Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Eylem ve Yorum

Yayınlanma Tarihi : 10 - 03 - 2015 : 09:24
Yaklaşan seçimler henüz telaşlı günlere dönüşmedi. Aday belirlemede dikkat çeken heyecan da hissedilmiyor. 
Böylesine ürkek zeminlerde, aday isimleri etrafında seçmenin merakı zamanla azalıyor. Örneğin cumhurbaşkanlığı devri sırasında Abdullah Gül’ün kongrede siyaset kararlılığını askıya alan “Erdoğan - Davutoğlu ikilisi” bu kez farklı manzara sergiliyorlar.
Her ikisi de Abdullah Bey’in milletvekili adaylığına (sanırım şimdilik) olumlu baktıkları izlenimi yaratmakta ittifak halindeler...
Peki, bu temayül gerçek bir liste talihine döner mi? 
 
Dönebilir; ama daha ilerisi için bir başka strateji ilhamını hissettirir mi? Yani seçim sonrasında bir başbakan değişikliği yaratır mı?
 
Bizim siyaset terbiyemizde bir partiye genel başkan olmak, başbakan olmaya adaylık hakkı kazanmak anlamına gelir. Bu nedenle seçim sonrasında eğer genel başkanlık sorununu gündeme getirecek bir siyasi değişiklik ve/veya etkinlik zuhur ederse, AK Parti’nin kavramsal içeriğinde ciddi ve tesirli tartışmalara yol açabilir. 
 
Peki, neden böyle bir ihtilaf zuhur eder?
 
AK Parti içinde Erdoğan ile Davutoğlu arasında bir gerginlik olduğu kabul ediliyor. Seçim öncesinde böyle gerginlikler çuvala sığmaz.
Seçim sonunda taraflar, sayıları başlangıçta kestirilemeyen milletvekili gruplarıyla Meclis’e gelirler. 
Her önderin ittifakını sağlayacak mutabakat zeminlerinde hassas dengeli hükümetler kurulabilir. Ama sağlam ve kalıcı bir mutabakattan bahsedilemez...
 
Hakan Fidan’ın adaylığını kabul ederek; Ahmet Bey, Tayyip Bey’e bir siyasi tavır farklılığı kazandı. 
 
Tayyip Bey de Hakan Fidan’dan daha etkili ve tanınmış bir isimle Ahmet Bey’in siyaset stratejisine “şah” dedi...
Bu şah, Abdullah Gül’dür...
 
Tayyip Bey’in böyle bir davetiye ile asıl amacının AKP ve Abdullah Bey etkinliğini arttırmak olduğunu düşünebilir miyiz? 
Asıl amaç; kendi siyasetinin önemini belirleyen tavır farkı olduğunu göstermek ise, Tayyip Bey daha tesirli bir yöntem denemiştir.
 
Size biraz fantezi gelebilir; ama iş siyasete gelince her ihtimal, bir fırsat imkânı olarak değerlendirilebilir. Örneğin Tayyip Bey’in giderek yoğunlaşan ve artan tesiri (baskısı) karşısında; Ahmet Bey, kendine tecrübeli kadroların desteğini sağlamayı düşünebilir ve çok karlı çıkar.
Nedir bu destek?
 
“Üç dönem siyaset yeter” kuralını bir dönem istisna uygulamasıyla, AKP’nin en geniş siyaset kadrosunu yanına çekebilir. Ve “kural koyucu otorite” ve kadro tarifinin sahipliği Ahmet Bey ve ekibine geçer ki, son derece tesirli bir sonuç elde etmiş olur...
 
Abdullah Bey deneyimli bir siyasetçidir. Tayyip Bey’in “iyi olur, güzel olur” davetiyle ilerisi için iddialı bir siyaset zemini değiştirme kararını alır mı?
 
Bu konuda benim tahminimden çok gelişen şartların tesirini dikkate almak daha önemlidir. Çünkü Abdullah Bey, kendi adaylığının Ak Saray iradesine bağlı hale getirilmiş olmasını yadırgayabilir.
 
Ya da Ahmet Bey bu bağlılığın ters tesirleriyle farklı da düşünebilir; hatta farklı da davranabilir... Tayyip Bey’in “Medine Görüşmesi”nde Hakan Bey’i ikna edememiş olması sonrasında Abdullah Bey’i öne sürmesi, sanki satranç oyununda Şahı, Piyonun önüne koyarak oyuna başlamak gibi yorumlanabilir...
 
Farkında mısınız sevgili okuyucularım,
Seçimler için ihtimaller sadece AKP kahramanları üzerinden yorumlanıyor.
Öte yandan kurulacağı söylenen “milli muhalefet cephesinden” tek söz bile edilmiyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN