Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Baraj Bir Felaket Tarifi Değildir

Yayınlanma Tarihi : 09 - 01 - 2015 : 09:05
Yüzde on baraj, askeri cuntanın kararı idi. İlke olarak tek partiyi iktidara getirmek ve uzun süre orada tutmak hedefini öngörüyordu.
Baraj, toplumun farklı düşüncelerini ve yönetim ilkelerini uygulamaya yansıtmak isteyen siyasi girişimlerin ve/veya bu yoldaki örgütleşmelerin önünde, siyaseten karga kovalayan korkuluklar gibi tesir yaratıyordu.
Baraj sisteminin getirdiği ilave avantajlarla AKP, üç dönem üst üste tek başına iktidar oldu.
Şimdi yayınladıkları anket sonuçlarına göre dördüncü kez tek başına iktidar olacaklarının rahatlatıcı iddialarını gündeme getiriyorlar.
Bu fırsat yüzde on gibi çok yüksek orandaki barajın sağladığı avantajdı. Ve bundan vazgeçmeye hiçbir niyetleri olmadığını da saklamadan açıkça söylüyordu.
Sadece zarafeti olmayan hususi ilk seçimler öncesinde ilk işlerinin bu barajı ıslah edecekleri idi.
Sadece siyasi ahlak açısından sorumlu tutulabilecekleri husus, söz riayetinde olmadıklarıdır.
***
Bugüne kadar parlamenter siyaset için her yönden siyasi kontrolü elinde bulunduran son partilerinin simgesi HDP olan siyasi girişimin lideri (eş başkanı), Demirtaş, Anayasa Mahkemesine verip veriştiriyor.
Neden?
Sebep basit: Anayasa Mahkemesi, seçim barajının indirilmesi konusundaki bireysel başvuruları usul yönünden (mahkemeyi ilgilendirmediği) için reddetti.
Bunun anlamı Haziranda yapılacak seçimlerde AKP yine yüzde on barajın çok önemli siyasi nimetlerinden istifade edecektir.
Demirtaş, bu seçimlere tekil ve müstakil girişimlerle milletvekili seçtirme yöntemini kullanmayacaklarını ve seçimlere parti listesiyle katılacaklarını açıklamıştı.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde ona yaklaşan oy almalarının kazandırdığı cesareti takdir ediyorum. Bu cesareti bir siyasi durum imtiyazı haline getirmek isteğini de takdir ediyorum.
***
Anayasa Mahkemesi başvuruyu reddedince bütün siyasi asabiyetiyle her konuyu eleştirerek kendi siyasi iddiasını sergilemesini faydalı ve pratik değerli bulmuyorum.
Demirtaş, hiçbir zaman Anayasa Mahkemesine güvenmedik diyor. Bunu çok değerli bir tespit ifadesi sayabiliriz. Ama gerçekten samimi hissiyat bu ise, Anayasa Mahkemesi kararını eleştirmek ve bununla bütün siyasi modeli alt üst edecek öneriler beklendiğini ihsas etmek sağlıklı siyaset sayılmaz.
Demirtaş’ın ifade ettiği bazı sağlam gerekçeler var: Diyor ki, “hiçbir halk tek başına kurtuluşun mümkün olamadığını biliyor. Biz de ülkemizde insanca yaşama mücadelesi vermiş bir halk olarak diğer halklarla el ele vererek özgür yaşamı inşa edeceğiz.”
Demirtaş’ın dikkat etmesi ve sadece kendisinin ve partisinin davet edildiği bir ulusal projenin özellikli tarafı olduğunu hatırlaması gerekir. Ve o proje kapsamındaki sorumluluklarını yerine getirdiği takdirde başka ve daha ileri nitelikli taleplere hak kazanacağını unutmaması gerekir.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN