Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Şu 4 Yıl Var Ya...

Yayınlanma Tarihi : 06 - 03 - 2015 : 10:06
Tayyip Erdoğan kürsüdedir. Sağ elini havaya kaldırıyor. Avucunun içini izleyenlere gösteriyor. Sonra başparmağını içeri doğru çekip bu manzarayı izleyenlere seyrettiriyor. Sesinde ısrarlı bir siyaset telkini var:
Sizden dört yüz milletvekili istiyorum...
Niyeti belli: Başkanlık sistemini getirmek ve tek karar otoritesi olmak...
 
Kemal Kılıçdaroğlu kürsüdedir. Sağ elini havaya kaldırıyor. Avucunun içini izleyenlere gösteriyor. Sonra başparmağını içeri doğru çekip bu manzarayı izleyenlere seyrettiriyor. Sesinde ısrarlı bir siyaset telkini var:
Sizden dört yıllığına iktidar istiyorum...
Niyeti Belli: Demokratik bir yönetim teminatı ve siyaset vasatı hazırlamak...
 
Ah! Şu sevdalı 4 var ya...
 
Önümüzdeki üç ay sonunda Türkiye yeni bir iktidar kadrosuyla yaşayacak...
Bu amaçla siyaset teklifi her gün yeni, fakat içeriksiz bir tekrar ile halkın dikkatine sunuluyor. Bu arada şaşırtıcı örnekler de izliyoruz. Her şeye rağmen “yan pala zeydun” Meclis’te vakit geçirenler, yeniden aynı nimete talip olmak için bin bir dereden su getirmenin müracaatını tekrarlıyorlar.
 
Bir yandan da dönemini tamamlayıp, siyasetin asıl gereğindeki değerlerini sergileyen örnekler var. Siyasette ileri çıkmış simalar var. Şimdi bunlar, yavaş yavaş ama haysiyetli veda ile parlamenter yaşama veda ediyorlar.
 
CHP milletvekili Şafak Pavey, önümüzdeki seçimde aday olmayacağını açıkladı. Herkesin yeri garanti dediği bir milletvekili olarak, bütün beklentileri silkeleyen bir karar isabetini kamuoyuna duyurdu.
 
Siyaseten uzun sayılacak bir açıklama ile kararını kamuoyuna duyurdu. Yeni bir dört yıl için haysiyetli tavır zenginliğini değiştirmeden kararını vermiş. Hem kendisini, hem de annesi, arkadaşım Ayşe’yi kutluyorum.
 
Şafak Hanım’ın milletvekilliği döneminde çalışmalarının çok önemli bir bölümünü takdire değer buldum. Bir bölümünü de evrensel kabulünün şöhrete döndürülmüş örnekleri olarak isabetsiz bulduğumu yazdım.
Yani biraz gösterişçilik gibiydi...
 
Yargılarım bu yönde oluşmuşken, bir anda beni yanılttı. Herkesin, çok şeyi feda etmeğe hazırlandığı zeminlerde, dimdik bir kadın kişiliği ve siyasetçi ustalığı sergileyerek başkalarına örnek olacak kararını açıkladı: “Milletvekilliğini bırakıyorum...” 
 
Pavey diyor ki;
 “Nöbet olarak nitelendirdiğim konumumu artık devretmem gerektiği kanaatindeyim. Umuyorum ki yeni seçim dönemine girerken gelen arkadaşlarım çok daha büyük bir sinerji yaratacaklardır ve bize güvenen seçmenlerimizin beklentilerini en iyi şekilde yerine getireceklerdir.”
 
Sayın Pavey,
Milletvekilliği bir “nöbet” değil, bir “sorumluluk deruhtesidir”. 
Görev tarifine ve idrakine, sorumluluk süresi diye bakmak, yaşadığımız günlerin ağır yükünde ve karakterinde yurttaşa haksızlık anlamına gelir. Bu açıklamadan sonra, “vazgeç aday ol” demek elbette ki çok isabetsiz ve saygısız bir teklif olur. 
Ama CHP’de son kararın sorumlu ve yetkili kadrosunun dikkatini çekmek istiyorum.
 
Her partide nihai kararı veren siyasi otoritenin aday belirlemede imtiyazlı bir konumu vardır ve bu değerlendirmeyi kullanarak Pavey’i Meclis’te tutmalıdır.
 
Karar nasıl tezahür eder bilmem; ama isabet aranan hüküm tarifi budur.
Şöyle başparmağını avuç içine çevirip şöyle diyebilirler: Bir dört yıl daha...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN