Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yüzde Kırk Yetmiyor

Yayınlanma Tarihi : 13 - 03 - 2015 : 10:41
Bu seçimde Tayyip Bey AKP için 400 milletvekili hedefini koydu. Bunu “zımni” lisan üslubuyla değil, açık seçik el işaretiyle de destekledi.
Bu talebin gerisinde asıl gerekçesini de ileri sürdü: “Eğer 400 milletvekili verirseniz, bu işi “suhuletle çözeriz” dedi.
Suhuletli çözüm denilen şey, başkanlık sistemi için anayasa değişikliğinin itirazsız gerçekleştirilmesi.
Demek ki, AKP için bu seçimin temel nitelikli bütün değerleri başkanlık sistemi ile sınırlandırılmış olarak algılanabilir.
Demek ki bunun dışında ne söylerseniz söyleyin, iddia ve ifade göstermelik olarak kalacaktır.
 
2015 genel seçimlerine dair araştırma yapan SONAR şirketinin son anketi ortaya dikkat çekici sonuçlar çıkarıyor...
Genel bir kabule göre, SONAR şirketinin CHP’ye yakın olduğu ve sonuç değerlendirmelerinde bu kabulün dikkate alınması gerektiği ifade edilir.
Dikkat! Bu değerlendirmeden amaç, tarafgir yorumu gündeme getirmek değil, sayısallığın ortaya koyduğu sonuçları tartışma gündeminin tahlil ciddiyetine sunmaktır.
Başka bir deyimle algı oluşturma yönteminin etkinliğinde çok farklı tartışma içeriklerinin bulunduğunu ortaya koymaktır.
Bu anketin sonuçlarına göre, eğer HDP, seçimlerde yüzde on barajının sadece sıfır bir puan üstünde bile oy alırsa, AKP’nin tek başına iktidar olması mümkün görünmüyor.
 
Sonar’ın anketine göre partilerin oy oranları şöyle tahmin edilmiş: AKP yüzde 40; CHP yüzde 27,1; MHP yüzde 19; ve HDP yüzde 10,1; Vatan Partisi yüzde 3 ve diğer partiler yüzde 1,8...
Bu oranlara göre AKP 243; CHP 133; MHP 116; ve HDP de 58 milletvekili çıkarıyor.
 
Bu sayıların ortaya koyduğu gerçek, bu seçimde yönlendirici öğenin HDP olduğudur.
HDP baraj riskini yüklenerek; seçimlere parti olarak katılma konusunda önemli bir karar almış. Eğer tahmin isabeti gerçekleşirse, önümüzde koalisyonlar dönemi başlayacak demektir.
Hem de üçlü koalisyon...
Böyle bir koalisyon gerçekleşirse, AKP’nin başkanlık emeli tarih olur. On yıllık tek ve otoriter hükümet etme talihi, sert ve dertli bir dönemeçte tıkanıp kalır...
AKP, ilk adımda hükümet olma konumunu sürdürmek için HDP ile koalisyonu öne çıkarır. Ama hükümet ederken HDP taleplerine dayanamaz. Bu öyle çözüm süreci görüşmeleri basitliğinde kalmaz ve koalisyon hükümetlerinin geleneksel tekleyen zaafları ile AKP çok zor konuma yerleştirilmiş olur...
 
HDP yüzde onun altında kalırsa, AKP yine tek başına iktidar olur. Dört yıl daha tek başına iktidar olma küçümsenecek şey değildir. Ama bu durum, önceki yıllarda sağlanmış sağlam hükümet garantisi vermez.
Demokrasi yıllarımızın ilk örneklerinde bahsedildiği gibi eğer bir “devr-i sabık” girişimi başlatılırsa, Türkiye siyasi ahlak bahsinin egemenliğini bütün olayları ile sergilemeye başlar...
Her seçim, partiler için önemlidir: Galiba bu seçim en önemlisi olacak...
Anket sonuçlarından anlaşılıyor ki, yüzde kırk oy AKP’ye tek başına iktidar için yetmiyormuş...
Bu nedenle AKP’nin, HDP’ye yükleneceğini beklemek en hayret verici ihtimal olarak görülüyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN