Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çok Yüzlü Tebessümler

Yayınlanma Tarihi : 21 - 03 - 2015 : 09:28
Siyaset, karşı tarafın kozlarını bilmediğiniz bir iskambil oyununa benzer. Ancak hangi desteyi açacağını çok iyi tahmin ederek başarılı olabilirsiniz... Siyasetin her safhasında ve her aşamasında vazgeçilmezlik vaziyetleri vardır. 
Her karar makamında da bu vaziyetin siyaset faydasına düşkünlük yer alır.
Politikacı seçim zamanı gelince bütün seçmen kitlelerine karşı güler yüzlü olmanın fırsatlarını yaratır. Ve her zeminde bu fırsatın bütün imkanlarını kullanır.
 
Bunun ayıplanacak yanı yoktur; çünkü siyasetin genel tarifidir.
 
7 Haziran seçimlerinin siyaset ustası ve lideri Tayyip Bey’dir.
Etkili gündem yaratmanın ve fırsat kullanımının ustalığını elinde bulundurmaktadır. Ve fırsatı çok başarılı kullanmaktadır.
Örneğin, “Neyin eksik” çıkışmasıyla milliyetçi gençliği oylarına olan talebini sergiledi. Önce dikkat çekti. Sonra tesir alanını genişletti. Ve arkasında benzer türde yenilerini gündeme getirmeye başladı.
 
Selahattin Demirtaş’ın teatral cevap sahnesi ve sürenin kısa tutulması, Selahattin Bey’in etkili cevap ustalığı olarak sayılmasından çok asabiyet sergilemesi olarak yorumlandı.
 
Böyle durumlarda asabiyet sergilemek, ustalık değil, hatta hiç değil, sadece telaşlı siyasetçi tavrı olur. Böyle durumlarda muhalifin hatası iktidara yazılır. Nitekim beş dakikalık HDP grup toplantısı Tayyip Bey siyasetine kredi kazandıran sonuç yarattı: Milliyetçi oylar Tayyip Bey siyaseti için, daha göz doyurucu bir algı alanı oluşturdu.
 
Tayyip Bey, geçmişin muhalif kitlesini kendi siyaset eğilimleri açısından değerlendireceği yeni bir yöntem denemesi daha yaptı. Sesine ahenkli ve tesirli bir kıvam kazandırarak Harp Akademileri Komutanlığının kültür merkezinde konuştu.
Bir samimiyet ifadesiyle dedi ki, “eski genelkurmay başkanımız başta olmak üzere, birlikte mesai sarf ettiğim için yakından tanıdığım pek çok komutanın tutuklanmasına şahsen gönlüm hiçbir zaman razı olmadı.”
 
Bir taşla iki kuş vuran siyaset fırsatını iyi değerlendirdi: Birincisi, suçu paralel yapıya yükledi. “Güçlü medya desteğiyle teçhiz edilmiş bir yapının, Türkiye’yi ele geçirmek için yürüttüğü kumpasa hep birlikte maruz kaldık” dedi.
İkinci olarak önemli bir hususu suçlama zemini olarak değerlendirdi. Ve dedi ki: Şahsım başta olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı...”
 
 Tayyip Bey’in siyaset planlamasının etkilerinin nasıl gelişeceği ciddi bir merak konusu olacak. Özellikle milletvekili adaylarının listelerde yerlerinin belirlenmesinden sonra, bu merakın daha da artacağı görülecektir.
 
AKP açısından bütün seçimin Tayyip Bey siyaset modelinde yürütüleceğini beklemek isabetli görünmüyor. Başlangıç aşamaları etkisi açısından makul görünse bile etkin olacağı iddia edilemez.
 
Davutoğlu, bu seçimde kendi siyaset etkinliğini sergilemek zorundadır. Bunu ispat için gereken her şeyi yapmak konumunda olacaktır.
Çünkü AKP dördüncü kez tek başına hükumet kurarsa, bu hükumetin başbakanı Davutoğlu olacaktır ve hak ettiğini ispatlamış olacaktır.
Ha bu arada unutulmasın; milletvekili listelerini AKP için, genel başkan olarak Davutoğlu hazırlayacaktır.
 Bu çok ciddi bir sorumluluk olacaktır.
 
 Ne konuda derseniz; kendi kadrosunu kurmak konusunda derim...
 Çünkü siyaset çok yüzlü tebessüm ister...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN