Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İkinci Erdoğan Dönemi

Yayınlanma Tarihi : 25 - 02 - 2015 : 12:07
Tayyip Bey, Süleyman Şah Türbesi’nin taşınmasına ilişkin ileri sürülen görüşleri ve eleştirileri tartışmak için 9 Mart günü ‘Bakanlar Kurulu’nu toplayacağını açıkladı.
 
Anlaşılıyor ki Tayyip Bey, ülkede geniş kapsamlı eleştiri alan gelişmelerin hemen sonrasında Bakanlar Kurulu’nu toplayarak, bütün olaylarda nihai kararı veren otorite olduğunu iç ve dış bütün birimlere göstermek istiyor. Bu toplantı, partilerin grup toplantıları öncesinde yapıldığı için, muhalefet partilerinin eleştirilerine cevap verebilecek fırsat olarak değerlendirilemez.
 
Muhalefet eleştirilerine cevap vermek veya ilave açıklamalar yapmak için yeniden cumhurbaşkanlığı kürsüsünü kullanmak isterse, Türkiye sürekli olarak başbakanla, cumhurbaşkanın karşılıklı açıklamalarını izlemek durumunda olacaktır.
 
Neden?
Ülkenin buna ihtiyacı var mı?
Hırçın ve telaşlı olmak, huzur ve sükûnetten daha mı yararlı ve önemli?
 
Elbette ki değil; ama anlaşılıyor ki Süleyman Şah Türbesi’nin tahliye stratejisi, Tayyip Bey tarafından belirlenmiştir. Farklı hassasiyetin kaynağı ve sebebi budur.
 
Partilerin dünkü grup konuşmaları gösterdi ki, Türkiye iki kanada ayrılmıştır. Birinci kanadın başında Tayyip Bey ve şimdilik onunla uyumlu davranan Davutoğlu ve hükümet manzarası vardır.
 
Karşı kanat ise, Meclis’teki bütün muhalefet birimleridir. Ve hepsi türbe tahliye işlemini karar isabetsizliği ve yanlış strateji olarak eleştiriyorlar...
 
Bahçeli, partisinin grup kürsüsünden yaptığı konuşmada, son derece sert lisan kullanmıştır. Tayyip Bey’i, Davutoğlu’nu siyasi şahsiyetler olarak ağır lisan ile itham ederek eleştirmiştir.
 
Asıl dikkat çeken husus, Devlet Bey’in ilk kez isim ve görev unvanı belirterek Genel Kurmay Başkanı Özel’i eleştirmesidir. İma sanatındaki etkinlik ile sözlerindeki itham edici tarifi çok ağır olmuştur.
 
Aynı sert üsluba, Kemal Bey’in ve Demirtaş’ın Meclis içi ve Meclis dışı zeminlerde yaptıkları konuşmalarda da rastlanıyor. Bu saptamaların ifade ettiği mana şudur: Muhalefet tam kadrosuyla bu operasyonu, yaklaşan seçimlerin siyasi endişeleri altında yürütüldüğünü ileri sürmektedir.
 
Buna karşılık muhalefet ne Başbakan’ın, ne de Genel Kurmay’ın açıklamalarının kabul edilebilir etkinlikte bir içerik ve ifade taşımadığını anlatmaktadır. Bu görüşü yanlış sayabilecek bir karşı ve makul bir açıklama gündeme gelmemiştir, getirilememiştir...
 
Hemen aynı gün, Tayyip Bey Ak Saray’da topladığı muhtarlara yaptığı konuşmada, Devlet Bey’i, muhatap alarak son derece sert bir cevap verdi. Genel Kurmay Başkanı’ndan bahsetti diye Devlet Bey’e, “Sen Genel Kurmay Başkanının attığı tırnağı bile olamazsın” diye cevap verdi. Tayyip Bey’in konuşmasında, eskiden AKP grup toplantılarında yaptığı konuşma üslubunu tekrarladığı görüldü.
 
Bu konuşmayı densizlik ve kendini bilmezlik olarak tanımladı.
 
Sonuç şudur: 
Anlatılanlarla, yaşananlar halka açıklanmamıştır... 
Ama muhalefet ile hükümet çatışması siyasi lisan terbiyesini kaybetmiştir.
Böyle bir kaba üslup, ne CHP’nin tek parti döneminde,  ne de Menderes’in gemi azıya aldığı 1957-60 yıllarında görülmemiştir. 
 
Başbakan Davutoğlu hükümet kararını savunma noktasında (anlaşılan) yeteri kadar etkin bulunmamış olacak ki, bu savunmayı Tayyip Bey üstlenmiştir. Muhtarlar konuşması bunun örneğidir.
 
Anlaşılıyor ki AK Parti’nin seçim stratejisi, Başbakan’ın üstünde bir makamın disiplin ve sevkinde olacaktır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN