiniz ama etkilendiğiniz bir repliği asla... 
 
‘Olmak ya da olmamak. İşte bütün mesele bu’ demiş William Shakespeare, o dünyaca ünlü başyapıtında... Doğrudur. Var olmak ya da olmamak. bir ya da sıfır. Pozitif ya da negatif. 
 
İnsanoğlu yaşamı boyunca bunun savaşını verir. Bu savaşta kimileri layıkıyla direnir, kimileri de mağlubiyeti sindirip kenara çekilir. Ben İzmir’de bu var olma savaşını kazanmış, iyi niyetli, yetenekli, dirayetli ve azimli bir topluluk tanıyorum. Çağlar İşgören’in önderliğinde 13 kişiden oluşan bu topluluk, bu güzel kentte, bu kentin ruhuna, dokusuna uygun öyle güzel işler yapıyor ki takdir etmemek mümkün değil. 
 
Siz de “geç kaldım demek için bile artık çok geç” demek istemiyorsanız sahip çıkın sanatçılarınıza. Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi çok yakınınızda...
 
…yar bana bir eğlence medet, sürç-i lisan ettiysem affola…
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN