Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Doğruyu Parmak İşaret Etmez

Yayınlanma Tarihi : 31 - 01 - 2015 : 09:24
Her dönem parlamentoda seçkin siyaset adamlarına rastlarız.
Partileri yöneten ve grup çalışmalarını kendi emelleri doğrultusunda yönlendiren en sert tabiatlı parti liderleri bile, bu kadroların yüksek niteliklerine karşı sağlam bir takdir manzarası sergilerler...
Son üç dönemin siyaset sahnesinde görevinin önemi, bilgi ve deney zenginliği ve tartışma üslubu ile dikkat çekenlerin başında gelen isimlerin bence en önemlisi Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu idi.
Burhan Bey, İstanbul Hukuk Fakültesi’nin Anayasa Hukuku Profesörüdür.
İşinin ehlidir. Siyaset tecrübesini zenginleştirerek geliştirmiş ve en hassas konularda bu bilgi ve deney birikimini dikkatle kullanmıştır.
Tek parti iktidarı ve sert tavırlı, mutlak kararlı genel başkan yönetimi altında, TBMM’nin komisyon çalışmalarının iktidar talepleri ile uyumlu çalışmalar göstermesi beklenir. Hatta beklemeyi çok aşar ve mutlak vazgeçilmezlik tarifiyle değerlendirilir.
Böyle olunca Anayasa Komisyonu Başkanı, hükümet talepleri konusunda, hassas konum kazanır. Çoğu kere de çaresizliğin sebebi olarak görünür.
***
Ahmet Hakan’ın CNN’deki programında AKP’li Burhan Kuzu ile HDP’li Ahmet Tan arasındaki tartışma, Türkiye’nin parlamenter sistemde hiçbir olumlu gelişme sağlayamayacağını açıkça ortaya koydu.
Burhan Bey özet, fakat net anlatımla diyordu ki, “Meclis’in önemli karar alacağı oylamalarda, milletvekilleri iradelerini serbestçe kullanamazlar. Parti liderlerinin iradesi neyse ona uyarlar, boyun eğerler. Milletvekillerinin gözleri grup başkanvekilindedir. O elini nasıl kaldırırsa, milletvekili de öyle kaldırır...”
Altan Tan hemen müdahale ediyor: “Onun için dört bakanı yüce divana gönderemediniz...”
Burhan Kuzu doğruluyor: “Evet! Doğru...”
Ve arkasından açıklama yapıyor. “Bakanlar benim partimden, kimisi kankam, kimisi akrabam; ne yani ben (eliyle Ahmet Tan’ı gösteriyor) bunlara uyarak mı oy kullanacağım?”
Bu programın teferruatı siyasette herhangi bir değişiklik yaratır mı?
Hayır yaratmaz. Yani işin gerçeği değişmez. Üslup da değişmez, parti liderlerinin sultası da değişmez.
***
Ahmet Hakan’ın programı önemli bir siyasi terazi geleneğidir. Ama konuk seçiminde sima tekrarı ülkede farklı tartışma eğilimlerinin gündeme gelmesini olumsuz olarak etkilemektedir.
Ahmet Hakan bu duruma nasıl bir tedbir alır; elbette ki kendisinin takdiridir.
Fakat ilginç olan bir tespit var ki, devamını anlamak mümkün değildir. Örneğin Ahmet Tan, Ahmet Hakan programlarının çok sık tekrarlı davetlisidir.
Lakin program boyunca Ahmet Tan’ın muhataba müdahale ısrarı, çoğu kere kendisine tahsis edilen konuşma süresini bile aşmaktadır.
O zaman işin niteliği tartışmadan çıkıp Ahmet Tan’ın adeta “tedip hakkı kullanan mubassır hüviyetine dönüşmesiyle” sonuçlanıyor... 
Ahmet Tan, Ersin Kalaycıoğlu ile Kadri Gürsel’e konuşma fırsatı vermeyecek kadar müdahaleciydi. Böylece epey rol çalmış oldu...
***
Ahmet Tan zekidir. Heyecan sergilemeyi sever, Gözlem teşhirini çok sıklıkla kullanır. İnandığı bir doğru varsa, gözünün yaşına bakmaz. Kendi partisini de adeta azarlar gibi eleştirir.
 
Ama söz söylemenin bütün katılımcılar için eşit hak olduğunu umursamaz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN