Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kanun-İnisiyatif Dengesi...

Yayınlanma Tarihi : 19 - 02 - 2015 : 09:10
Türkiye üniversiteli kızımız Özgecan vahşetini ve kadına yönelik şiddeti tüm boyutlarıyla tartışıyor. Yetkin olsun veya olmasın herkes bir şey söylüyor. Maalesef hiç bir konuda ortak noktası, asgaride buluşma noktası kalmayan Türkiye, bu noktada da anlaşmasız. Bu demektir ki, köklü, ileriye dönük tedbirler alınana kadar daha çok Özgecanlarımız’a yanacağız demektir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi, haftalardır geldi gelecek denilen “iç güvenlik paketi” yüzünden birbirine girdi.
Türkiye’nin bir çok hayati meselesinde blok oluşturamayan muhalefet grubu, bu yasa tasarısı karşısında birlik içinde hareket etme, demokratik tüm engellemeleri kullanarak tasarının yasalaşmasını engeleme kararı aldı.
Demek ki, mesele çok ciddi...
Ancak, “engel çıkarırsanız dayağı yersiniz”i hesaba katmamışlardı. Nitekim o da oldu, 6 milletvekili yaralandı. Bundan sonrasını hep birlikte göreceğiz.
Hukukçu falan değilim ama, üzerinde bu kadar tartışılan, iktidar kanadının “tartışmasız ak”, muhalefet kanadının da “tartışmasız kara” dediği tasarıyı ben de sonuna kadar hem de tane tane okudum.
 
 
Suç İşlemeden Suçlu Muamelesi...
Madde madde başınızı ağrıtmayacağım... İç Güvenlik Yasa Tasarısı metnine bütünü ile bakıldığında, hele hele polisin “şüphelendiği” birisiyseniz, suç işlemeden de suç işlemiş kadar cezaya çarptırılabilirsiniz, suç işlemiş ölçüsünde “polis muamelesi”ne hedef olabilirsiniz.
Son yıllarda çıkarılan “kanunların ruhu”nda, bir çok taraf olmayan hukukçumuzun da mutlaka gözlemlediği gibi, “zincirleme bir inisiyatif kullanma, zincirleme bir talimatla harekete geçme, kanun maddelerinin üzerine çıkabilme” durumu var...
Oysa en kötü kanun maddeleri, işi kişisel inisiyatife ve kişisel yönlendirmelere bırakan metinlerdir.
Ayrıca bu metinlere güç katan, her hangi bir kanunsuz talimatın, kanunsuz inisiyatifin kullanılması halinde, faillerini (bakan, vali, kaymakam, hakim, savcı, polis müdür, polis) adalete şikayet etme, hak arayışında bulunma yolları baştan tıkanmıştır.
Görev ihmali, orantısız güç kullanımları, insan haklarına tecavüz vs. gibi iddialarla adalete başvurabilirsiniz. Ama, “sizin sanık”ın mahkemeye çıkarılması “izne tabi”dir. Bir üst makam veya kurum izin vermezse, yargı önüne çıkarılamaz. Yapanın yaptığı yanına kardır, çünkü ne suç işlediyse “talimat” gereğidir.
Velev ki bir şekilde izin verildi ve “sizin sanık” adalet önüne çıkarıldı... Haksız bulundu ve önemli bir maddi cezaya (bir çok suçun cezası paraya çevrilebiliyor) çarptırıldı. Amiri, “bu suç talimatları yerine getirmek üzere işlenmiş kamu suçudur, dolasıyla cezayı da kamu öder” derse, o “kamu suçundan o memur yırtmış” demektir.
 
 
Bu Tasarı, Ülke Yararına Değil...
Bir şey ifade etsin veya etmesin, TBBM’de şu anda gerginlikle, dayakla başlayan kanun metnine ben de şiddetle karşıyım. Bu kanun, yönetenlerin yararına olsa da, asla sade vatandaş yararına değildir. Vatandaşı demokratik hak kullanımının tüm yollarını tıkamak, hak kullanımından caydırmayı, sokaklardan olabildiğince uzak tutmaya yöneliktir. Özellikle “şüpheliyi cezalandırma” yönünde sıkıntı çeken yönetim kadrolarının elini daha da güçlendirmeye yöneliktir.
Dilerim, sağduyu hakim olur, zaten gergin olan ülkede yeni bir gerginlikler sebebi daha da büyütülmeden, mevcut metne Türkiye seçmeninin en az yarısını temsil ettiklerini varsayabileceğimiz muhalefet kanadının itirazları dikkate alınarak yeni metinlere doğru yola çıkılır.
Aksi, yaklaşan seçim öncesi nereye uzanacağı bilinmeyen gerginlik fitillerinin ateşlenmesi demektir.
Sokaktaki vatandaş artık silahlıdır, bıçaklıdır, eli sopalıdır. Yanında, iş yerinde, evinde, otomobilinde her türlü “öldürme aracını” bulundurmaktadır.
Sayın karar vericiler, ya da “karar verici”, seçimlerin en önemli vaat maddesi olan “refah”tan vaz geçtik, bari bizi birbirimize kırdırmayın...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN