Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Akıl Nefretin Üstündedir

Yayınlanma Tarihi : 26 - 01 - 2015 : 09:01
Batı Trakya Türkleri’nin lideri Doktor Sadık Ahmet, bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. 
Selanik’teki Türk asıllı yurttaşlar bu olayı bir cinayet olarak yorumlamış ve kazaya sebebiyet veren çiftçinin Selanik Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasında ısrarlı olmuşlardı.
Duruşmaları TBMM adına izlemek üzere oluşturulan parlamento komisyonunda yer alıyordum. İzleyenler endişeliydi. Hepsinde, işi punduna getirip zanlı çiftçinin beraat ettirileceği kuşkusu vardı.
Meclis izleme kurulunun üyelerine çevirmenlik hizmeti gören Rum asıllı bir tercüman vardı. 
Türkçeyi gayet akıcı bir maharetle kullanıyordu.
Heyet üyelerinin de aynı kuşkulu bekleyiş içinde olduklarını hissetmiş olmalı ki, bana güven verecek bir açıklama yapmak gereğini duydu.
- Ben 6/7 Eylül olaylarındaki haksızlığı sizin romanınızdan öğrendim. Unutmayınız; aklın tarlasında nefret boy vermez...
Sonuçta Selanik Ceza Mahkemesi, Yunanlı çiftçiyi sarhoş traktör kullanmaktan ve tedbirsizlikten 8 yıl hapse mahkûm etti. “Sarhoş sürücüye iyi halden indirim yapılmaz” diyerek duruşmayı sonlandırdı...
 
***
 
Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı kindar bir devlet politikası var. Buna bağlı olarak etkin belediyecilik birimleri de Türk-Yunan ilişkisini sürekli tahrik ediyorlar: Amaç; hususiyetleri birbirine çok yakın bu iki ulus arasında, sürekli bir gerginlik yaratarak asıl gerçeği çok uzaklara atmaktı..
Şimdi şaşırtıcı bir örneğimiz var.
Selanik Belediye Başkanı Butaris, Selanik kentinin tanıtımı için İstanbul’a geldi. 
Heyette turizmciler, iş adamları ve akademisyenler yer alıyordu.
Amaçları, İstanbul ve Selanik arasında kültürel, ticari ve turizm ilişkilerinin geliştirecek etkinliklere katılmak ve ikili görüşmelerde bulunarak ortak projeler geliştirmekti.
 
***
 
Ortak proje geliştirmek, aynı akıl isabeti içinde olmak anlamınadır. 
Böylece, yanlışa yönelten duygusallıklardan sıyrılarak dürüst ve etkin gelişmelere yol almak anlamına gelir.
Selanik Belediye Başkanı Butaris, beraberindeki heyetle birlikte bu amacın ilk örneğini vermek üzere bu seyahati düzenlediklerini söylüyordu.
Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Sefer Güvenç ve Dış İlişkiler Sorumlusu Sula Aslanoğlu, Butaris ile yaptıkları görüşmede mübadillerin Selanik’le ilgili taleplerini dile getirmişler.
Butaris, tarihteki ayıplı hatıraların her iki tarafın kusurundan kaynaklanan ortak bir olumsuzluk olduğunu belirterek, bu taleplere olumlu yaklaşmış.
Bunu cesur ve sağlam zihinli bir gelişme olarak değerlendiriyorum.
 
***
 
Tarihimizdeki en acılı olaylardan birisi de meşhur 6/7 Eylül olaylarıdır: “Atatürk’ün Selanik’teki evine bomba atıldı” kışkırtmasıyla başlayan olaylar, birden ölçüyü kaçırmış, güya hükümet kontrolünde yürütülen sokak nümayişleri, evlere ve işyerlerine yönelen eşkıya baskınına dönüşmüştü.
Bu olaya kadar Atatürk’ün evinin bulunduğu caddenin adı “Mustafa Kemal Atatürk Caddesi” iken,      Selanik Belediyesi aldığı erken ve telaşlı bir kararla Apastolu Pavlu olarak değiştirmişti.
Şimdi Butaris, sokağın adının tekrar ”Mustafa Kemal Atatürk Caddesi” olarak değiştirilmek üzere girişimleri başlattıklarını söylüyor.
En kısa sürede bu girişimi sonuçlandıracaklarını belirtiyor.
Selanik Belediyesi’nin mülkiyetinde olan Alaca İmaret’inin de İslam Eserleri Müzesi haline getirileceğini söyledi.
Unutmayalım: “Aklın tarlasında nefret boy vermez..”
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN