Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kıyılarımıza Vuran Çipras Dalgaları...

Yayınlanma Tarihi : 05 - 02 - 2015 : 09:02
Yunanistan’ın yeni Başbakanı “radikal sosyalist” Aleksis Çipras, kazandığı seçim zaferi, söylemleri, kravatsızlığı, sempatik tavırları ile  kısa sürede dünya gündemine oturduğu gibi, ülkemizde de bir hayli rüzgarlar estirdi.
Özellikle bağnazlığı, dine bağlılığı ile bilinen Yunanistan halkının, “herhangi bir dini kişisel tercih olarak reddetmiş, yani ateist” (bu arada, yaygın ya da yaygınlaştırılmış inanışa göre, ateistlik Allahsızlık’la eş değer değildir) sıra dışı söylemler sahibi, genç bir politikacıya (41 yaşında) itibar etmesi, ülkemizde de bayağı bir esintiye yol açtı. 
Özellikle sol kanatta siyaset yapan parti sözcülerini, gönlünde sosyalizm yatanları zayıf bir umuda sevkederken, din odaklı, dindar hedefli siyaset yapanları da “dudak büken söylemler”e götürdü.
İlgilenenler bilir; mühendis eğitimli (inşaat mühendisi) Aleksis Çipras, aslında halen varlığını sürdüren müstakil radikal sol parti Synaspismos’un genel başkanıdır.
Önce Çipras’ın yükselişine kısaca göz atalım, ardından Türkiye ve İzmir yansımalarına devam edelim.
 
 
Kıskandıran Yükseliş...
Çipras, 2009 yılında, ülkede sol kanatta siyaset yapan partilerin yaptıkları güç birliği ile oluşturdukları Radikal Sol Koalisyon’un (SYRİZA) liderliğine getirilmiş, 6 Mayıs 2009’da yapılan seçimlerde Yunanistan Halkı’ndan 4.6 oranında oy almış. 2012’de 16.77’ye tırmanan Çipras, aynı yıl içinde yapılan erken seçimde yüzde 27’lik oy oranını yakalamış. 25 Ocak 2015’teki seçim sonrasında yüzde 36.29’la başbakandır.
Çipras’ın ilk açıklamalarından birisi, oluşturduğu dalgalar İzmir kıyılarına kadar ulaşan liman özelleştirmelerinin durdurulmasıydı.
Özel sektöre devri gündemde olan özellikle Pire Limanı’nın, devlette kalması, bizim tarafta İzmir ve Ege limanlarına daha fazla yük, daha fazla yolcu gemisi, daha fazla turist olarak yorumlandı, ilgili kesimlere memnuniyet ifade eden cümleler kurdurdu.
Benim yorumum ise şudur:
Kendi kendimize sevinecek bir sebep yaratamıyoruz, karşı komşumuzdan hareketlenen dalgaların, kendi kıyılarımıza zayıf dalgalar olarak vurmasını bile sevinç vesilesi sayıyoruz.
Bu durumu, olumlu gelişmelere ülkemizde ne kadar hasret kaldığımızın bir göstergesidir.
Kimisi “dedeleri bizim memleketten gitmişti” diye bir mutluluk sebebi yaratıyor, kimisi, Yeni Başbakan’ın, dini inancı olmadığı için kilisede yemin etmemiş olmasını, Yunanistan’ın eski başbakanlarının kilisede görev yemine kadar uzatıp, bundan “bazılarının özendiği gibi, Yunanistan’ın gerçek laik bir devlet olmadığının anlaşılması” anlamına kadar uzatıyor.
Oysa ben, Çipras’ın;
* Seçim meydanlarında söz verdiği “halkın emeğiyle, parasıyla oluşturulan devlet varlıklarının satışının durdurulması” söylemini, iş başına gelir gelmez eyleme dökmesini,
* Ülkenin ihtiyacı olan tasarrufu devletin tepesinden başlatıp, bakanların makam araçlarını satışa çıkarmasını,
* Yunan Polisi’ni silahsızlandırmaya fiilen başlamış olmasını, sorumlu bir bakanının, “emekli öğretmenlerimize biber gazı sıkılmasına gönlümüz asla razı olamaz” sözlerini, asıl alınması gereken “çok güzel hareketler...” den sadece bazıları olarak görüyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN