Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmirli Kitaplar (2)

Yayınlanma Tarihi : 11 - 01 - 2015 : 09:34
Dün (10 Ocak) biz “çalışan gazeteciler”in günüydü... Bir zamanlar gerçekten “çalışan gazeteciler”dik ama, son yıllarda maalesef “çalışmaya çalışan gazeteciler” haline geldik. “Sistem” kimimizi savurup kenara-köşeye itti, kimimizi ayakları altına alıp yok etti.
Hala çalışmaya çalışanlardan birisi olarak, “sistemin çizdiği ve istediği gazeteci tipine tam uyum sağlamış, bunun karşılığını da kat kat almakta olan” gazeteciler arasında bizim gibiler de ağır bir “varlık savaşı” veriyoruz.
Şartlar, zaman zaman bana da “bir kenara çekilmeyi” öğütlese de, mütevazılık göstermeden, biraz da abartarak söyleyeyim ki, bunca birikimle, olabildiğince temiz kalabilmişlikle, bu ülke bu bölge, bu kent, bu insanlar, bu gençler, bu çocuklar için bizim de söyleyeceklerimiz var.
 
Gelelim Başlığımızdaki “İzmirli kitaplar”a...
 
Geçtiğimiz hafta bugün, İzmirli yazarlar sevgili hocam Prof. Dr. Yüksel Uslay ve karı-koca yazarlar sevgili dostlarım Zuhal-Yücel İzmirli’nin kitaplarından söz etmeye çalışmıştım. “Asıl kitabı yazılacak adam” diye söz ettiğim Yüksel Hoca telefon etti, “Bir asistanım kitabımı yazmıştı...” dedi. Yücel İzmirli de, yine birlikte yazdıkları yeni kitabı baskıya verdiklerini müjdeledi.
 
Ünü Sınırlarımızı Aştı...
 
O gün, bana ayrılan yerin sonuna geldiğim için bu güne bıraktığım bir yazar...
Bir tesadüf eseri tanıştıktan sonra bana “Aşkın Gölgesi” isimli romanını imzalayıp gönderdi. Kısa sürede okuyup bitirdiğim bu roman, uzun zamandır tadını unuttuğum aşk romanlarıyla yeniden tanışmamı da sağladı.
Sağlam bir mantık, gerçekçi bir anlatım üzerine ustalıkla oturtulmuş Aşkın Gölgesi, yaşanmış bir hikayenin romanı. Arapça’ya da çevrilen eser, halen 8 Arap ülkesinin kitapçı raflarında okuyucu ile buluşmaya devam ediyor. İtalya raflarına girmek için de gün sayıyor.
Yazarı ise, genç yaşına rağmen geride geride yarım düzine kitap bırakmış, Gülşah Elikbank...
Doktora kapısına kadar gelen sağlam bir eğitimden geçmiş olan yazar bölgemizin kızı; Nazilli’den...
Eğitim için gittiği İstanbul’dan 3 yıl önce İzmir’e dönen Elikbank, Kahramanlar’da eşi ile birlikte “edebiyat konseptli” bir bir otel (Mini Otel) işletmeciliğini yapıyor. 15 odanın 15’ine de, popüler Türk yazarlarının ismi verilmiş. Yazarlardan çoğu Mini Otel’e konuk olup, “kendi odaları”nda kalmış, kişisel eşyalarından birer anı bırakmayı da ihmal etmemiş.
 
Çocuklara da, Medusa’nın Pusulası...
 
Yeni piyasaya çıkan çocuk romanı Medusa’nın Pusulası ile bu haftalarda Makedonya kitapçı raflarında da yer almanın heyecanını yaşayan Gülşah Elikbank, halen hazırlıklarını sürdürdüğü tarihi romanının konusunun geçtiği Romanya’ya iki kez gitmiş.
İlginçtir; fantastik edebiyata da el atan genç yazar, ortaya “türünde dünyada ilk olacak” bir eser de ortaya çıkarmış; Uykusuzlar...
Dört yıllık derin bir araştırmanın eseri olan kitapla, bilinçli rüya görmenin önemini insanlara bir roman kurgusu içinde anlatmayı amaçlamış.
Genç yazarımıza da başarılar diliyorum...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN