Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


2.500 Yıldır Yaşayan Bir “Ölümlü...”

Yayınlanma Tarihi : 18 - 01 - 2015 : 09:44
Pazar yazısı yazmayı seviyorum... Bir günlüğüne de olsa, seviyesiz, erdemsiz, kültürsüz, değersiz tartışmalardan, sahiplerine laf yetiştirmeye çalışmaktan, onlara katlanmak zorunda kalmaktan, “dokunulmazlıklarına dokunamamış olmanın dayanılmaz zorlamalarından” bir günlüğüne de olsa uzaklaşmış oluyorum.
 
Bugün sizi, yer ve zaman olarak çok uzaklara götüreceğim... 2.500 yıl öncesinin Çin’ine, öğretileriyle uyumlu yaşamı, gelecek kuşaklara bıraktığı “erdem-gerçek yönetici vasıfları-aile ve toplumsal terbiye” üzerine ders ve söylemleriyle yüzyılları devire devire ilerleyen Konfüçyüs’ten alıntılar yapacağım... O ne bir savaşlar kazanmış kahramandır, ne bir devre adını yazdırmış imparator... Ama onlardan çok daha uzun ömürlü ve daha binlerce yıl yaşayacağı da kesin.
 
Konfüçyüs, tüm bilgeliğine, kültürüne, birikimine, asil kişiliğine rağmen, kendisine yöneltilmiş tüm devlet sıfatlarını reddetmiş, çevresine toplanan her sınıftan öğrencilerine “bir lokma-bir hırka” yaşamı ile ders vermekle mutlulukların en büyüğüne erişmiş birisidir. 
 
ERDEMLİ OLAMAZ
 
Konfüçyüs, çok konuda çok şey diyor da, bakalım insanı insan yapan “erdem” üzerine, “erdemli yönetici” üzerine neler demiş:
Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.
 
Bir bilgin ağırbaşlı değilse, ona karşı saygı gösterilmez. Onun bilgisi de sağlam değildir. 
Bilmiyorum... Bir kimse nasıl oluyor da yalancılıkla işini başarabiliyor. Büyük ve küçük arabalar nasıl oluyor da boyunduruk ve koşum olmadan gidebiliyor. Doğru olan şeyi görme, ama yapmamak budalalıktır.
 
Hep kendi çıkarını göz önünde tutmaya çalışan kişi, pek çabuk düşman kazanır.
Ülke, toplum düzenine göre ve içtenlikle yönetilirse, bir karışıklık çıkabilir mi? Ülke içtenlikli yönetilirse toplum düzenine gerek kalır mı?
Büyük ve üstün insan yalnızca doğruluğu, küçük insansa yalnızca çıkarını düşünür.
Güzel konuşmanın yararı nedir? Başkalarını güzel sözlerle oyalayan çoğu zaman o kimselerin nefretini çekmiştir. Onun dürüst bir insan olduğunu bilmiyorum. Ama neden ille de güzel konuşması gereksin?
 
.... O bağlı bir insan ama erdemli midir, bunu bilmiyorum. Nasıl erdemli olabilir...
...........Aldatıcı sözlerinden, kurnazca davranışlarından ve aşırı saygısından utanç duymuştur. Ben de bunlardan utanç duyarım.
Hep saygılı olan bir kimse, halkını sıradan yöntemlerle onun davranışı herkesce iyi niyetli kabul edilir. Ama sıradan bir insan, sıradan bir yöntemle iş görürse, herkes bu işe karşı çıkar. 
 
İLKELER GELİŞEBİLİR
 
Halk bir kimseden nefret ettiğinde bunun sebebini iyi araştırmak gerek. Halk bir kimseyi seviyorsa yine bunun da nedenini iyi araştırmak gerekir.
 
İki yüzlü konuşmalar, erdemi sarsar. Küçük şeylere karşı sabırsız olmak, büyük başarıları bozar. Bir kimse izlediği ilkeleri geliştirebilir. Bu ilkeler inanı geliştiremez.
 
Bir insanın bilgisi yeterse, ama onu tutacak erdemi yoksa, neyi kazanırsa kazansın, her şeyi yitirir. Erdem, bir insan için su ve ateşten de önemlidir. Ben ateş ve su içinde ölen insanlar gördüm, ama erdem içinde ölenleri görmedim.
Kung-yeh Ch’ang iyi bir eş olabilir. O her ne kadar hapisteyse de, suçlu değildir. Bu yüzden kızımı onunla evlendirdim.
Ülke iyi bir yolda yönetildiğinde, Nan Yung bir devlet hizmetinde görev alabilir. Ülke kötü yolda yönetildiğinde suç ve utançlardan uzak kalmasını bilir. Böylece onu ağabeyinin kızıyla evlendirdi. 
 
Hepinize mutlu pazarlar...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN