Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Gazeteciler Tavan Yaptı

Yayınlanma Tarihi : 06 - 03 - 2015 : 12:37
2015 genel seçimleri için aday adaylığında rekor bizim meslekte.
Geçmişte, avukat, doktor, mühendis, mimar, ekonomistler tavan yapardı.
Bu kez mesleği gazeteci ve yazar olanlar ilk sırada.
Buna ciddi bir patlama da diyebilirsiniz.
MHP'de henüz aday adaylığı başvuru süresi dolmadı ama, bugün itibariyle kesinleşen gazeteci-yazar aday adayı sayısı, AK Parti'de 19, CHP'de 17, HDP'de de 6 olmak üzere toplam toplam 42'yi buldu.
Sürecin 50 ile tamamlanacağını söyleyebilirim.
 
 
Şüphesiz 50 aday adayının ellisinin de aday gösterilmesi söz konusu değil.
Ama yüzde 50 fire verilse, 20-25 sayısı ortaya çıkar ki, bu da ilk kez Meclis'e bu sayıda gazeteci/yazarın girmesi anlamına gelir.
HDP, Halkların Demokratik Partisi’nden milletvekili olmak isteyen gazeteciler:
Bianet yazarı Şeyhmus Diken ile gazeteci ve yazar Hasan Sancar Diyarbakır, hukukçu ve yazar Prof. Dr. Mithat Sancar Mardin, serbest gazetecilik yapan Yüksekovalı Cevat Öner Hakkari ve 20 yıl sürgünde kaldıktan sonra geçen yılın sonunda Türkiye'ye dönen Kürt gazeteci ve yazar Günay Aslan Van'dan, Anadolu Ajansı İstanbul eski Bölge Müdürlerinden Bayram Yaşlıda HDP’den milletvekili adayı oldu.
 
 
 
 
CHP'de başvurular 1 Mart’ta sona erdi 
Bu partinin gazeteci adayları şöyle:
CHP Genel Başkan Yardımcısı gazeteci Enis Berberoğlu İstanbul'dan, Tayfun Talipoğlu Aydın’dan aday adayı.
Melda Onur yeniden milletvekili olmak için aday adayı olarak ön seçime gireceğini açıkladı. 
CHP’ye adaylık için başvuran gazeteciler arasında İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, İzmir 2. Bölgeden, İstanbul'dan gazeteci Çiğdem Anad, Kent Yaşam Gazetesi sahibi Umut Veli Develi, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in danışmanı Sıtkı Dinç Çoban, gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, gazeteci Ali Öztunç, gazeteci Necdet Saraç ve yine İzmir'den Tuncay Özkan, yazar Eren Erdem adaylık başvurusu yaptılar.
Can Ataklı da son anda CHP’den aday adaylığını açıkladı.
Ataklı’nın yanı sıra gazeteci Ömer Yurtseven Denizli’den, Gerçek Gündem Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş İstanbul’dan, Uşak Haber Merkezi Editörü Nurullah Çavuşoğlu Uşak’tan ve VTV-Radyo Box Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Oruçoğlu Antalya’dan CHP milletvekili aday adayı oldu. 
 
 
AKP'de başvurular 20 Şubat’ta bitti 
Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, Gazeteci Nuray Başaran AKP’den aday adayı oldu.
Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Kemal Öztürk Sakarya'dan başvuru yaptı.
Yenişafak yazarı Markar Esayan, Türkiye gazetesi yazarı Rahim Er, gazeteci ve yazar Muhsin Kızılkaya, Star Gazetesi yazarı Resul Kurt, gazeteci Halime Kökçe, gazeteci yazar Hüseyin Yayman, Eski TGRT Genel Müdürü Yavuz Özgün, "Türk Siyasetinde Bir Kasımpaşalı: Recep Tayyip Erdoğan" kitabının yazarı Nuri Elibol, gazeteci Özgür Ulupınar ile gazeteci Bilal Çetin ve Yeni Asır'dan Hüseyin Kocabıyık İzmir'den aday adayı olan gazeteciler.
Basın İlan Kurumu eski Samsun İl Müdürü Mustafa Bayraktar Samsun'dan gazeteci, yazar ve akademisyen Mustafa Canbey Balıkesir’den, Tutku Radyo Haber Müdürü Salih Geçken Van’dan, gazeteci Cennet Cankılıç Bursa’dan, Anadolu Ajansı Türkiye Teşkilatları Sorumlusu Şaban Işık Çorum’dan ve Yeditepe İstanbul Gazetesi İmtiyaz Sahibi Saki Akyüz Erzurum’dan aday adayı olduklarını açıkladı. 
Hayırlısı olsun.
Çünkü hangi partiden olursa olsun, hepsi bizim meslektaşımız.
Listelerin seçilecek sıralarında yer bulurlar.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN