Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kim Yan Çiziyor?

Yayınlanma Tarihi : 20 - 02 - 2015 : 12:41
Çözüm süreci, AK Parti’nin seçim stratejilerinde kullandığı en etkin algı oluşturma içeriği idi. Haziran seçimlerinde de aynı yöntemin deneneceği bekleyişi vardı. Birden bir şaşırtma ile toplumsal silkelenme yaratıldı.
 
Şimdi, zihinlerde bir tehlikeli gidiş endişesi filizlendi. Kim bilir belki bir süre sonra; toplumsal hafızanın yakasına yapışacak olumsuz gelişmeler daha zorlayıcı sonuçlar yaratabilecektir.
Neden?
 
Çözüm sürecinde en önemli beklenti PKK’nın silah bırakacağı idi. Son aşamada PKK yürütme komitesi sorumlusu Duran Kalkan, PKK’nın silah bırakmaya niyeti olmadığını açıkladı.
 
Duran diyor ki, “Savunmasız özgürlük olmaz. Güvenliğini cellâdına bırakan bir toplum olmaz. Artık kimse Kürt’ü kandıramaz. Türk halkı yanlış bilgilendiriliyor, PKK silah bırakmaz. Herkes bu gerçeği bilmelidir...”
 
Bu açıklama, Öcalan’a karşı bir Kandil diklenmesidir.
Bunun asıl anlamı, HDP’nin artık, Öcalan’ın değil, Kandil’in yanında yer almakta olmasıdır.
HDP, seçimlere baraj riskiyle gireceği için; yüzde on barajı aşabilmesinde Kandil desteğine ihtiyacı olduğundan bu stratejiyi öne çıkarmaktadır.
 
Öcalan, HDP heyetinin son ziyaretinde bir açıklama notu vermişti. Bu notta, silahlı mücadelenin miadını doldurduğunu söylemiş ve Kandil’in bu direktife göre hazırlık yapmasını istemişti.
 
Beklenen olmadı. Kandil, Öcalan’ı beklenen ölçüde ciddiye almadı. Hatta dikkate bile almadı. Nevruz’da yapacağını söylediği yazılı açıklamayı önemsemedi.
 
Kongre toplanmasını da önemsemedi.
Bu kadar keskin bir ihtilaf tarifinde; HDP’nin Öcalan yerine Kandil’den yana tavır takınması AK Parti’nin çözüm süreci dediği seçim stratejisini nasıl etkiler?
 
PKK kurnaz bir yaklaşım ve etkin bir lisan sergilemesiyle, Öcalan’ın artık etkin bir lider konumunda olmadığını sergilemeye çalıştı.
HDP’nin de Öcalan yerine; Kandil hedeflerini benimsemesi, bu yoldaki çatışmada Öcalan’ı zor durumda bırakacaktır.
 
Böyle bir çatışma; Haziran seçimlerinde, nasıl sonuç sağlayabilir?
 
AK Parti yeni seçim stratejisinde; çözüm süreci dışında bir model tartışması açarsa, seçmenini hangi ölçekte yanında tutabilir?
 
Kandil ile HDP arasında tam bir mutabakat da görünmüyor. HDP barajı aşarsa, Kürt hareketinin siyasal cephesi önem kazanır ve öne çıkar.
 
Bunun tam tersine HDP, barajı aşamazsa, bu kez silahlı Kandil mücadelesi önem ve ağırlık kazanır.
 
HDP ile Kandil’in birlikteliği öne çıkarılırsa; bu kez HDP’nin (aslında  uysal manzaralı Demirtaş modelinin), duyarlı seçmeni yanına çekmesi mümkün olmaz.
 
Bu durumda duyarlı seçmen, HDP’ye ve Demirtaş’a, Türkiyelileşmeyi benimsemiş siyaset kadrosu olarak bakmaz.
Peki, muhalefet bu durumda ne yapar?
 
Henüz CHP ve MHP bu gelişmeyi etraflı biçimde tartışmaya almıyor. Ne meydanlarda, ne de grup toplantılarında bu konu etrafında bilgilendirme ve yorum sonuçlarını aktarma işlemini yapmıyor?
 
Kimbilir onların da bildikleri bir şey vardır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN