Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Gençlerin "Aslanı"nı Öldürmek...

Yayınlanma Tarihi : 16 - 03 - 2015 : 09:14
İki milyondan fazla gencimiz, gelecek arayışı için dün Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ter döktü. Kendileri içeride terlerken, yemeyip yediren, giymeyip giydiren, üzerine bir de dershane, özel ders parası denkleştirmeye çalışan anneler, babalar, ağabeyler ablalar dışarıda heyecanlarını paylaştı.
 
Yıllardır şaibesiz sınav yapamamak, sınavda sorulacak sorulara sahip çıkamamak, “el altından dağıtılma”, belirli gruplara mensup gençlere servis edilme gibi bir çok sayıda iddianın altından kalkamamış bir ÖSYM gibi bir kurumun, bu ülkenin gerçekleriyle, gençlerini en iyi şekilde geleceğe hazırlamakta sıkıntıları olduğu, aklı başında, düşünebilen her TC insanının malumudur.
 
“Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar” ata sözü, zaman zaman kulaklarımızda çınlasa da, yıllardır yapılan, ertesi yıl başka bir yol denenen üniversite sınavları maalesef artık halk tabiri ile “yalama” olmuştur. Bu durum birilerinin amaçlarına uygun seyretse de, diğer yanda ülkemizin geleceği olan gençliğimiz üzerinde ağır tahribatlar yaratmakta, her birinin “gönüllerinde yatan aslanı, küçüklükten beri kendilerine koydukları meslek hedefleri”ni öldürmekten öte işe yaramamaktadır.
 
Küçüklüğünde kendisine “büyüyünce ne olacaksın?” sorularına “doktor-mühendis” ya da bilmem ne mesleğinin insanı olmak istediğini söyleyen, içinde beslediği hayallerini ona göre şekillendiren nice potansiyel yeteneğin “içinde yatan aslanı öldürmek”ten öte işe yaramayan “sistem”, o gençlerimizin cebine, yapmayacağı, yapamayacağı bir diploma koyabilmektedir.
 
 
Mahkeme Kararları Neye Yarar?...
Sözün burasında, CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, yaptığı güncel açıklamada, “her kademeden mahkemelerin kararlarına rağmen, ÖSYM sorularının tamamının açıklanmamasının sürdürülmesinin bir hak ihlali” olduğunu söylüyor.
 
İki milyondan fazla genç, “soruları gizli hazırlanan” bir sınava giriyor, sınav bittikten sonra sorulan sorular, bir hukuksuzluk göze alınarak kamuoyuna açıklanmıyor.
 
“Türkiye’de, son bir yıl kadar öncesine kadar yapılan tüm sınavlarda sorulan sorular sınavdan sonra açıklandı da, kim, hangi kesim ne zarar gördü?” sorusuna aklı başında bir cevap verilemiyor....
 
O zaman bizlere de “mevcut hukuk düzenine dayanarak verdikleri kararlara uyulmayan mahkemeler neden var?” diye, kamu oyuna açık bir soru geliyor....
 
Siyasi kimliğini, CHP milletvekilliğini bir kenara alarak, eğitimcilik ehliyetine dayanarak Prof. Hülya Güven’in, bir çok haber kanallarında pek yer alacağını zannetmediğim açıklamalarından kısa bir alıntı daha yapalım:
 
 
Bu Kadarına Kimsenin Hakkı Yok...
Sorular, Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışına çıkarılarak itiraz, yani yargı yolu kapatılmıştır. Toplumun tüm kurumlarda şeffaflığa daha fazla ihtiyacı olduğu bu dönemde bu uygulama anlaşılır gibi değildir. CHP’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi’nin bu yanlış hükmü iptal etmesi bizleri çok memnun etmişti, sonrasında da Ankara Barosu’nun başvurusu üzerine Danıştay da aynı kararı verdi. Zorlu koşullarla sınavlara hazırlanan çocuklarımızın eğer bir haksızlık görüyorsa buna itiraz etmek en doğal hakkıdır. Onların bu hak ihlali ve kafalarında binbir soru ile geleceklerine yön vermeleri sağlıksız bir sürecin başlangıcıdır...”
 
Önlerine sürülen tüm olumsuzluklarına rağmen, gençlerimize çıktıkları hayat yolunda başarılar diler, tüm öldürme girişimlerine rağmen, “gönüllerinde yatan aslanı canlı tutma”nın mücadelesini sonuna kadar vermelerini dilerim...
 
Sevgili gençler....
Hayat sizin hayatınız, tercih sizin tercihiniz, gelecek sizin geleceğiniz, o “aslan” sizin aslanınız...
Sahip çıkın...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN