Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tükürükle Boğmak

Yayınlanma Tarihi : 17 - 01 - 2015 : 09:23
Son birkaç yıldan beri televizyonlarda, siyasi kürsülerde her vesile ile İslam detayını tartışmak; bu arada akideler ve disiplinler dizisi içinden hükümler çıkarmak merakı başladı.
Sayın cumhurbaşkanımız bu üslubun başlatılmasında ve kullanım yaygınlığının genişletilmesinde son derece ısrarlı bir örnekleme yöntemini seçmişti.
Başbakanımız da aynı üslup tekrarıyla ve daha detayda mana ve idrak derinliği yaratmaya yönelik uygulamaları gündeme getirmeğe başladı.
Hatta başbakanımız AKP grup kürsüsünü adeta “hikmet sanatının” telkin ve idrak zemini olarak kullanılmasının ısrarıyla; dikkat çekmeğe başladı.
Hikmet sanatı, yüce Allah’ın en üstün değerlerle tezahür eden kutsal varlığının insan idrakinde ve tefsir bahsindeki üstünlüğünün ifadesidir.
Hikmet sanatı, İslami tefekkürün şahikasıdır. Aklın damıtılmış değeridir. Mümin izanının doruğudur. Duyguların huşû halidir.
Üstün bir muhakeme kabiliyetinin ve sağlam bir mantığın terkip ettiği zeka ve akıl görkemidir.
Davutoğlu’nun siyasi konuşmalarında, sıklıkla hikmet sanatındanbahsederken amacının yüksek tefekkür, damıtılmış akıl, şefkatli himaye ve sağlam izan içeriklerini zenginleştirmek olduğuna inanıyorum.
Ama...
Ama bu isabeti yanlış rotaya yönlendirmek isteyenler var.
Bu kadro, öyle örnekler sergilemeye başladı ki, bu izahatın İslam’a yakıştırılmak istenmesi bile, bizatihi günahın en büyüğü olur. 
***
Alın size örnek...
Sağlık Bakanı Dr. Müezzinoğlu seçim bölgesinde yaptığı gezi sırasında bir soru üzerine çok yerinde ve tam zamanında cevap vererek ve bir utancın yükünü teşhir ederek bu yanlış bahsin müsebbibini yerin dibine batırdı.
Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ın “6 yaşındaki kızlarla evlenilebilir” şeklindeki açıklamasının hatırlatması üzerine son derece sert bir lisanla bu görüşü reddetti. 
Sadece sert bir ifadeyle yetinmedi. İlk kez böyle bir şey duyduğunu ifade ederek, “Bu Sağlık Bakanına bırakılacak bir cümle değil. Toplum dinamiklerinin bunu tükürükle boğması lazım. Böyle şey olmaz” dedi...
Evet, toplum kendi izan isabeti ve idrak vüsatıyla böyle densizlikleri hakikaten tükürükle boğmalıdır...
Altı yaşında kızlara tecavüz eden sefil ruhlu gözü dönmüşleri görünce, böyle bir açıklamanın ne kadar tehlikeli olduğunu eminim ki herkes fark edecektir...
***
Televizyonlarda, din bahislerine “diyanet kisvesiyle” fırsatı ganimet sayıp, keyfi tefsirini ve yarım yamalak bilgi zaafını teşhir ederek görüş belirten eski Diyanet emeklileri var.
Bizi şaşkınlık içine itiyorlar. Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ın 6 yaş diye çizdiği sınırı 9 yaş olarak belirtip ekran beyanlarıyla hayret yaratanları Diyanet Başkanlığı uyarmalıdır.
 
Çünkü bu konuşmalarla kendilerine diyanetteki hizmet yıllarının görev unvanlarını ekleyerek sanki Diyanet’in idraki ve ifadesi bu yöndeymiş gibi yanlış izlenimler yaratıyorlar...
Bunlar, istisnai hatalar değil, neredeyse kemikleşmiş üslup izansızlığıdır.
Sağlık Bakanının önerdiği cezalandırma yöntemini tekrar ediyorum: “Toplum dinamiklerinin bunları tükürükle boğması lazım...”
Sevgili okuyucularım,
Bu toplumun dinamikleri sadece sizler değilsiniz; bu ülkenin başbakanı da, Diyanet Başkanı da toplum dinamiğidir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN