Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Demokrasinin “Fıtratı”nda Var...

Yayınlanma Tarihi : 26 - 02 - 2015 : 08:59
2011 genel seçimlerinde, diğer partilerdeki antidemokratik oluşumlar modasına uyup, milletvekili adaylarını “merkez yoklaması-eğilim yoklaması- genel merkez takdiri” gibi yöntemlerler belirleyen CHP sadece İzmir’den 280 aday adayı başvurusuna hedef olmuş.
Bu seçimlerde parti yönetimi “demokrasiye dönüş” kararı alıp, adayların önseçimle belirleneceğini açıklayınca İzmir’de aday adayı sayısı 3’te bire kadar düşmüş.
 
İşte “particilik, bir ideolojiye omuz vermek, bu uğurda vaktini ve parasını harcamak” böyle bir sonuca götürüyor...
 
Başvuru sayısının az olması, son derece doğal bir gelişimin sonucu...
 
Çünkü adaylık artık, “ileri demokrasiyle yönetilmediğimiz zamanlarda olduğu gibi” partinin karar sahibi delegelerin onayından, sorgulamasından geçecek...
 
CHP yönetimi her ne kadar, bu seçimlerde Ankara’ya 26 milletvekili gönderecek iki bölgeli İzmir’den 6 milletvekili adaylığını kendisine “kontenjan” olarak ayırmışsa da, demokrasi adına, olması gereken adına yine de ileri bir adım sayılır.
 
Her zaman söylerim, yazarım; Büyük Önderimiz Atatürk’ün partisi CHP, şu veya bu nedenle, şu veya bu seçmen kitlesini hedef alıp, seçim zaferi kazanan partilere benzememeli. Partinin özenle seçilmiş ilkelerini belirleyen 6 oktan birisini işaret eden laiklik ilkesini asla bırakmamalı. Bunun için umudunu ne cami cemaatlerine bağlamalı, ne de cemevleri müdavimlerine mavi boncuk dağıtmalı...
Dilerim bu ön seçim olayı, tüm partilerde uygulanmaya başlar da, Türk insanı “genel başkanların uygun gördüğü kadar demokrasi”den gerçek demokrasiye doğru yol alır... Bakalım “biat kültürü”nden, demokrasiye geçiş süreci ne zaman başlayacak?
Ön seçim, demokrasinin fıtratında var ama...
 
 
“İnsanlık Hali” ile Kapanmaz...
Bornova’da bir çiftin üzerine titrediği “tek çocukları”nın başına gelenleri okuyunca dehşete kapıldım ve kendimi “Allah kimseye benzer bir olay yaşatmasın” demek durumunda buldum.
 
Dişi ağrıyor dişçiye diş doktoruna götürüyorsunuz, “süt dişi” diye, “kalıcı diş”ini çekip, zavallı yavruyu ömür boyu diş eksikliğine mahkum ediyor.
 
Ardından “burnundaki et parçası” için doktora götürüyorsunuz, sıradan bir ameliyatın sonrasında “ölüm nedeni” olabilecek bir unutkanlıkla taburcu ediyor. Zavallı çocuk “burnundaki et parçası alınınca yemeden içmeden kesiliyor”, tekrar aynı doktora götürüyorsunuz, “sebep olduğu ölümcül olay”ın farkına varmadan geri gönderiliyor.
 
Ailenin üzerine titrediği tek çocuk, (çok olsa da, evlat evlattır) boğazında bırakılan “ameliyat hatırası” öldürücü nedenden, Yüce Allah’ın yardımıyla kusarak kurtuluyor. Çok şükür, küçük çocuk sağlığına kavuşuyor ama, geride içinde ölüm ihtimalini de barındıran bir sürü acı, endişe, korku, kabus dolu günler, saatler, dakikalar var...
 
Şimdi o talihsiz çocuğun talihsiz anne ve babası, adalete başvurup yaşadıkları, “Allah kimsenin başına vermesin” cinsinden olayın yaratıcılarından hesap soruyor. Amaçları, benzer olayların benzer çocuk veya insanların başına gelmesini, kendi çaplarında önlemeye çalışmak.
 
Konu ile ilgili haber aşağı-yukarı tüm gazete ve televizyonlarda yer almasına rağmen, Sağlık Bakanlığı veya yerel kollarının “anında soruşturma açtığı”, Tabipler Odası’nın da “gerçeği araştırma heyeti görevlendirdiği” haberlerine rastlamadım.
Atladıysam peşin peşin özür dilerim...
 
 
“Geçmiş Olsun” Hafif Kalır...
Ancak bir çocuğun ve bir annenin, bir babanın yaşadıkları “insanlık hali, olur böyle şeyler, kasıt yok, ameliyatta ölümcül risk, isteyerek olmamıştır” gibi mazeretlerle kapatılamayacak derecede korkunç...
 
Minik yavruya da, ailesine de, en derin ürpertilerimle birlikte “geçmiş olsun” gibi sıradan bir lafla konuyu kapatıyorum...
Ne demişler; yaşayan bilir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN