Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yargıtay Kararları Otomatikleşmeli

Yayınlanma Tarihi : 14 - 01 - 2015 : 09:06
“Emekli maaşınızı bankamıza taşırsanız...” olayının altındaki, “hesap işletim ücreti ve kart bedeli alınmayacak, şu kadar alış veriş puanı, şu kadar altın...” sözlerinin altından “Eski hesabınızdan almaya devam edeceğimiz, sadece emekli maaşınızı kullanmak için açacağımız yeni hesaptan benzeri ücretleri almıyoruz. İkramlarımızdan yararlanmak için 3 yıllık taahhütte bulunmanız gerekiyor” durumu daha önce yazmıştım.
So zamanlarda telefonuma ve mail adresime sık sık mesajlar geliyor; “bankalardan kredi kullanımınızda alınan dosya masraflarını, kredi kartı ücretlerini, hesap işletim ücretlerini geri alıyoruz...” Son mesaj da, “Elektrik faturalarında ödediğiniz    kayıp kaçak bedellerini tahsil ediyoruz” şeklinde.
Bu mesajları gönderenler elbette -tabirimi mazur görsünler- bir “mafya örgütü, ya da tahsilatçı grup” olmadığına göre, yatıkları her iş mevcut yasaları da aşan en yüksek hukuk katı olan Yargıtay kararlarına dayanıyor. Her ne kadar, hükümetimiz geriye dönük tahsilatların önüne geçmek için “delik tıkama” kanunlarıyla “soygunun devamını sağlamaya” çalışsa da, takipçi firmalar her şeyi herkesin gözü önünde ve mevcut yasalar çerçevesinde yapıyor.
 
 
Milyonlar Mahkemelere Koşarsa...
Bu noktada insanın kafasına hemen bir “gerçek hukuk devleti özlemi” balyoz gibi iniyor. Madem Yargıtay gibi bir hukuk kurumu, “soygun gibi tahsilat”ları iptal etti. 
Özlediğimiz devlet sistemi derhal harekete geçip, milyonlarca hukuksuz ödemeye mahkum edilmiş milyonlarca vatandaşı tek tek mahkemelere gitmek, aracı kurumlara başvurmak zorunda bırakmadan karar hükmünü yerine getirip, bir bankaya veya elektrik dağıtım şirketine, “iptalin tüm abonelere otomatikman uygulanması, hukuksuzluğu ilan edilen tahsilatın tüm hak sahiplerinin hesabına aktarılması” gibi bir uygulamaya geçemez mi?
 
Bu yazıyı yazmadan önce, “elektrikte hukuksuzluğu ilen edilen kayıp kaçak bedellerinin 10 yıl geriye dönük olarak tahsilatı” mesajından sonra, gönderen firmayı arayıp bir temsilci ile görüştüm ve kafama takılan soruları sordum.
Deniyor ki, “biz başlangıç olarak 100 lira dosya gönderim ve hazırlık masrafı alıyoruz ve işlemleri başlatıyoruz...” 
Bir soru daha: Ortalama bir elektrik tüketicisi olarak ne kadar para alabilirim?
Cevap: Ortalama 2 bin liranın üzerinde (daha fazla söyledi) bir rakam alabilisiniz...
Sade bir vatandaş, kredi kartı aidatı, hesap kullanım ücreti ve elektrikte kayıp kaçak bedeli olarak (çok şükür kredi tullanım dosya masrafı yok) benden alınan ve kanunsuzluğu Yargıtay tarafından tesçillenen paralarımı geri almak üzere harekete geçmeyi ciddi ciddi düşünüyorum...
 
İzmir Basını, TRT Şubesi Kadar Bile Değil...
Bir de şu, kanallarından hiç birisini aylardır izlemediğim “TRT’ye elektrik faturaları üzerinden alınan zorla tahsilattan kurtulsak” diyorum ve benim kuruş kuruş kazandığım paraların, birilerinin oluşturduğu “seçme kadrolar”a maaş olmasına gönlümün razı olmadığını açıkça ifade ediyorum.
Söz TRT’den açılmışken İzmir’den bir “durum tespiti” anlatayım... Benim de üyeleri arasında bulunduğu bir İzmir Gazeteciler Cemiyetimiz     (Derneği) var... Bu derneğe, İzmir’de gazetecilik yapan, sarı basın kartı taşıyan tüm gazeteciler (özel bir durumu söz konusu değilse) üye olabiliyor. 
Üyeler vaktiyle sadece yazılı basın çalışanlarından oluşurken, sonradan tüzük değişikliği ile TRT’de sarı basın çalışanları da aramıza katıldı. Geldiğimiz nokta şudur: İzmir’deki tüm özel gazete, televizyon ve radyolarında çalışıp da bizim derneğin üyesi olan gazetecilerin sayısı, TRT’nin sedece İzmir’de çalışan ve sarı basın kartı taşıyan, derneğimize üye olanlar kadar değil...
Yani tüm İzmir basını bir basını, “zorunlu tahsilatlarla beslenen” TRT’nin şubesi kadar bile değil...
TRT’de çalışan sevgili arkadaşlarımız kusura bakmasın... 
Yukarıda da belirttiğim gibi, benimkisi sadece bir durum tespitidir, kişiler ve kişiliklere saygım sonsuzdur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN