Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İZKA Neden Var?

Yayınlanma Tarihi : 21 - 03 - 2015 : 09:25
İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) son toplantısı... Konu, İzmir’in uyuyan devi Kemeraltı...
Perdeyi İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu açıyor.
İzmir’e gelen hiç bir turist gecelemek istemiyor.
 
İzmir e gelen turistin yüzde 75’i bir daha gelmek istiyor. Ama Türkiye’ye gelen turistin yüzde 90’ı İzmir’e uğrayalım demiyor.
Dünyanın neresine giderseniz gidin, her şehrin merkezinde eski şehir yapısı var, tarihi merkezi var. Ama bizim turisti cezbedecek aktivitemiz yok. 
 
Kemeraltı sabah 08.00’de açılıyor, akşam 08.00’den sonra kedilere köpeklere kalıyor.
1960’larda turizm dendiği zaman tek noktası İzmir’di, şimdi 5’inci sıralara geriledi.
Tespitleri sıralayan Çolakoğlu, kendisine göre ne yapılması gerektiğini de anlatmayı ihmal etmiyor:
Kemeraltı İzmir’in 365 gün 24 saat yaşayan bir semti olmalı. Eğer biz Kemeraltı, Agora, Kadifekale üçgeninde bir potansiyel yaratabilirsek, buna mimarisi ile Ege Medeniyetleri Müzesi’ni kurabilirsek, İzmir’de iki gün kalınırsa İzmir turizmi için çok farklı olur.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve TARKEM’in çok ciddi projeleri var. Şimdi biz de diyoruz ki bu tür işlerin başını İZKA çekemez mi? İZKA’nın İzmir tarafından verilen birinci görevi İzmir’i tanıtmak. Bunun için Kemeraltı’nı önemsiyoruz.
 
Ankara Onaylamıyor
 
İkinci perde:
TARKEM (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım A.Ş.) Başkanı, İZKA Kalkınma Kurulu Üyesi Uğur Yüce konuşuyor:
İzmir’e gelen turist sayısı her geçen gün azalıyor. Çünkü onları kentte gezdireceğimiz bir yer yok.
Bu bağlamda TARKEM olarak Kemeraltı’nda stratejik plan yapmak için çalışıyoruz ama, daha bir toplu iğne bile alamadık.İzmir’in gelişmesi için 3-4 tane önemli konudan belki de en önemlisi, turistler için cazibe merkezi yaratmaktır. Ama 1304 tarihi yapısıyla Kemeraltı’nda yatan hazine öylece duruyor.
 
Kemeraltı’nın kalkınması için 2.5 yıl önce güdümlü proje sunduk, kabul edilmedi, ilgili bakanlık da iptal etti. 
İZKA’ya “bir destek programı açın” diye önerdik, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yapılan görüşmelerde “alan sınırlaması”nda anlaşılamadığı için o da reddedildi.
 
Eğer İZKA Kalkınma Kurulu’nun gerçekten gücü varsa, Kemeraltı ve çevresini İZKA 2016 programına alın. Lütfen bu projeyi destekleyin ve programa girmesini sağlayın...
 
Faaliyet Raporu Neden Gizli?
 
Uğur Yüce böyle diyor ama, belli ki, Ankara’ya göbekten bağlanan İZKA’dan umutsuz ve biraz da öfkeli:
İZKA Kalkınma Kurulu’nun iki temel fonksiyonu vardır. Birisi ajansın faaliyetlerini konuşup öneriler getirmektir. 2015 yılı faaliyet raporunu Kalkınma Kurulu’ndan kaçırdılar. Bakanlığa götürülüp onaylandı. Hiç olmazsa imzadan sonra o rapor üyelere bir şekilde sunulabilirdi. Ne yazık ki, bazı şeyleri İZKA’dan değil, ilgili bakanlıktan öğreniyoruz. Bu davranış, İZKA Kalkınma Kurulu’nu yok saymaktır. Savunma, İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban’dan... TARKEM’in projesine, bazı teknik sorunlar nedeniyle bakanlıktan onay alınamadı. Sonuçta 13 milyon liralık bu projeyi uygulayamadık.Faaliyet raporunun, bırakın kamuoyunu, kurul üyelerinden bile gizlenmiş olması gerçeği ise “birilerini rahatsız etmemek adına” sümen altı.... Duygusallık bölümü:
 
Bu kez, İZKA Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Mutlu söz alıyor:
Bu proje alındı, bakanlığa götürdük, “yapamazsınız” cevabı aldık. Buna karşın biz yönetim kurulu olarak ne yapabilirdik. Eğer görevimde eksikliğim varsa, İZKA Yönetimi’nden ayrılırım.
 
Sonuç:
- Dostluk bozulmasın, Ankara ile ile ilişkiler zarar görmesin, yeni bir kurul oluşturalım, yeni plan hazırlayalım...
Görülüyor ki; İzmir daha çok “kalkınma bekleyecek, turist yolu gözleyecek...” Hükümet tarafından İzmir Kalkınma Ajansı diye bir oluşum meydana getiriliyor, bu kentin işlerin başından aşkın, hatırı sayılır insanları çeşitli sıfatlarla bir araya getirilip “her şey İzmir için” diye bir de gaz veriliyor, Ancak Ankara’dakiler “biz izin vermeden kalkınamazsınız” diyor... 
Bir soru da bizden; İZKA neden var, faaliyet raporları neden gizli? 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN