Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kıyma O Ağaçlara Karayolu

Yayınlanma Tarihi : 18 - 03 - 2015 : 08:59
Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’i ziyarete giderken, yolda çay molası verdik. Arıkbaşı Köyü girişindeki şirin bir kahvehanede durduk. Çaylarımızı yudumlarken, yanıma işletmenin sahibi geldi. Çevredeki asırlık çınar ağaçlarını gösterip, başladı anlatmaya:
 
— Karayolları Torbalı, Bayındır ve Ödemiş arasındaki 80 kilometrelik duble yol çalışması kapsamında, bu gördüğünüz 300 yıllık çınar ağaçlarını da kesmek istiyor.
— En az 50 ağaç kıyıma uğrayacak.
—Biz de engel olmak için imza kampanyası başlattık.
—Siz de imza atar mısınız ve gazetede sesimizi duyurur musunuz?
 
Peşinden de bugüne kadar verdikleri mücadeleyi anlattı.
—Karayolları ile görüşmüşler, çözüm bulamamışlar.
—Yetkililere, belediye başkanlarına mektuplar yazmışlar, cevap alamamışlar.
— Bazı siyasiler konuyu Meclis gündemine taşısa da, bir sonuca ulaşamamışlar.
 
Konuyu dinledikten sonra etrafı gezdim, hakikaten de çınar ağaçlarıyla dolu, harika bir yer. Karayolları istese, yolu biraz arkaya çekip bütün ağaçları kurtarabilir.
Yetkililer bize yaptıkları açıklamada, kendilerinin de ağaçları kesmek istemediklerini ve kavşak projesini değiştirmek için yöntem aradıklarını bildirdiler.
Umarım bu arayışları olumlu sonuçlanır. Kendilerinden beklentim doğaya saygılı davranıp, halkın çağrısını dinlemeleridir.
 
 
Tarih Yazılmıyor...
Yazılmış Bitmiş Bile...  
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir’deki yeni fuar alanının tanıtımını yaparken, dev projenin büyüklüğünü daha iyi anlayabilmemiz için böyle benzetmelerde bulundu.
 
— 337 bin metrekare büyüklüğünde arsa alanına sahip Fuar İzmir, 50 futbol sahasına eşit bir arazide inşa edildi.
—İnşaat alanından 2 milyon 300 bin metreküp hafriyat çıkarıldı. Bu da 200 bin kamyona karşılık geliyor.
— Fuarın yapımında kullanılan 34 bin ton demirle, 5 Eyfel Kulesi inşa edilebilir.
— İnşaata dökülen 300 bin metreküp betonla, 100 metrekarelik 6 bin daire yapılabilir.
— Konak-Kemalpaşa arası kadar (29 bin metre) fore kazık çakıldı.
— Çeşme-Bergama arası kadar (200 kilometre) ankraj (betonarme yapılarda çelik donatının beton içerisine bağlanması) yapıldı.
Gibi, gibi açıklamalar ve örnekler..
 
Türkiye’nin en büyük fuar kompleksi olan “Fuar İzmir”, hakikaten hepimizin gurur kaynağı olacak tüm nitelikleri taşıyor.
İçiyle, dışıyla, rakamlarıyla, belediyenin öz kaynağı ile yapılmış olmasıyla, ticari kapasitesiyle, rekorlarıyla, kente katacağı değerle, uluslararası gücüyle gurur veriyor.
Yeni fuar alanı, “İzmir’in fuarlar ve kongreler kenti” olma hedefi doğrultusunda Kültürpark’ın inşasından sonraki en büyük adım özelliğini barındırıyor.
O yüzden Başkan Kocaoğlu’nun “Türk fuarcılığının tarihi yeniden yazılıyor” vurgusu ve övüncü son derece haklı, son derece doğru..
Hatta tarih yazılmış bile..
 
 
Bu Proje Türkiye İçin Örnek Olur
Her adımda bu projeyi bize getiren Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Hastanesi Tıbbi Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüçhan Uslu ile işadamı Emin Dinleten’i güzellikle anıyorum.
Çünkü, ülkenin kanayan bir yarasına parmak basıp, çözüm için yol-yöntem buldular. Bizim de devreye girmemizle birlikte “Kanserli Hastalar Evde Bakılsın” projesi kısa sürede büyüdü, gelişti ve artık neredeyse uygulama aşamasına vardı.
 
İzmir’in beş ilçesinde devreye alınan proje sayesinde hastalar da, hastaneler de, doktorlar da, aileler de rahatlayacaklar. Sistemle birlikte acil servislerdeki yoğunluğun ve 112’ye yapılan aramaların da önüne geçilebilecek. Ayrıca, ki bu nokta bence en önemlisi, hasta yakınları da aldıkları eğitimler sonunda, yakınlarına daha faydalı olabilecekler.
 
Projede son olarak, hasta yakınlarının eğitimlerini yapacak sağlık personeline kurs verildi. İzmir’deki sağlık meslek liselerinde görev yapan hemşire ve teknisyen gibi sağlık kökenli öğretmenler,        İl Sağlık Müdürlüğü’nde eğitime alındı.
“Kanser Hastalarına Evde Bakım” projesi, nüfusunun yüzde 9.3’ü 65 yaş üstü olan İzmir için oldukça önemli bir çalışma. Şu an 5 ilçede yürütülen uygulama, kentin tamamına yayıldığında Türkiye’ye de örnek olacaktır, eminim..
 
 
Dünyanın En Kötüsü Gelsin, Moral Bulsun
Biliyorsunuz, FIFA’nın bir milli takımlar dünya sıralaması var.
209 ülke arasında son sırada Bhutan Krallığı yer alıyor.
Yani, “dünyanın en kötü milli takımı” unvanını elinde bulunduruyor.
Fakat bu en kötü takım, Asya Kupası ön elemelerinde 174’üncü sıradaki Sri Lanka’yı geçti.
İlk maçı deplasmanda 1-0 kazanan Bhutan, ikinci maçta da 2-1’lik skorla tur atladı ve gruplara kaldı.
Bhutan’ı hiç izlemedim, futbol kalitesini bilmiyorum.
Ama, biraz morallenmek istiyorlarsa eğer, bizimkilerle rahatlıkla dostluk maçları yapabilirler.
Her ne kadar bizim milli takım 56’ncı sırada görünse de, kalite olarak en alttakileri aratmıyor çünkü!..
 
 
Öperken İyi Düşün
- Beşiktaş Teknik Direktörü Bilic, attıkları gole katkısı nedeniyle futbolcusu Necip’in kendisini yanağından öpmesini istemiş.
- Bu istek güzel ama madalyonun bir de öteki yüzü var. Gol yenildiğinde de hocanın isteklerine karşı hazırlıklı olmak lazım!..
 
 
Topluca Dilese...
- G.Saray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu, bugüne kadar Sneijder, Burak, Bruma ve Yasin için 4 defa özür dilemiş.
- Oho, bu özürlerden daha çook duyarız. Çünkü sırada Sabri var, Hamit var, Tarık var, Pandev var, Dzemaili var!..
 
 
Tören de Yapılmalı
- Tuba Büyüküstün hayranlarının sanatçının doğum günü için yazdıkları 50 metrelik mektup, 8 ülkede dolaştırıldıktan sonra Türkiye’ye getirilecekmiş.
- Oldu olacak, dünya çapındaki bu mühim mektubu birileri meşaleyle şehirden şehire koşarak kendisine elden teslim etsin!..
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN