Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çanakkale Öyle Bir Destan ki...

Yayınlanma Tarihi : 19 - 03 - 2015 : 08:25
Dün malum; Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümüydü. Bu öyle sıradan bir savaşın sonunda kazanılmış bir sıradan bir zafer değildir. Zamanında dünyanın en modern öldürme makineleriyle donatılmış dünyanın en güçlü devletlerinin oluşturduğu güce karşı, elinde çakaralmaz silahı ve ucuna takılı süngüsü ile savaşan ve uğruna savaştığı zaferi göremeden can veren 100 binlerin zaferidir. Tükenmişlik içinde, çeşitli cephelerde yüz binlerce şehit veren, hepsini kaybeden Osmanlı İmparatorluğu’nun, 1910’lu yılların ikinci yazısında “zafer” hanesine yazılmış tek savaştır.
 
Bu öylesine ağır bedelli bir zaferdir ki, ülkenin lise, üniversite öğrencilerine kadar tüm insan kaynaklarını kullandığı, hepsini de şehit verdiği bir zaferdir.
 
Çanakkale Zaferi’nin ilan edildiği yıl, mezun edecek öğrencisi kalmamış fakültelerin, liselerin varlığı, “bu toprakların vatandaşıyım” diyebilen, hangi dinden dilden, ırktan olursa olsun asla unutmaması gereken gerçeklerdir.
 
Tüm yetişmiş insan kaynakları, Avrupa’da, Asya’da, Afrika’daki savunma savaşlarında kaybolmuş bir ulusun, üzerine bir de yokluklar içinde verdiği Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkabilmesi, normal insan aklının, mantığının asla içinden çıkamayacağı kadar büyük gerçeklerdir.
Bir de, her türlü insan kaynağı tükenmişliğinden Türkiye Cumhuriyeti gibi, o zamanın dünyasının imrenerek izlediği bir devlet yaratma azim, kararlılık ve sonrasında başarıyı yakalamak, 100 binlerce şehidimize vefanın eseridir.
 
Çanakkale’de, Sarıkamış Dağları’nda, Kuzey Afrika’nın uzak diyarlarında, ve de Kurtuluş Savaşı’nda can verenlerin, bu enkazdan ve yokluktan Türkiye Cumhuriyeti çıkaran, başta sevgili Atamız olmak üzere savaş ve siyaset kahramanlarımızın aziz hatırası önünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum...
 
Kocaoğlu’nun Prestij Eseri; Fuar İzmir
 
Önceki gün İzmir basını olarak, İzmir büyükşehir Belediye Başkanı, İzmir’in son yıllardaki en büyük projesi ve yatırımı Fuar İzmir’in açılış öncesi tanıtım toplantısına katıldık. Başkan, 26 Mart’ta dalında dünyanın en büyük, en kapsamlı fuarı olan Mermer Fuarı ile kapılarını açacak yeni tesis hakkında kısa bilgiler verirken, mutluluğu, heyecanı yüzünden okunuyordu.
 
Fuar İzmir, Aziz Kocaoğlu’nun başkanlığı dönemlerinde projelendirilen, her türlü istimlaki yapılan, tüm engelleri, bürokratik işlemleri sabırla takip edilen, temeli atılan ve de mutlu sona ulaşan dev bir tesistir. Onun için, İzmir basınının yoğun ilgi gösterdiği ilk tanıtımın, başkanı bir hayli heyecanlandırdığı, gururlandırdığı dikkatli gözlerden kaçmadı. Bu bana göre, son derece hak edilmiş bir gururdur, heyecan da doğaldır...
 
Son 30 küsur yıldır, “Gavur İzmir’den, ihmal edilmiş, geri bırakılmış İzmir”e geçiş yapan bu kente, tamamen yerel olanaklarla böylesine büyük ve kalıcı bir tesis kazındırılmasında emeği geçenleri candan kutluyorum.
 
Bu alanda beni en çok ilgilendiren konulardan birisi de, uzun yıllar fuar alanı olarak kullanılan Kültürpark’ın, kent yaşamına en iyi şekilde kazandırılması çalışmaları ve projeleridir. Bunca önerinin ışığında henüz ortaya çıkmış bir proje olmasa da, Başkan Kocaoğlu, bu konudaki çalışmaların son aşamalara geldiğini, kendisine ait şu iki kelimeyle ifade etti;
“Senaryosu yazıldı...”
 
Dileriz; o “senaryo” beklediğimize değecek bir senaryodur...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN