Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Eski ‘Düzen’ ile Yeni Seçime Gitmek

Yayınlanma Tarihi : 15 - 01 - 2015 : 09:02
Geride bıraktığımız üç buçuk yıl içinde sıkça tartıştığımız, antidemokratik bulduğumuz, “nasıl olmalı?” diye kafa patlattığımız “seçim sistemi” üzerine bir virgül bile konmadan yeni bir genel seçime daha hazırlanıyoruz.
Şöyle bir hatırlayalım:
*Dünyanın hiç bir medeni ülkesinde olmayan yüzde 10 seçim barajı, çok vahşi... Oranları yüzde 5’leri, 7’leri, hatta 9.9’ları bulan insan mozayıklarına, düşünce gruplarına parlamentoda yaşam hakkı, söz hakkı vermiyoruz. Barajın mutlaka düşürülmesi, hatta çıkarması demokrasi ile, insan hakkı ile bağdaşmıyor.
*Parti genel merkezlerinin hazırladığı “milletvekili aday paketleri” milletvekili sıfatına uygun düşmüyor. Vatandaşın kendi vekilini kendi içinden çıkarması, bir isme bilerek ve isteyerek oy vermesinin önü açılmalı, milletvekili seçmenine hesap verir hale gelmeli. Bu işi yapanlara saygınlık kazandırılmalı.
*Milletvekilliği seçimlerinde, “dar bölge ve tercih hakkı” gibi yine medeni ülkelerde başarı ile uygulanan uygulama konmalı, tüm partilere ön seçim
* Yüksek Seçik Kurulu kararları, yargılamaya açık hale getirilmeli, aday ve taraftarlarının “seçimlere hile karıştırıldığı, oylarının çalındığı, sandık sonuçlarının bilgisayar sistemlerine hatalı girildiği” gibi iddialar, iddia sahibini olduğu kadar kamu vicdanını da rahatlatacak düzene kavuşturulmalı.
 
 
Gerçek Demokrasi Bize de Lazım
* Seçim bilgisayarları, uluslararası yeterliliği bulunan uzman kuruluşların denetimine açık bulunmalı, mevcut sisteme uluslararası bir şirketten sertifika alınmalı. Bilgisayar sonuçları her türlü şaibeden, şüpheden, kirlenme ihtimalinden uzak hale getirilmeli.
* “Seçimlerde hile yapıldığı, kendisinin ve seçmeninin hakkının yendiği” iddialarına kanıt olarak elinde tomak tomar belge bulunduran insanlar, tüm yolların yasalarla kapatıldığı bir ortamda öfke ve çaresizlik içinde bırakılmamalı.
* Siyasi Partiler Kanunu, medeni ülkeler seviyesine getirilmese de yaklaştırılmalı.
Eski hamam-eski tasla, tüm eleştirileri, düzeltme istemlerini adeta “çuvala doldurup, ağzını bağlayarak” yeni bir genel seçime daha gidiyoruz.
Yetkili ve itkili, mevcut düzenden nemalanan birine “seçim sistemini neden düzeltmiyorsunuz?” diye sorsanız, cevabı hazırdır: 
Valla bu sistemi biz kurmadık...  Biz de bu sistemle iktidar olduk... 
Kendine güvenen parti genel başkanı buyursun... Hodri meydan...
“Ama...” diye başlayıp, “ileri demokrasi, azınlık hakları, temsil hakkı, medeni ülke uygulamaları” diye devam etseniz...
Anlamaz... Çünkü anlamamaya şartlanmıştır... Gösterilen “havuç karşılığı”, ya da “eldeki havucu kaybetme korkusu veya tehtidi” ile şartlandırılmıştır.
 
 
Ülke Değerlerini Dışlama Sistemi
Yeni bir seçime giderken, bir çok yetişmiş, kişisel gelişimine önemli katkılar koymuş, dalında uzmanlaşmış birçok vatan evladının “biraz da memlekete siyaset dalında hizmet için yanıp tutuştuğu” hepimizin maludur. 
Ancak mevcut siyasetin aktörleri, gerek kendi konumlarını koruma, devamını sağlama, “çatlak ses isteme” adını, yetişmiş isanlarımızın önüne her türlü engeli yerleştirmiştir... Bazıları “milletvekili olmanın yolunu ve yöntemi”ni iyi bilip, kahrolası şartlara göre hareket etse de, bu “yöntemi” kendilerine yediremeyen, temizlikten, sağlıktan ve yetişmişlikten başka malzemesi olmayanlar, ya göze alamadıkları “yarış”tan çekilmek durumunda kalmaktadır.
Siyasi kadroların artık, “kendi doymuşluklarının farkına varmaları”nı hissetmelerini, biraz da ülke demokrasisi, ülke değerlerinin harekete geçirilmesi için efor sarfetmelerini diliyorum.
Seçim aralarında ortaya konan gerçeklerin, seçim sırasında da hatırlanmasının zamanıdır ve bu da kutsal bir vatan görevidir.
Tamam mı, evrensel değerleri ıskalamaya devam mı?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN