Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Külliye’de Hükümet

Yayınlanma Tarihi : 19 - 01 - 2015 : 09:21
Tayyip Bey, Ak Saray’da; (ya da niyetlendiği yeni isimlendirmesiyle Ak Külliye’de) bakanlar kurulu toplantısını bugün gerçekleştiriyor.
Toplantıya; bakanlar, Başbakanlık Müsteşarı ve Bakanlar Kurulu Sekreteri’nin dışında katılım yok.
Görüşmenin gündemini Tayyip Bey belirlemiş durumda. Bundan böyle bu toplantıların hangi sıklıkta yapılacağının takvimi de bu toplantıda belirlenecek. Açıklamaları Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yapacak.
Toplantıya ilişkin bilgilendirmeler, sadece kamu medyası (TRT ve Anadolu Ajansı) aracılığı ile gerçekleştirilecek; bilgi, haber, fotoğraf ve görüntüler bu kurumlarca dağıtılacak.
***
Cumhurbaşkanlarının hükümet toplantılarına başkanlık etmesi, anayasanın öngördüğü; ama tek kural tarifi ile belirlemediği bir yasal düzenlemedir.
Cumhurbaşkanının ihtiyaç duyduğu hallerde bakanlar kurulunu toplantıya davet etmesini ve görüşmeleri yönlendirmesini 27 Mayıs ihtilalcileri başlatmışlardı.
Sivillerden oluşmuş bir kabineyi, askeri bakış açısının egemenliği altında değerlendirme ihtiyacının gerisinde, tipik ve şaşırtıcı bir güvensizlik endişesi vardı.
Bu endişe daha sonraki hükumetler döneminde de hissedildi. Cemal Gürsel, kendisine güven veren dar bir askeri karar otoritesinin (diyelim ki cuntanın) telkinleriyle toplantıları biçimlendiriyordu.
1971 Muhtıracıları döneminde hâkim yumruk Cevdet Sunay’dı. Bu uygulamaya fazla iltifat etmemiş; hükümetle arasında beliren ihtilafların giderilmesi için eski bürokratları bakan yaparak istediği denetimi sağlamıştı.
***
Cumhurbaşkanları içinde başbakanlık tecrübesi bulunan ilk örnek Turgut Özal’dı. İkincisi Süleyman Demirel oldu. Tayyip Bey bu konudaki üçüncü örnektir.
Bakanlar kuruluna en çok başkanlık eden cumhurbaşkanı Turgut Özal oldu. Biraz da sürpriz meraklısıydı. 
Yıldırım Akbulut kabinesinin normal toplantılarına bazen haber vermeden baskın yapar gibi gelir ve kendi gündemine göre söyleyeceklerini masaya bırakıp giderdi.
Denge değerlerini önemseyen cumhurbaşkanları arasında Fahri Korutürk bakanlar kurulu toplantılarında başbakanı serbest bırakmak noktasında en hassas örnekti. Tayyip Bey’in sıklıkla bakanlar kurulunu toplayarak hükümet etme eğilim ve uygulamasında kendi üslubunun hâkim kılınması, yaygın bir beklenti olarak gündemde yer alıyor.
Bu toplantılar, AKP’nin tek başına iktidar olduğu ve başbakanı Tayyip Bey’in kendi ölçütlerine göre bizzat seçtiği hükumetlerde sızıltısız olabilir.
Ama koalisyon hükumetlerinin yönetiminde Tayyip Bey, bugünkü tanımlanmış etkinlikte bakanlar kurulu toplantısı yönetebilecek midir?
Anayasaya göre cumhurbaşkanı, bakanlar kurulunu kendi başkanlığında toplayabilir. 
Bu, onun “başkan” olduğu anlamına gelmez.
Gündemi belirleyebilir; hatta bu toplantıya istediği devlet yöneticilerini de davet edebilir. Görüşlerini ve önerilerini sıralayabilir.
Ama talimat veremez.
İşte sorun da burada toplanır.
Yani bir tel kopar ve ahenk ebediyen kesilir...
Bir de işi şöyle düşünün: Abdullah Bey yedi yılda bir kere olsun Tayyip Bey kabinesini kendi başkanlığında toplanmaya neden niyetlenmedi?
***
Anayasanın bu hükmü sadece tek parti hükumetlerinde ve o partinin seçtiği cumhurbaşkanı ihtimallerinde cari ve varit olabilir.
Koalisyon hükumetlerinde böyle emir komuta ihtimalleri hayal bile edilemez...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN