Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Makul Olmak Meziyettir

Yayınlanma Tarihi : 13 - 02 - 2015 : 09:12
Siyasetin genel kabulleri, günlük hayatın değerlerinden çok farklıdır.
İzahı da zordur, kabulü de...
Başkalarının algılayışına göre genel bir tanımlama yapılamaz. Çünkü herkesin değer yargısı, algılama hatasına göre değişir ve ayıplamalar başlar.
***
Bu girişi neden yaptım?
Çok önemli siyasi kadrolar vardır. Bu kadroların görev süreleri tamamlandığında kendilerine bazı önemli hizmet ve tahsis farklılıkları sağlanır. Ve yaşam boyunca bu ilave imkânlarla günlük yaşamlarını sürdürürler...
Bu farklı imkân ve tahsislerin finansal kaynakları devlet bütçesinden karşılanır: Örneğin görev süresi sona eren eski cumhurbaşkanına ve hanımefendisine devlet bütçesinden otomobil tahsis edilir.
Bu uygulamanın devlet tariflerinde hiçbir yanlış tarafı yoktur. Yasalara göre devletin tahsis ettiği, masrafını bütçeden tahsis ettiği her şeyi anasının ak sütü gibi kullanma hakkına sahiptir.
***
Hayatta iken süresi dolan yedi cumhurbaşkanımız var. İnönü, Sunay, Korutürk, Evren, Demirel, Sezer ve Gül...
Bunlardan Abdullah Gül hariç hepsi, Çankaya’da görevi devrettiği törenden sonra kendisine devletin tahsis ettiği otomobile binerek evlerine gittiler ve geceyi sivil hayatın ikametgâhında geçirdiler.
Tek istisna Abdullah Gül oldu. 
Abdullah Bey, yeni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine tahsis ettiği cumhurbaşkanlığı yazlık ikametgâhı olan Tarabya köşkünde ikamet etmeğe başladı.
***
Tarabya yerleşkesi deyimi siyasi kimliği olan bir deyim değildir. Halk üzerinde etki yaratmaz. İz bırakmaz. Hatta mana taşımaz.
Onun siyasetteki şöhreti ve unvanı, Huber Köşküdür. Keyifli bir Boğaz manzarasında, sayfiye çalışması için kullanılır.
Tayyip Bey’in, Abdullah Bey’e ikameti için tahsis ettiği köşk, işte bu köşktür...
***
Olayı en objektif ölçüleriyle özetledim. Ama durumun asıl niteliği ne acaba? Bu tahsis çok mu yanlış bir şey? Devlet düzeninde böyle bir tahsis yapılabilir mı?
Tahsisin asıl niteliği; evinin hazırlığı yürütülmekte olan eski cumhurbaşkanına, yeni cumhurbaşkanı yazlı konutunu tahsis ederse herhangi bir kural ihlali yapmış olur mu?
Hayır olmaz...
Gül ailesi yaklaşık altı aydan beri bu köşkü kullanmaktadır. Anlaşılıyor ki bir süre daha kullanacaktır.
Kamuoyunda bu köşkün giderlerinin devlet bütçesinden ödendiği sanılıyordu. Bu sanı çerçevesinde halkın bu tahsisi içine sindiremediği açıktı ve açık şekilde bu tahsisi kınıyordu. Medyada olayın yorumu “keyfilik” olarak değerlendirilmekteydi.
Giderlerinin devlet kesesinden, vatandaş vergisinden ödendiği kabulü, mahşeri vicdanda ağır bir ayıp, hatta günah sayılıyordu.
Abdullah Bey’in ofisinden yapılan bir açıklamada, Huber Köşkü ikametinin giderlerini Abdullah Bey’in cebinden ödediği açıklaması yapıldı., 
Bu vicdan rahatlatan bir açıklamadır. İsabet olmuştur.
***
Ama asıl isabet, yanlış yorum doruklaşmasına müsaade eden açıklama ihmalidir.
Siyasette “makul olmak meziyettir”... Burada makul olunmayış, siyasette isabet değerini bilmemek veya ihmal etmek anlamına gelir ki, Abdullah Bey bürokrasisi bu büyük gafleti nasıl işlemiştir?
Siyasette makul olmak meziyettir; olmamak ise gaflet...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN