Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türkiye’den Bir Syriza Çıkar mı?

Yayınlanma Tarihi : 28 - 01 - 2015 : 09:32
Dört ay sonra seçimler var. AK Parti üç dönem üst üste tek başına iktidar olmanın avantajını kullanarak dördüncüsünün başarısını planlıyor. Eğer dördüncüsünü de kazanırsa, bu sonuç demokrasi tarihimizde benzeri görülmemiş bir başarı olacak.
Çünkü sol partileri bir yana bırakıyorum; sağ partilerin hiçbirisi üç dönem tek başına iktidar dışında bir başarı ihtimalini hayal bile etmemişlerdi. 
İlk örnek Demokrat Parti idi; ihtilale yol açtı ve 27 Mayıs ile siyasi hayata veda zorunda kaldı. Benzer hikâyeyi Adalet Partisi de yaşamak istedi; ama iki dönemin ötesine geçemedi. Çünkü parti iç heveskârlığının ölçüsüzlüğü, partinin siyasete elveda demesine neden oludu.
Aynı şeyi ANAP da yaşadı. Turgut Bey Çankaya’ya çıkınca sonuç ne olacak diye bekleniyordu. Bu konumdaki partilerde önder karakterli parti başkanlarının Çankaya’ya çıkması siyasi hüviyet tartışmasında zorluklar yaratıyordu.
Nitekim Turgut Bey, partinin akıbetini kendi elleriyle ve zihin karmaşasıyla kendisi hızlandırdı. İnkırazın (çöküşün) ilk adımı, tayin edilecek başbakanın isabetinde kendini gösterdi.
***
ANAP’ta inkıraz, “18 Türk Büyüğü” adı altında başbakan alternatifi üretmekle başladı. Ve böylece Hiçbir kuvvet, bu hızlı çöküşü durduramadı. Başbakan tercihinin isabet tartışması, bu hızlı çöküşü gemi azıya almış örneği oldu.
Tayyip Bey’in Ak Saray’a (Çankaya anlamında söylüyorum) çıkmasından sonra, AK Parti acaba kendini gelecek seçimde eski etkinlik ölçeğinde canlı tutabilecek midir? 
Bu koşullarda partinin bir sarsıntı geçireceğini beklemek, bir ihtimal kapısı açsa bile kesinlik içerecek hiçbir emare göstermiyor.
Yani, AK Parti Haziran 2015 seçimlerinde tek başına iktidar olursa, bu sonuç demokrasi tarihinde ilk (ve muhtemelen tek) örnek olacaktır.
***
Yunanistan seçimleri beklenmeyen bir sonuç getirdi. Tsipras’ın zafer kazandı. Euro’yu bırakıp Drahmi’ye geçmeyi önerdi. Dış borçları silmeyi vaat etti. Sol siyaset adına büyük bir zafer müjdeledi. Peki, bu Türkiye için bel bağlanacak bir ümit ihtimali midir?
Bu aşamada hayır!
Tsipras’ın zaferi Türk solunu umutlandıracak etkinliği (maalesef) şimdilik “makul ihtimal” olarak bile etkilemiyor. Türk siyasetindeki bazı önemli isimlerin Tsipras’ın zaferi hakkındaki yorumlarını okudum. Örneğin Ufuk Uras, Alper Taş, Sezgin Tanrıkulu, Pervin Buldan, Bülent Uluer, Faruk Loğoğlu ve diğerleri görüşlerini açıklamışlar.
Bu kadrodan hiçbiri, genç Yunanlı solcuyu, Türk sol siyaseti için ümit ve ihtimal yaratacak etkinlikte görmemektedirler. (Ben de aynı fikirdeyim).
Türk solu kendi etkinliğinin tarifini verip inandırıcı cesaret kazandıramadıkça bu tür komşu emsalleriyle bir sonuç sağlayamaz.
***
HDP barajlı seçim denemesinde hakikaten samimi ise ve bu uygulamada kendi siyaset modelini sınayacaksa, bu uygulama seçim sonuçlarında en önemli etkiyi sağlayacak uygulama olacaktır. HDP eğer barajı aşarsa, AK Parti eski üç dönem uygulamasındaki talihli hayatını tekrarlayamayabilir.
Ya da aksi olur; yani HDP barajı aşamazsa, bu kez AK Parti tek başına dördüncü kez iktidara gelebilir. Böylece demokrasimizde örnek olaylar yaratan tek parti konumunu kazanır. AK Parti’de şimdilik ilk görünen çözülme emaresi, Tayyip Bey sonrasında başlayan dağınıklığın henüz derlenip toparlanamadığıdır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN