Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hedef ve Niyet

Yayınlanma Tarihi : 18 - 02 - 2015 : 12:39
Siyasette “niyet sahibi” hiç kimse bir ayıbın sahibi gibi yorumlanmaz. Hatta çok uzun yıllar bir siyasi hedef peşinde koşan yıllarını geride bırakıp, bütün yönleriyle hedef değişikliği yapsa dahi, böyle bir ayıplamaya konu olmaz.
Neden?
Sebebi basittir: Siyasetin her bahsinde ve zemininde kendini haklı gören kurucu siyasetçiler vardır. Bunlar nitelikleriyle takdir gördükleri müddetçe, kendileri ve partileri için hiçbir değişiklik peşinde koşmazlar.
Öyle ki, yenilikçi olmadıkları ve siyaset bağnazlığı içinde kıvrandıkları bile ileri sürülebilir.
Oysa bunlar, başarmak için savaşmanın ilkesi ve hedefi peşindedirler. Niyetlerini, peşine düştükleri mücadele hedefi olarak gösterirler.
Böylelerinin öyle çok geniş hacimli ve kalabalık kadrolu destekçileri olmasa bile, dayandıkları içten duygulu ve düşünceli tarafları vardır.
İşçi Partisi böyle bir tarifin seçkin örneğiydi.
*
Bir süre önce bu sütunda, İşçi Partisi’nin isim ve görsel malzeme değişikliği ile yeni bir siyaset modelini deneyeceğini yazmıştım.
Makalenin kelimelerini seçerken çok hassas davranıyor, aynı zamanda en içtenlikli duygularımla başarılı olmasının gerektirdiği düşüncelerimi de açıklıyordum.
O yazımda temas ettiğim husus, Perinçek ve İşçi Partisi’nin farklı bir muhalefet anlayışı ile yeniden örgütlenmesiyle ilgiliydi.
Bu doğrultudaki genel bekleyişlerin, sessizce örgütleneceğini ve etkileyici olacağını belirtmiştim.  Bu yoldaki siyasetin, sağlıklı düşünmenin isabetinde olgunlaştırılacağını söylemiştim.
*
Baba Perinçek, çok uzun süredir lideri olduğu İşçi Partisi’ni yeni bir örgütlenme modeli içinde yakınlaşan seçimlere hazırlamaya başladı. Toplumdaki bıkkınlığa çare olabilecek bir alternatif yaratabileceği ümidini veriyordu.
Nitekim üç gün önce partinin adı değiştirildi: Vatan Partisi oldu. 
Bu isim, geniş kitlelere çekici gelebilir. Sınıfsal düşünceden sıyrılıp, ulusal hatta evrensel değer kazanmış tanımlama olabilir.
Parti amblemi, simge işareti, parti flaması değiştirilebilir. Ve bunlar etkili olur.
Haziran seçimlerinde hangi partiye oy vereceği konusunda tereddütler geçiren; geniş bir seçmen kitlesi olduğu dikkate alınırsa, bu imkanlar büyük fırsatlar yaratabilir.
Hemen ilk seçimde Vatan Partisi’nin nihai hedefe tam varması beklenmeyebilir. Ama bundan sonra ne yapabileceği ilk denemede kendini kanıtlayabilir.
İşte sorun burada toplanıyor...
*
Vatan Partisi’nin yönetiminde görev alan kadronun isimleri, tecrübe alanları, siyaset algıları ve tesir sahaları listelendi. Kamuya açıklandı. 
Böyle bir kadronun ümit vereceği ileri sürülebilir ve bu yolda sonuç beklenebilir...
Tek eleştirim var: Bu partinin başına genç bir siyasetçi geçmeliydi. Daha önce Mehmet Perinçek’i önermiştim.
Şimdi tekrarlıyorum.
Siyasette tekrar, aslında çok sağlam değerli bir ısrardır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN