Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dayan Tekstilcim Dayan...

Yayınlanma Tarihi : 12 - 01 - 2015 : 09:13
Tekstil ve hazır giyim, ülkemizin en önemli istihdam, ihracat ve vergi dalıdır. Yıldan yıla ağırlaştırılan istihdam yükü, yüksek enerji fiyatları, dövizde süreklilik kazanmış artış, Türk ekonomisinin bu lokomotif sektörünü çıkmaza sokmaktadır. Ağır koşullar, ülkemiz hazır giyim markalarını bile, dış ülkelerde üretim yaptırıp, Türkiye’de satmaya yönlendirirken, yüzlerce işyerinin kapısına kilit vurulduğu, vaktiyle avuç avuç döviz ödenerek alınan makinelerin haraç-mezat satışa çıkarıldığı, on binlerce tekstil sektörü çalışanının işsiz kaldığı, konuyla ilgisi olanların malumudur.
Bu önemli sektörün temsilcileri, hükümetten, kendileriyle ilgili tüm koşullarda “iyileştirme” beklerken, darbe üzerine darbe yemeye devam etmektedir.
Bunlardan sonuncusu, kadın işçileri ve çocukları korumaya yönelik “Aile Paketi”dir. Bu düzenleme, popülist bir yaklaşımla “kadınları çağdaş çalışma koşullarına kavuşturma, doğurdukları ve doğuracakları çocuklarına daha çok zaman ayırma olanağı” gibi görülse de, sektöre “son darbe” olacak niteliktedir.
Yeni düzenleme ile gelen, “doğum yapan ve çalışan annelere normal izin sürelerinin yanı sıra, yarı zamanlı çalışma hakkı, doğum yardımı” gibi ilave hakların bir bölümünün yükünün “İşsizlik Sigortası Fonu”ndan karşılanacağı belirtilse de işvereni rahatlatmıyor.
 
 
İşin Erbabı Diyor ki...
Bu noktada en iyisi sözü, bünyesinde yüzlerce tekstilci barındıran, kendisi de bir tekstilci olan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler’e bırakmak:
Çocuk sahibi olan çalışan kadınlara ilave yasal haklar sağlayan düzenlemeler getirileceği yönündeki açıklamalar, çalışanlarının yüzde 64’ü kadın olan sektörümüzde ciddi maliyet artışlarına yol açacak hükümler içeriyor.
Günümüz ekonomik koşullarında ilave maliyet artışları sektör temsilcilerimizi gerek iç piyasada gerekse uluslararası pazarlarda oldukça zorlar. Bu düzenlemeler, hazır giyim sektörünün özellikle rekabetçiliğini olumsuz yönde etkileyecek.
77 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 25’ini 0-14 yaş gurubu oluşturmaktadır. Böylesi bir durumda, neslin devamından endişe duyarak yasal düzenleme yapmanın çok gerekli olduğunu düşünmüyoruz.
Türkiye yıllık yüzde 1.3 olan nüfus artışına gerekli istihdamı sağlayacak yatırımları yapmakta, bulmakta zorlanırken, böyle bir yasal düzenleme, çalışan sayısının yüzde 64’ünü kadınların oluşturduğu konfeksiyon sektöründe ciddi küçülmeye yol açacaktır. Sektörümüzdeki küçülme Türk ekonomisini, istihdamını ve sosyal barışını çok olumsuz etkiler boyutlara gelecektir.
 
 
Kadın Çalışan Sayısı Artmaz...
Ülkemizin doğal yapısına hiçbir şekilde uygun olmayan söz konusu düzenlemelerin hayata geçirilmeden önce bir kez daha değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sektörümüzün ve ülkemizdeki kadın istihdamının olumsuz yönde etkilenmemesi için bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz.
 
Görülüyor ki; ne getirip ne götüreceği iyi hesaplanmadan, işin içinde olanların görüşüne, bilgisine, tavsiyesine zerre kadar ihtiyaç duyulmadan hazırlanıp önümüze konmuş bir yasa dayatması ile daha karşı karşıyayız.
Dilerim; kanun hazırlanırken dinlenmeyen sektör temsilcileri, hiç olmazsa kanun yürürlüğe girdikten sonra bile olsa dinlenir de gerekli düzeltmeler yapılır.
 
Bu arada, Je suis Charlie...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN