Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tespit mi, Temenni mi?

Yayınlanma Tarihi : 30 - 01 - 2015 : 09:04
Etyen Mahçupyan kaleminde kantar bulunan bir aydınımızdır. Çok geniş kapsamda ve çok farklı alanlarda görüşlerini okuyucularına aktarır. 
Eylemiyle de, kalemiyle de gündem konusu olur. Kendisi de gündem yaratır.
Başbakana başdanışman olunca, hem etkinliği değişiklik göstermeğe başladı, hem de siyaset bahislerindeki derinliğini yayarak, kapsam genişletmesini denemeye başladı.
Kendisini her gün okurum; her okuduğumda da yararlandığım kaynak değeri olarak değerlendiririm.
Başbakan başdanışmanlığına atanınca iktidar siyasetinin isimleri arasında yer aldı.
***
Ermeni diasporasının, 1915 olaylarını tek yanlı ve abartılı ölçeklerle yorumladığı ve yönlendirdiği yüz yıldır tartışılır. Diasporanın kamuoyu etkinliği yüksek olduğu için, kendi politikası dışında hiçbir gerçeğin “makul ikna” düzeyi içerdiğini kabul etmez.
Şimdi Etyen Bey’in Anadolu Ajansı’na yaptığı basın açıklamasından öğreniyoruz ki, Ermenistan’daki akıllı ve gerçekçi Ermeni halkı, diaspora keyfiliğine rağmen işin gerçeğinden hareket etmeyi uygun bulan sağlıklı yaklaşımları tartışmaya almış...
Bunun ne kadar akıllı ve isabetli bir düşünce ve eylem hazırlığı olduğunu düşünebiliyor musunuz? Ne olumlu ve gerçekçi bir yaklaşım ciddiyeti ve cesareti taşıdığının farkında mısınız?
Etyen Bey diyor ki, “Ermeni olaylarının yüzüncü yılında; karşılıklı adımların atılması durumunda, Türkiye-Ermenistan ilişkileri “tedavi edici” yönde değişebilir.” 
Yani demek istiyor ki, “Ermenistan halkı, Türkiye ile ilişkilerini düzenlemede diasporadan çok daha gerçekçi düşünce isabeti ve gayreti içinde görünmektedir.” 
***
Bu saptama doğruysa ve Etyen Bey bu görüşünün genel kabul görecek makul takviyelerini elinde bulunduruyorsa, bu yolda siyasi adım atılması için harekete geçmelidir. 
Artık sıradan köşe yazarı değildir. Başbakanın başdanışmanıdır. Görev ve sorumluluğu vardır.
Başbakanının bu konuda kendisine mutlaka danışmasını sağlayacak bir yol bulmalı ve bir etkin yöntem ihdas etmelidir.
Aksi halde iddia varid değildir ve mütalaa dinlenmez...
(Önemli not: AKP üst düzey siyaset kadroları; bu başdanışmanlık işini o kadar yaygın, hatta özensiz, kullandı ki, başdanışmanlıkların gerçekten etkin bir görev tanımı olup olmadığı tereddüdünü yarattı.)
Etyen Bey diyor ki, “devlet, devlet gibi konuşur. Sesi farklı çıkar. Kelimeleri değişiktir. Tonu serttir. İçeriği gerçekçi olmaya daha hazırlıksızdır. Ama devletin sesini duyduğumuz için ve devlet de devlet gibi konuştuğu için, manzarası ve lisanı sert görünür.” 
Devam ediyor: “Oysa Ermenistan sokaklarında dolaşırsanız, halkın, devlet lisanından çok daha insancıl, gerçekçi ve uzlaşıcı bir hazırlık (ruh) içinde olduğu görülecektir... “
Bu meselenin asıl amaç değerlerini bu sütunun sınırlarında tartışmak olanaksızdır. Ama yüzyıl önceki karşılıklı öldürmelerin vicdanı muhasebesinde ilk adım olarak halkın sesini duymak ve ona göre davranmak en uygun yol olacaktır. 
Şimdi başbakan başdanışmanı olarak Mahçupyan’ın sorumluluk idrakindeki yöntemini merak ediyorum ve çare olacağına da inanıyorum...
***
Strazburg’da Doğu Perinçek’in savunmasındaki adil gerçek, aynı ölçekte bir cesaretle Ermeni yurttaşlarımızca da ortaya konabilirse, barış ve huzur zemini hazırlanmış olur.
Yoksa ve (acaba) Mahçupyan’ın görüşleri tespit mi, temenni mi sorusu gündeme gelebilir.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN