Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


EBSO Zirvesini Dinlerken

Yayınlanma Tarihi : 28 - 01 - 2015 : 09:30
İzmirli sanayiciler ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) yöneticileri Ender Yorgancılar ve Salih Esen’i, sadece yaşadıkları, ürettikleri, istihdam yarattıkları kentin değil, tüm Türkiye’nin “akil adamları” olarak görürüm.
Yakından takip ettiğim her iki sanayici ve sivil toplum örgütü temsilcisinin de akıntıya kürek çektiklerine, sadece “birilerinin hoşuna gitsin” cinsinden bir laf ettiklerine, “kişisel puan” peşinde koştuklarına, özellikle de temsil ettikleri sektöre özel bir istek ve öneride bulunduklarına tanık olmadım.
Yorgancılar ve Esen, EBSO’nun Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda, son zamanlarda adeta ağızlara tıkıştırılan “faiz sakızı”nı gündeme getirmişler ve Türkiye gerçekleri ile öncelikleriyle bağdaşmayan “bu sakızı çiğnemeyeceklerini” resmen ilan etmişler: Yatırımların önündeki tek engel, yüksek ilan edilen faizler değil...
O halde ikide bir, Merkez Bankası yöneticilerini hedef tahtasına oturtup, “Aslında ülkemize yatırım yağacak, yabancı sermaye akacak, peş peşe fabrikalar yükselecek, işsizlerimiz işe kavuşacak ama... Merkez Bankası’nın indirmemekte direndiği yüksek faizler olmasa....” demeyi, artık iyice ustalaştığımız “hedef saptırma”nın, “suni gündemler yaratma becerisi”nin son noktası, olarak değerlendirmek kişisel görüşümdür.
 
Sanayiciye Önünü Gösterin Yeter
Meclis Toplantısı’nda “yüksek faiz tamam da, asıl diğer ayakları da görmek lazım” diyen EBSO Başkanı Yorgancılar’ın şu sözleri, içinde bulunduğumuz ve mutlaka ele alınması gereken durumun özeti:
- Yatırım için sanayiciye şok kur artışları, bürokrasideki aksama, iç ve dış talepteki belirsizlikler konusunda da destek verilmeli.
Yatırımcının cesaretini kıran asıl etken, Yorgancıların son cümlesinde gizlidir. Bu ülkede bırakın 1 yılı, 6 ay sonrasını bile net olarak görebilen, hesabını-kitabını ona göre yapabilen var mıdır? Çok değil; sadece 12 yıl öncesinde yaşanan “6 milyar dolarlık” ekonomik krizin etkisi ile yerle bir olmuş bir çok fabrika enkazı ortada dururken, bir işverenin, basit bir ödeme güçlüğü yüzünden üzerlerine çullanan, bankalar tarafından bir lokma ekmeğe muhtaç hale getirilmişliği ortada dururken, bu kadar bilinmezlikler, öngörülmezliklerle dolu bu ülkede yatırım yapmak için -bana göre- adamda “deli cesareti” olması lazım.
Tek bilinen ise faiz..
EBSO’nun iki tepe yöneticisi, Meclis Başkanı Salih Esen’le, Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar arasındaki -iç dünyalarını bilmem ama- mükemmel uyum da dikkate değer bir başka husus olarak dikkatimi çekiyor. Ayrı kafalardan aynı doğrular:
Faizler konusunda karar verilirken, bizler için önemli olan kurları zıplatacak, tasarrufları caydırıcı bir etkinin yaratılmamasıdır.
 
Bu teşhisleri gören özgür düşünceli her hükümet yetkilisinin “haklısınız” dediğini duyar gibiyim... 
O halde “haklıya hak teslim etme”nin önündeki engel nedir?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN