Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kentsel Dönüşüm-Kentsel Oyalanma...

Yayınlanma Tarihi : 10 - 01 - 2015 : 09:14
Şu yıllardır konuştuğumuz “kentsel dönüşüm”ün nasıl olacağını, nasıl başlayacağını, İzmir’in nasıl “dönüşeceğini” anlayabilen var mı?
Ben şahsen tüm gayretime rağmen anlayamıyorum, çözemiyorum. Toplantılar, ikili, üçlü, beşli görüşmeler havanda su dövmekten öteye gitmiyor.
 
Tek kavrayabildiğim, “olay”ı müteahhit kesiminin dört gözle beklemiş olduğu, hükümet ve yerel yönetimlerin “vatandaşın hakkını yedirmeyiz” yarışı içinde olduğu... “Hak sahibi” vatandaş kesiminin de, kulaktan dolma bilgilerle “hakkımızı yedirmeyiz” sohbetleriyle “birer avukat” kesilmiş olması...
 
Hani kenardan köşeden bir yerlerden bir başlasa, anlayacağız ki, “bundan sonrası böyle olacak...”
Aslında bu işin “pratik yönü”nü hükümet çok iyi biliyor... “Acele kamulaştırma kararını”nı verdi mi, ortada ne vatandaş itirazı kalıyor, ne yerel yönetimlerin, “şehir planlarımıza aykırı” çıkışı...
Biliyorum bu iş böyle de olmaz...
Böyle olmadığına göre, nasıl olur?
 
Bir Avuç Mahalleyi Dönüştüremezken...
 
Örneğin Kahramanlar’da Roman vatandaşların yaşadığı bir “mahalle” var... Buranın “dönüşüm” hikayesi, kentsel dönüşüm daha ortada yokken bile vardı. Neredeyse çeyrek asırlık konu... Zaman zaman haberlere yansıdığı kadar görürüz; bir yetkili, çevresine bürokratlarına da alıp, gazetecileri de bilgilendirip mahalleye “geyik muhabbeti”ne gider... Ertesi günü gazetelerde boy boy haberler; Kahramanlardaki Tenekeli Mahalle şöyle olacak...
Ama bir türlü olmuyor... Kent girişinde bir çirkinlik abidesi olarak duruyor...
Bu konudaki umutsuzluğa düşmem şundandır:
Küçücük bir alanı bile dönüştüremeyen, ya da önlerine çıkan veya konan engelleri aşamayan yetkililer, Bayraklı, Gültepe ve diğerleri gibi on binlerce “hak sahibi”nin bulunduğu, on birlerce kafadan on binlerce ses çıktığı alanları nasıl dönüştürecek?
“Hak sahibi” sözcüğünü özellikle tırnak içine alıyorum, ne demek istediğimi, bu memlekette yıllardır çalışan, didinen, vergisini veren, ama bir türlü başını sokacak bir evi bile olmayanlar iyi anlar.
Önceki gün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm toplantılarının birini daha yaptı. Geniş katılımcı listesinde isimleri geçen, işin önemli aktörlerinden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş katılmadı.
Her ikisinin de, henüz açıklanmayan mazeretlerini bilmiyoruz.
 
Bu Yasa İle Bu İş Yürümüyor...
 
Bu durum bile, hükümetle yerel yönetimlerin, kentsel dönüşüm hikayesinde aynı düşünmediklerin, dolayısıyla bu işin yeni yasal düzenleme, yerel yönetimlerin görüşünü de içeren yeni bir yasal düzenleme ve ayrıntılı bir yönetmelik olmadıkça yürümeyeceğinin açık bir göstergesi.
 
Nitekim; “hak sahipleri”nden bir vatandaş tanıyorum... Kendisi emekli memur... Yememiş-içmemiş, Bayraklı sırtlarında bir “arsa” sahibi olmuş... “herkesin yaptığı iş” e o da girişmiş, aile emeklerini de ortaya koyarak 5 katlı, 9 daireli bir apartman ortaya çıkarmış... Elektriği, suyu, telefonu, kanalı bağlı. Birinde kendisi oturuyor, 8 de kiracısı, dolayısıyla 8 kira geliri var... Şimdi siz kalkıp da bu vatandaşı “vatan millet Sakarya” diyerek, “sizi depreme dayanıklı, modern yapılara kavuşturacağız” diyerek iki ya da üç daireyle ikna edebilir misiniz?
Onun için diyorum ki, alel acele hazırlanmış bir kanun metni ve eklenmiş yönetmeliklerle bu işin yürümeyeceği ortada. Yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN