Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Öğretmen-Eğitmen Farkı...

Yayınlanma Tarihi : 15 - 02 - 2015 : 09:40
Sizi bir kaç dakikalığına, belki de çok ilgilendiğiniz “başkanlık sistemi”nden alıkoyup, Sevgili Fikret Kalmuk’un paylaşımı olan bir gerçek öğretmen hikayesine götüreyim.
Öğretmen, okulun ilk gününde 5’nci sınıfın önünde dururken çocuklara bir yalan söyledi:
Hepinizi aynı derecede seviyorum.
Ancak bu imkansızdı... Çünkü ön sırada, oturduğu yerde bir yana kaykılmış, Mustafa isimli bir erkek çocuk vardı.
Bayan öğretmen, bir yıl önce onu izlemiş, diğer çocuklarla iyi oynamadığını, elbiselerinin sürekli kirli olduğunu gözlemlemişti.
İlave olarak Mustafa tatsız olabiliyordu...
Bu durum öyle bir noktaya geldi ki, öğretmeni onun sınav kağıtlarını kırmızı kalemle işaretlemekten, çarpılar koymaktan adeta zevk alır oldu.
Bir gün, öğretmenin, sınıfındaki her çocuğun geçmiş kayıtlarını incelemesi gerekiyordu; Mustafa’nın kayıtlarına en son baktı.
Birinci sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı:
Mustafa gülmeye hazır parlak bir çocuk. Ödevlerini derli-toplu ve temiz yapıyor. Çok da terbiyeli.
İkinci sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı:
Mustafa mükemmel bir öğrenci. Ama annesinin ölümcül bir hastalığı olduğu için sıkıntı içinde.
Üçüncü sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı:
Mustafa’nın annesinin ölümü onun için çok zor oldu. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, ama babası ona ilgi göstermiyor. Bazı adımlar atılmazsa, evdeki yaşamı onu etkileyecek.
Dördüncü sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı:
Mustafa içine kapanık. Derslere fazla ilgisiz. Çok fazla arkadaşı yok.
 
Anne Gibi Kokan Öğretmen...
 
Bunları okuyan bayan öğretmen problemi kavradı ve kendinden utandı.
Öğrencileri ona parlak kağıtlara sarılmış hediyeler getirdiğinde bile kendisini kötü hissediyordu. Mustafa’nın hediyesi ise kaba saba ambalaj kağıdına beceriksizce sarılmıştı. Paketin içinden, suni elmas taşlarından bazıla düşmüş bir bilezik, çeyreği dolu bur parfüm şişesi çıkınca çocuklardan bazıları gülmeye başladı. Ama o bileziğin ne kadar güzel olduğunu haykırdığında gülmeler kesildi. Bileziği özenle taktı ve parfümü bileklerine sürdü.
Mustafa o gün öğretmenine şunu söylemek için kaldı:
Öğretmenim bu gün aynı annem gibi kokuyordunuz...
Çocuklar gittikten sonra öğretmen en az bir saat ağladı. O günden sonra çocuklara okuma-yazma ve matematik öğretmeyi bıraktı, çocukları eğitmeye başladı. Mustafa’ya ise hep özel ilgi gösterdi. Onu daha fazla teşvik ettikçe daha hızlı karşılık veriyordu. “Tüm çocukları aynı derecede sevdiğini” söylemesine rağmen Mustafa gözdesi haline gelmişti.
Bir yıl sonra öğretmen kapısının altında Mustafa’dan bir not buldu. Ona, tüm yaşamında sahip olduğu en iyi öğretmen olduğunu yazıyordu.
Altı yıl sonra Mustafa’dan bir not daha aldı... Liseyi bitirdiğini, sınıfında üçüncü olduğunu ve “onun hala hayatındaki en iyi öğretmen” olduğunu yazıyordu.
Dört yıl sonra bir mektup daha geldi. Mustafa bu kez fakülte diplomasını aldığını, biraz aha ilerlemeye karar verdiğini anlatmış, onun hala en iyi öğretmen olduğunu eklemeyi unutmamıştı. İmza; Prof. Dr. Mustafa Yılmaz Doktor (tıp doktoru)...
Öykü burada bitmiyor...
 
Nasıl Öğreteceğini Öğrenmek...
 
Mustafa bir kızla evlenmeye karar verdiğini, nikah töreninde damadın annesine ayrılan yere oturup oturamayacağını soruyordu.
Öğretmen tereddütsüz kabul etti. Taşları düşmüş bileziği taktı, Mustafa’nın annesinden kalan parfümden süründü ve yola çıktı.
Eski öğrenci ve öğretmen kucaklaşırken, Prof. Dr. Mustafa onun kulağına şöyle fısıldadı:
- Bana önemli olduğumu hissettirdiğiniz ve fark meydana getirebileceğimi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
Bayan öğretmen gözlerinden süzülen yaşlar arasında şöyle dedi:
- Yanlış düşüncelere sahiptim. Bir fark meydana getirebileceğimi bana öğreten sensin. Seninle tanışıncaya kadar nasıl öğreteceğimi bilmiyordum.
 
Hepinize, özellikle de günümüzün kurşun gibi ağır koşullarında mesleğini icra etmeye çalışan öğretmenlerimize sağlık içinde iyi pazarlar dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN