Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zeytinyağı Sahtekarlığı Diz Boyu...

Yayınlanma Tarihi : 07 - 02 - 2015 : 09:23
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) ile Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), yöneticileri “zeytinyağı sahtekarlığı ile mücadelede ortak hareket” kararı almış, zeytinyağına daha ucuz sıvı yağlardan karıştırıp (tağşiş) da, piyasaya “halis zeytinyağı” diye sürenlerin de, “nitelikli suç kapsamında cezalandırılması” için güç birliği yapmış. Bu “ortak mücadele kararı” elbette, bağlı bulundukları kurum çıkarlarını korumaya yönelik değil.
Çünkü zeytinyağı fiyatları geçen yıla göre, açıklanan enflasyon rakamlarını katlaya katlaya arttı.
Haliyle bir malın fiyatı yükselince, merdiven altları harıl harıl çalışıyor. Markette litresi 15 liranın üzerinde satılan zeytinyağını sokakta 10 liraya bulan vatandaş da, evine “halis zeytinyağı” alabilmiş olmanın minik mutluluğunu yaşıyor.
Bilmez ki, içinde en az zeytinyağı kadar, ne idüğü belirsiz başka yağlar da var.
Nereden bilsin? Elinde ya da evinde laboratuvarı yok ki...
Sanki memlekette yeterli kanun yok...
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan Tarım ve Hayvancılık bakanlığına, belediyelere kadar uzanan bir dizi kuruma sorumluluk yükleyen kanun var ama, siz son zamanlarda hiç “şurada-burada içine bazı ucuz yağlar karıştırılmış şu kadar zeytinyağı ele geçirildi” gibi bir haber duydunuz mu?
UZZK ve EZZİB zirvesinin aldığı “ortak mücadele kararı” elbet de önemli ama, ellerinde hiç bir yaptırım bulunmadığı için, sadece “sorumluluk sahibi birilerini dürtüklemekten” ibaret kalacak, sahtekarlar da bildiğini okumaya devam edecek.
 
 
Bilgisayar Başında Kök Sökmek...
Bu arada internet bağlantınız nasıl?
Örneğin ben Uydunet ya da Kablonet kullanıyorum ve günde en az 10 kez önümdeki bilgisayarı kıracak hale geliyorum. “Ahlak koruma”dan geçmiş bir siteye girebilmek için dakikalarca ekran başında beklemek zorunda kalıyorum. Bilsem sorun yüzde 100 bilgisayarda, kesin kıracağım...
Ama biliyorum ki, bilgisayarda değil...
Bilsem ki, yaşanan bağlantı sorunu ya da bağlantı kopukluğu, sadece benim abonesi olduğun internet bağlantısı sağlayıcının kapısına dayanıp da, koluma “nazik bir Türk polisi” girene kadar bağırıp çağıracağım. Ama değil...
Çevremdeki insanlara soruyorum; başka internet sağlayıcıların abonesi olan onlar da benzer kopukluk, duraklama, yavaşlama sorunlarını yaşadıklarını anlatıyor.
Araştırdım; Ankara’dan gönderilen bir uzman ekip, interneti kontrol altına alma çalışmalarını hayata geçirmek üzere harıl harıl çalışma, eleman yetiştirme halindeymiş. Kesintiler, tıkanmalar da ondanmış...
Çünkü devletimizi yönetenler “internet başında, sosyal medya liklerinde kimin kiminle ne ‘halt’ ettiğini, bilmek” bilmek konusunda kararlı.
 
Ne yazık ki; yapabildiğim tek şey, bol bol “kulak çınlatmak”tan ibaret...
 
 
Toplumsal Refleks Budur...
Bank Asya olayı, yani yönetimine el konulması, konunuyla yönetmeliğiyle, öngörüsü ile bilmediğim bir konu... Ancak mutlak medeni ölçüler içinde gerçekleşen vatandaş desteği, Türkiye bu güne kadar benzerine rastlamadığım bir toplumsal refleks....
Eğer bir yetkili devlet kurumu harekete geçip, bir bankanın yönetimine el koyuyorsa, normal olan tasarruf sahibi vatandaşların “Eyvah.... Demek ki ciddi bir şeyler oluyor, bin bir güçlükle edindiğimiz birikimlerimiz elimizden avucumuzdan uçup gidecek” diye ilgili bankanın şubesi önünde kuyruk oluşturması beklenirken tam tersi yaşanıyor.
Kimisi “batacak banka”da yeni hesap açtırıyor, kimisi “batacak parası”nın üzerine elinde avucunda ne varsa ekliyor.
Gözlerim fal taşı gibi, olan-biteni izliyorum.
İtiraf edeyim; zaman zaman umudu kestiğim vatandaş, bir kez daha beni şaşırttı...
Merak edenlere hemen hatırlatayım; söz konusu bankada ne hesabım vardı, ne de yeni hesap açtırdım.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN