Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bu Sese Kulak Verin

Yayınlanma Tarihi : 23 - 01 - 2015 : 10:33
Bugün değişik bir  konu işleme ihtiyacı hissettim.
 
Bizi stat, körfez, liman, kentsel dönüşüm, katı atık bertaraf tesisi gibi çözümsüzlüğe mahkum olmuş konuların içine attılar, orada debelenip duruyoruz.
 
Bu kargaşada bir şeyi çok kötü gözden kaçırmışız. Ne mi? Diye sorarsanız. İzmir’in sanat ve kültür alanında geldiği konum derim.
 
BEN TV’de Gamze Kurt’un yönetmen ve tiyatro oyuncusu Arda Esen ile yaptığı röportajda sorduğu İzmir seyircisinden memnun musun? Sorusuna ünlü oyuncunun verdiği cevap çok çarpıcı bir gerçeği yüzümüze vuruyordu. Çok kibar bir insan olan Esen soruya çok açık bir dille cevap veriyordu. 
 
‘’İzmir seyircisi İstanbul’daki bütün özel tiyatroları inanılmaz şaşırtıyor. Ama olumlu anlamda değil. İzmir seyircisi tiyatroya, sanatsal faaliyetlere çok daha fazla sahip çıkardı. İzmir, duygusuyla, ruhuyla Türkiye’nin önemli entelektüel kentlerinden bir tanesiydi. Türkiye’de bambaşka bir yeri vardı İzmir’in. Ama maalesef son yıllarda tiyatroya olan ilgisi pekiyi değil. Onu da çok net söyleyeyim. Üzülerek söylüyorum. İstanbul’dan gelen bütün özel tiyatrolardaki dostlarımla konuşuyorum, İzmir turneleri çok fazla yüzlerini güldürmüyor açıkçası. Ben 20 yıl öncesinde de buraya turneye geliyordum, biletler aylar öncesinden biterdi.’’ 
 
Kurt, bu üzücü ve İzmirliler açısından çok düşünmemiz gereken cümlelerden sonra Arda Esen’e; Ne değişti peki? Diye sorduğunda daha da düşünmemiz gereken bir cevap geliyordu Arda Esen’den:
 
‘’Hayat değişti, aslında birçok yerde bu böyle ama İzmir’in de Türkiye geneline ayak uydurması beni şaşırtıyor. Aslında İzmir de Türkiye’nin birçok kentinde olduğu gibi sanatsal aktivitelerdeki hassasiyetini ve duyarlılığını sanki bir nebze kaybetmeye başlamış gibi görünüyor bizim açımızdan, İzmir’in sanatsal heyecanı tükenmesin ya… İzmir çok kıymetli, hepimiz için çok kıymetli. Çünkü biz İzmir’e uçarak geliyoruz. İzmir’in, tiyatrosuna sahip çıkması lazım. 50-100 kişi geldi aman ne güzel, en azından elektrik paramız çıktı değil. Bunda tabi belediye başkanının da, mülki amirlerin de desteklemesi, halkın öncelikle tiyatrosuna sahip çıkması gerekiyor. Bu, birilerinin Don Kişotluğu ile olacak iş değil. Halk el vermek zorunda, halkın el vermediği noktada mahalli idarenin el vermesi gerekiyor. Şartlar çok ağır. O yüzden İzmir; tiyatrosuna, sanatına, sanatçısına sahip çıksın. Son dönemde biraz ihmal ettiler. Tiyatroyu yalnız bırakmasın İzmirliler… 
 
Görünen o ki ünlü oyuncu Arda Esen’in gözünden İzmir’de yavaş yavaş Türkiye’nin geneline ayak uydurmaya başlamış.
 
Ne mi yapmak lazım?
 
Başta İrlandalı avcısı olmak üzere tüm çok bilenlerin para, vergi ve birbirimize nasıl çelme takarız hesaplarını bir kenara bırakıp bu kentte sanatı ve kültürü nasıl canlı tutarız ona kafa yorması lazım.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN