Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


DDY de Dönüşmeli...

Yayınlanma Tarihi : 31 - 01 - 2015 : 09:23
İzmir’de “Basmane ve Alsancak garlarının taşınması, kuzey trenlerin (Ankara, İstanbul hatları) Çiğli’de, güneyden gelen trenlerin Gaziemir’de kalması” eskilere dayalı “şehir efsaneleri”dir... Her iki garın (Basmane ve Alsancak) Halkapınar’da oluşturulacak tek merkezde toplanması da, çoğumuzun hiç bilmediği, ilgili olanlarımızın da unutmak üzere olduğu bir başka bir projedir.
Yerel yönetimlerimiz çoğunlukla, eskilerden devraldıkları alt yapı eksikleri (su borusu yenileme, kaçak önleme, kanalizasyon, kırık-dökük işler, plansız ve sağlıksız şehirleşme, su borusu hattı, kanalizasyon yenileme) asfalt yamama, beton parke döşeme gibi zorunlu rutin işlerle uğraşmak zorunda kaldıklarından kentin ufkunu açacak, kent ismi ile birlikte anılacak “alameti farikalara”, 100 yıllara, 200 yıllara ulaşacak köklü projelere vakit ve para ayıramamaktadır.
 
Tüm bu “yetişememezlikler”e bir de son yıllarda, yerel yönetimler üzerine bindirilen “merkezi hükümet egemenliği”ni ekleyince, öyle “rüya projeler beklemek” hayal bile olmaktan çıkıp, normal bir insan ömrünün dışına taşıyor...
 
Hükümet İşi mi - Belediye İşi mi?
Son yılların “güncellenmiş konuları”ndan birisi, Alsancak Limanı’na büyük yolcu ve yük gemilerinin yanaşmasına engel olan Körfez sığlığının derinleştirilmesidir. Bu proje, hatırladığım kadarıyla 30-35 yaşını geride bırakmıştır. Merkezi hükümet işi olan bu proje vaktiyle ciddi olarak ele alınmış, Dünya Bankası’ndan kredi talebinde bile bulunulmuştur. Onaylanan ve Türkiye Cumhuriyeti hesabına yatırılan 300 milyon dolar gibi bir para, biz “peki çıkan çamuru nereye dökeceğiz?” tartışmalarını sonlandıramamışken, “süresinde kullanılmadığı gerekçesiyle” geri çekilmiştir.
Şimdilerde çıkacak çamuru değerlendirmenin yolu galiba bulundu. Gariptir ki, vaktiyle hükümet işi olan proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kalmış görünüyor. Ama yine de mutlaka hükümetin ilgili kurumlarından izin gerekiyor. Madem iş buraya kadar geldi, İktidar Partisi’nin İzmir milletvekilleri, şu dosyayı koltuklarının altına bir alsalar da, 4 yıllık hizmet sürelerinin son 4 ayında şu kente bir iyilik yapsalar demeden edemiyorum.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu Ankara’ya, mevcut demiryollarının kullanımı ile ilgili öneriler götürmüş. İZBAN hattında artan yolcu sayısının sistemi zorladığını söylemiş. Bunun için hazırladıkları istek paketini DDY Genel Müdürü Süleyman Karaman ve yardımcılarının önünde açmış.
Özetleyelim:
Şu anda 10 dakika aralıklarla istasyonlara gelen İZBAN trenlerinin sefer sıklığının 5 dakikaya düşürülmesi için, normal trenlerin hafif raylı sisteme girmemeli. Özellikle bağımsız yük trenleri ancak İZBAN seferleri bittikten sonra sisteme girebilmeli.
Bandırma-Balıkesir-Soma gibi yerlerden gelen TCDD trenleri Menemen’de kalmalı, yolcular İZBAN üzerinden şehir merkezine taşınmalı. Aydın yönünden gelen trenler de Torbalı’da kalmalı, yolcular İZBAN’a aktarılmalı.
 
Amaç, Vatandaşı Rahatlatmaksa...
Kocaoğlu’nun önerilerini dinleyen hat sahibi DDY yetkilileri, şehirlerarası trenlerin “mümkün olduğunca” İZBAN Sistemi’ne girmemesine yeşil ışık yakıp “En iyisi siz bize daha ayrıntılı bir rapor hazırlayın, tekrar görüşelim” deyip göndermişler.
Olması gereken bu mudur?
Tabii ki değildir... Görevlendirilecek bir uzman heyetinin gelip İzmir’de en az 15 gün kalması, İZBAN hattı üzerinde çeşitli saatlerde seferler yapması, uzun yol trenleriyle İZBAN trenlerinin birbirleriyle ilişkisini, çelişkisini yerinde incelemesi, hazırlayacakları durum raporuna, kendi çaplarında yapacakları yolcu anketlerini, yoğun saatlerde çekecekleri fotoğrafları da ekleyip karar vericilere iletmesidir.
Sonrasında da karşılıklı ayarlamalarla, vatandaşın sabah ve akşam saatlerinde İZBAN hatlarında çektiği sıkıntıların en az indirilmesidir.
Ana amaç vatandaşa iyilikse, bu çok görülmemelidir...
DDY’nin de “dönüşmesi”nin zamanıdır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN