Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Folk ve Art...

Yayınlanma Tarihi : 10 - 02 - 2015 : 11:55
Belki bugün için değil ama, ilerideki yıllarda İzmir'in sosyal ve kültürel tarihi yazılırken, birileri çıkıp mutlaka "Folkart"tan önce, Folkart'tan sonra" diyecektir.
Bu söylemi; hem kenttin inşaat vizyonu hem de kentin sanatına yaptığı katkı için kullanılacaktır.
Mesut Sancak, "Folkart Towers"ta, Türkiye’nin en büyük sanat galerisi "Folkart Galeri"yi sanatseverlerle armağan ederken, yola çıkış öyküsünü özetledi:
"İzmir'e gelirken, iddialı inşaatlar yapmaya karar vermiştik. Şirketimizin ismi üzerinde ciddi araştırmalar yaptık. Bir arkadaşımızın Folkart önerisi dikkatimizi çekti.
Çünkü biz sadece inşaat değil, sanat eseri niteliğindeki yapılar ortaya koymak istiyorduk.
Biliyorsunuz "Folk" halk demektir. "Art" da sanat.
Folkart'ın Türkçe açılımı "Halk Sanatı"dır.
Önce, inşaat olarak yola çıktık.
Halkımızın istediği nitelik ve nicelikte eserler yaptık.
Bugün ise dünyaca ünlü Prof. Dr. Hans Zilch’in 'Ellerin Büyüsü' adlı koleksiyonuna ev sahipliği yapan Türkiye'nin en büyük sanat galerisini İzmir'de açarak, Folkart'ın açılımı olan "Halk Sanatı" vizyonumuzu tamamlamış olduk..."
 
 
Kişisel fikrimdir.
Açılışta pek çok dostum da aynı görüşte olduğu için yazmakta sakınca görmüyorum.
Folkart Towers'ın 8. katında hizmete giren Folkart Galeri, İzmir'e en az iki-üç beden bol bir elbisedir.
800 metrekarelik alan.
Koleksiyoner ve sanatçıların titizlikle üzerinde durduğu aydınlatma.
Akustik ve iklimlendirme.
Bunlar hepimize detay gibi gelebilir. Ama herkes bilmeli ki, Folkart Sanat Galerisi, dünyanın en ünlü uzman danışmanlarla çalışılarak uluslararası standartlarda düzenlenen ülkemizdeki tek sanat galerisi olma özelliğine sahiptir.
En önemlisi de Folkart Sanat Galerisi'nin; başkanlığını gazeteci yazar Doğan Hızlan’ın yaptığı, Hüsamettin Koçan, Habip Aydoğdu, Hanefi Yeter, Kemal Tufan ve Çerkes Karadağ gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının yer aldığı bir danışma kurulu tarafından yönetilecek olmasıdır.
 
 
İzmir'de açılışı yapılan Folkart Sanat Galerisi, 2015 yılının Türkiye’deki en büyük sanat etkinliğine de ev sahipliği yapıyor.
Küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı dünyaca ünlü Prof. Dr. Hans Zilch’in "Ellerin Büyüsü" adlı koleksiyonundan oluşan resim ve heykel sergisi, 15 Mart'a kadar halka açık ve ücretsiz.
Türkiye’de ilk kez sergilenen koleksiyonda;
Pablo Picasso, Auguste Rodin, Salvador Dali, Eugène Delacroix, Le Corbusier, Man Ray, Joseph Beuys, Georg Baselitz gibi dünya sanatına yön veren efsane sanatçıların eserlerinin yanı sıra, Türk sanat tarihine adını altın harflerle yazdırmış;
Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve İbrahim Balaban başta olmak üzere birçok ünlü Türk sanatçının eserleri de yer alıyor.
 
 
Son söz Musut Sancak'ın:
Sanat bilincinin gelişmesi ve sanata ilginin yaygınlaşması için İzmir’e uluslararası standartlarda bir sanat galerisi kazandırma fikri üzerine uzun zamandır çalışıyorduk. Ünlü ressam Pablo Picasso’nun "Hayal edebildiğiniz her şey gerçektir" sözünden de yola çıkarak, sanat galerimizi İzmirlilerin hizmetine sunduk.
Artık İzmir sanatın başkenti olmaya aday. İnanıyoruz ki sadece İzmirlilerin değil tüm Türkiye’nin gözü İzmir’de olacak.
Eskiden bu tür kolleksiyonlar önce İstanbul, ardından Ankara, sonrasında İzmir'e gelirdi.
Oysa bu kez, dünyaca ünlü Prof. Dr. Hans Zilch’in, "Ellerin Büyüsü" adlı koleksiyonu ilk kez İzmirliler için sergileniyor. Ankara ve İstanbul'a sıra, İzmir’den sonra gelecek.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN