Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Siyaset ve Vefa

Yayınlanma Tarihi : 06 - 02 - 2015 : 09:07
Her siyasi partinin demirbaşları vardır. Özellikle kuruluş aşamasındaki görevleri ve sorumlulukları, partinin kökleşmesi aşamasında vazgeçilmezlik tarifi yaratır.
AK Parti’nin kuruluş aşamasında özel önem taşıyan siyasi konumlar vardı. İstanbul il başkanlığı bunların en başında gelenlerden biriydi. 12 yıllık AKP siyaset sistematiğinde ve pratiğinde de bu önemli konumunu sürdürdü.
AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu bu tariflerin etkin bir örneği idi.
***
Aziz Babuşçu, önümüzdeki Pazar günü yapılacak parti kongresinde görevini yardımcısına devredip siyaset ilgisini, başka bir zemine taşıyor.
Milletvekilliğine adaylığını koymak için Tayyip Bey’in özel iznini almadan böyle bir karar alması mümkün görünmemektedir.
Neden diye soracak olursanız, Tayyip Bey’in belediye seçimleri sırasında İstanbul Belediye Başkanlığı için kimi aday göstereceği spekülasyonları yapılırken akla gelen en ikna edici isimlerin başında Aziz Babuşçu geliyordu.
Doğrusunu isterseniz ben de Tayyip Bey’in Aziz Bey lehinde oy kullanarak İstanbul belediye başkanlığına getireceği beklentisi içindeydim.
Sonuçta beklenen olmadı. Kadir Topbaş yeniden aday gösterildi.
***
Bu olay, 12 yıldır iktidarda olan bir siyasi partinin, en önemli örgüt biriminin başındaki kişinin siyasi makam değişikliği talebinin tartışılması demektir.
Normal koşullarda TRT’nin böyle bir gelişmeyi haber olarak yayına almasını doğal karşılamak gerekir: Ama TRT bu haberi işlerken, Aziz Bey’in siyasi varlığını adeta İstanbul tarihinde bir AKP gezintisi olarak işliyor.
TRT işte bu üslubu başka herhangi bir siyasi parti il başkanının genel seçimlere katılma kararında uygulamaz.
Aziz Bey, belli ki, İstanbul milletvekili adaylarının belirlenmesinde önemli bir görevin başında olduğunu hissettiriyor. Örneğin kadın adayların sayısının arttırılacağını anlatıyor.
Hangi siyasi parti olursa olsun, bir il başkanı daha önce yaptığı temaslar sırasında milletvekili listelerinin belirlenme ölçütlerinde özel görevlendirme yapılmamışsa bu kadar net açıklamalarda bulunamaz.
Aziz Bey’in konuşmaları bu açıdan değerlendirilirse ilginç nokta şudur:
HDP seçimlere parti olarak girer ve barajı aşamazsa, HDP oylarının %10 barajı altında ziyan olmasının, AKP milletvekili sayısını arttıracağı aşikârdır.
Özellikle İstanbul’da bu ihtimal, Aziz Bey’in siyasi statüsünü önemli noktaya yükseltecektir.
***
Aziz Bey, kongrenin Arena’da gerçekleştirilmesini planlamış.
Arena’nın açılış gecesi Tayyip Bey’i rahatsız eden gelişmeler yaşanmış, hatta yuhalamalar olmuştu.
Anlaşılıyor ki bu kongrede bu olayın cevabını vereceği bir düzenleme yaşanacaktır.
Tayyip Bey, “Sadece imza atan cumhurbaşkanı değilim” diyor. Yani tarafsızlık tarifini tanımadığını açıkça kamuoyuna ilan ediyor.
Buna rağmen Tayyip Bey, Arena’ya gelerek kongre izleyecek kadar siyasetin içine girecek cesareti gösteremeyebilir. Ama AK Parti üzerindeki siyasi etkisini sürdürmekte olduğu için bu kongrede varlığının en üst düzeyde fark edilmesini sağlayacağı da muhakkaktır.
Aziz Bey, “Gönlümde yatan tek şey İstanbul’dan milletvekili seçilmektir” diyor...
***
Bunu niçin kaleme aldım?
Gelelim İzmir’e...
CHP yönetimi, partisi için en hassas ilin eski başkanına karşı nasıl bir tavır takınacak acaba?
Çok merak edilen konu budur...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN