Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Âkiller

Yayınlanma Tarihi : 23 - 01 - 2015 : 09:25
AK Parti, çok ciddi bir kader dönemecinden geçti. Dört eski bakan hakkındaki rüşvet iddialarını Meclis’in süzgecinden geçirdi. Kimine göre öldü, öldü dirildi; kimine göre siyasi kader bahsinin yaver talihiyle bahtının dönüm noktasını yaşadı.
Haklarında rüşvet iddiası bulunan dört eski bakanını Yüce Divan’ın elinden çekip çıkardı; ama umduğu sonucu bulamadı. Bu dört isimden sadece Erdoğan Bayraktar, suçlanmak için zorunlu görülen 276 oyu, aklanma için sağlayabildi. 
Durumun özeti şudur: AK Parti grubu eski bakanlarını aklayamadı; her birini Yüce Divan yargısından sadece (evet sadece) Tayyip Bey’in müdahalesiyle kurtarabildi. 
Şükran duygusunun kantarında daraya çekilirlerse, hiçbirinin AKP Grubuna karşı bir borcu söz konusu değildir. Ama her biri, siyasi haysiyet muhasebesinde ömür boyu Tayyip Beye borçlu kalacaklardır.
***
AK Parti bu siyasi badireyi kolay atlamadı. Lakin tartışma tesirini hafifletmek için sıkı düşünülmüş yeni bir algı operasyonu ile konuyu başka alanların ilgi çeken içeriklerine dönüştürdü.
Bu yaklaşımın özü şudur: Önümüzdeki seçimlerde anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğu elde edecek bir seçim stratejisinin peşine düşmüştür.
Artık belli olmuştur ki asıl amaç, anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluk ile, önümüzdeki altı ayın sonunda başkanlık sistemine geçişin bütün engellerini bertaraf etmektir.
***
AKP’de yetmiş üç milletvekili, üç dönem kontenjanı nedeniyle değiştirilecektir. Tayyip Bey bu konuda ve hiçbir koşulda taviz vermemiş; aksine meselenin ciddi tesirlerini kamuoyu desteği olarak lehine sonuçlandırmıştır.
Kesin olarak en az kırk, ikircikli olarak elli milletvekili, aklama oylamasındaki fire nedeniyle gözden çıkarılmış olacaktır.
Yeni seçim sonrası hükümet kuruluşunda artık; eski bakanlardan çoğunun, bir daha kabine de yer alma ihtimali yoktur.
Çok büyük bir ihtimalle yeni bir başbakan arayışı, AK Parti siyaset stratejisinin yeni delikanlılarını gündemin etkinliğine taşıyacaktır. (Bence en talihli alternatif isim Yalçın Akdoğan’dır.)
Bu arada bütün bu fırsatların derinlikli ölçekte kullanılacağı yeni bir algı operasyonu ile hayatta bulunan 15 eski Meclis başkanını bir beyin fırtınası için toplayarak; kamuoyunda AKP lehine yeni bir itibar zemini yaratacaktır.
AKP, şimdiye kadar hiçbir partinin aklına gelmeyen yeni ve ilgi çekici düzenlemelerle kendi lehine fırsat yaratmaktadır.
Evet! Her fırsatta kendini gündemde, mutlaka canlı tutmakta maharet sahibi iki önemli figürümüz var: Birincisi Hülya Avşar, ikincisi AKP... 
***
Bu algı oluşturmanın amacı, bugüne kadar üç dönem denedikleri temel hedefin içeriğini de, biçimini de büyüterek kamuoyunu yönlendirmek olarak belirlenmiş.
Hedef, “anayasayı tek başına değiştirebilecek çoğunluğu elde etmek” olarak benimsenmiş...
AKP ilk defa, tek başına iktidar olmayı bile aşan bir hedefle halka siyaset teklif edecek...
Yöntem olarak kullanacağı uygulama ölçütleri için her fedakârlığı yapmaya hazır olduklarını şimdiden hissettirmeğe başladılar bile...
İşleri kolay mı?
Hayır! Değil...
Dört eski bakan, Yüce Divan’dan paçayı sıyırdılar; ama acaba AKP sıyırabildi mi?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN