Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Neron’u Nasıl Bilirsiniz?

Yayınlanma Tarihi : 08 - 02 - 2015 : 09:55
Çoğunuzun “Roma’yı yakan adam” dediğini duyar gibiyim. Oysa öyle değil... Neron’un imparatorluğu döneminde Roma’nın 9 gün 9 gece süren bir yangınla büyük hasar gördüğü doğrudur. Ama yangının başladığı gün onun şehir dışında olduğu tarihçilerin kayıtları arasındadır.
Ancak namlı İmparator’un, Roma’nın kırık dökük virane yapılarına baktıkça, “bunları yakmak lazım” dediği, bunun “kenti baştan yaratma” düşüncesinden kaynaklandığı da bir gerçektir. Peki, 2.000 küsur yıldır dilden dile dolaşan, bu “Roma’yı yakan adam çamuru”nu, imparatorluğu öncesi iyi eğitim aldığı bilinen Neron’un üzerine kim ya da kimler atmıştır?
O yıllar (Neron’un tahtta olduğu MS 54 -68), Hristiyanlığın Roma’ya kadar geldiği, devletin tüm direnişine rağmen, kent insanları arasında köklenmeye başladığı yıllardır.
Tarihçiler, Neron döneminde çok acılar çeken Hristiyanlar’ın böyle bir dedikodu çıkardığı, hatta Roma’da yangın sürerken Neron’un lir çaldırıp, melodiler mırıldandığı eklentisiyle tüm dünyaya yaydıklarını yazmaktadır. 
YangınDAN, Yeni Roma’ya...
Büyük yangından sonra Neron, gönlündeki “yeni Roma”yı yaratma fırsatını yakalamış, Yunanistan ve o zamanlar imparatorluk sınırları içinde bulunan Anadolu’dan getirttiği mermer ağırlıklı heykel ve sanat eserlerini Roma meydanlarına yerleştirtmiştir. 80 hektar alan (800 dönüm) üzerine kurulan Altın Ev gibi şaheser, Neron’un kafasından çıkmıştır.
Kiliseye göre ise, Roma’yı yakan Neron, suçu Hristiyanlar’ın üzerine atar, kimisini diri diri yaktırır, kimisini de aslanların - kaplanların önüne atıp parçalatır. Oysa o dönemin ünlü isimleri Tacitus ve Suetonius’un notları bu katliamları yalanlar.
Neron, sanatın her dalına meraklı olsa da son derece yeteneksizdir. Kendisi dışında herkes, bu durumun farkındadır. Bazen tiyatro eserlerinde rol alır, bazen de karşısına diktiği devrin önemli insanlarına saatlerce şiir okur, tar denilen müzik aletini çalar ve dinletir. 
“Şiirime saygısızlık haaa!...”
Bir gün, İmparator’u dinlerken içi geçen devrin ünlü isimlerinden Vespasianus’un (Neron’dan sonra 10 yıl imparatorluk yaptı) göz kapakları ağırlaşır, kafası önüne düşer. Durumu fark eden Neron “Şiirime saygısızlık haaa!” diyerek onun Filistin’e sürer.
Neron devrin sporlarına da meraklıdır.
Bir gün 5 bin adamıyla olimpiyatları basar, atlı araba yarışlarına katılır, doğal olarak rakiplerine fark atar (!). Hatta bir ara arabası devrilince diğer yarışmacılar durup arabayı doğrultur. 
Neron seyahatlere çıkarken, görevini azatlı kölelere bırakır. Bu tavrı, devrin soylu ailelerinin canını sıkar. Nitekim Piso Ailesi’nin önderliğinde darbe teşebbüsünde bulunulur. Ancak o tehditleri ciddiye almaz, tehlike adım adım yaklaşırken, o “suyla çalışan org” tasarlamakla meşguldür. 
Ancak dost bildiklerinin tahtına ve canına kastettiklerini inanınca, en yakınındakilerin bile kellesini uçurmakta tereddüt etmez. Dostu ve hocası Seneca, başına gelecekleri kestirince intihar eder. Ancak İmparator, onların arasında bulunan genç ihtilalcilere kıyamaz.
Kızıl Saçlı Bilge...
Neron huzuru sıklıkla Roma dışında arar. Napoli’de bulunduğu sıralarda isyan başladığını duysa da aldırmaz. Tehlikenin yaklaşması üzerine, yakın çevresindekiler bile onu yapayalnız bırakır. Sonunda imparatorluk elden gider.
Bazı tarihçiler, tahttan indirilen Neron’un Yunan Adaları’na kaçtığını, “Kızıl Saçlı Bilge” adıyla dolaştığını yazar. Ama ekserisi, boynunu kılıcına dayayarak intihar ettiğini, son nefesini vermeden önce de “Şu dünya ne büyük bir sanatkar kaybediyor” dediğini kaydeder.
“Zevki kararında bırakmalı; yoksa sonu ıstıraptır” sözü ona aittir. Bu cümle bile, onun ne kadar derin bir kültür ve felsefe birikimine sahip olduğunun kanıtıdır. 
Hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar ve “her türlü zevki kararında bırakacak kişisel yönetim iradesi” dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN