Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Film Gibi...

Yayınlanma Tarihi : 03 - 01 - 2015 : 16:21
BEN HABER GAZETESİ 27.SAYI
 
 
Mesleğim gereği insanların yaşam alanlarına fazlasıyla girebiliyorum. Hani derler ya film gibi… Yaşanılanlardan bir örnek aktarmak istiyorum sizlere. 
 
Adli Psikolog olarak aldığım bir görevde çok zor bir karar vermem istendi benden. Amerika'da yaşayan boşanmış bir genç bayan çocuklarını götürmek istiyordu. Benim bu genç annenin yaşamını irdelemem, babanın ve çocukların o anda yaşadığı yeri görmem,  yaşam biçimlerini inceleyerek kararımı mahkemeye sunmam gerekiyordu.  
 
İncelemelere başladığımda film gibi insanı "yok artık" dedirtecek kadar büyük bir dramla karşı karşıya olduğumu gördüm.
 
Amerikalı bir subayla İngiliz eşi görevleri nedeniyle İzmir- Urla'ya yerleşirler. İlköğretim 3. sınıfa giden ve henüz 3 yaşında olan iki kızları vardır. Genç subay aniden geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşama veda ederken alkol problemi olan genç bayan daha da sarılır alkole, sigaraya ve hatta madde bağımlılığına. Yalnız geçen üç yıl boyunca turizm şirketini batırmış, maddi imkanlarını kaybetmiş, birlikte yaşadığı balıkçıdan bir kız çocuğu daha olmuştur. 
 
En büyük kızı çaresizlik içinde kardeşlerine bakmaktan okula bile gidememektedir. Balıkçının kendisine ve kardeşine olan tacizlerine maruz kalmaktan kurtulmak için çareler aramaktadır. Henüz 14 yaşlarındadır ve mahalleye gelen sütçü gence aşık olmuştur. Balıkçının tacizinin ortaya çıkması ve devletin konuya el atması nedeniyle annesinin suçlamalarına da hedef olan küçük kız sütçü gence kaçar. Aile minik kızı gelinleri olarak kabul eder. Büyük kız gelin olmuş, diğer iki kız kardeş devlet korumasına alınmış, balıkçı tutuklanmış, anne ise alkol nedeniyle kendini kaybetmiştir. 
 
Olaydan bir süre sonra Amerika'da yaşayan teyze çocukları götürmek üzere yasal işlemleri başlatır. Ancak büyük kız hamiledir ve kendisiyle gelmek istememektedir. Küçük kızı alıkoymak ve hamile bırakmaktan ceza alan sütçü eş de tutuklanır. 2 yıl sonra iyi halden bırakıldığında ise askere alınır. Henüz 16 yaşında olan büyük kızın eşi hapishanedeyken oğlu olmuş, askerdeyken kızı dünyaya gelmiştir. Köyde yaşamakta, süt sağma işinden tutun her türlü işe koşmakta, eşi tarafından ihmal edilmekte, aile tarafından şiddete maruz kalmaktadır. Annesinin sokaklarda yaşadığını öğrenir ve annesini Manisa'ya tedaviye yatırır. Tedaviden dönen annesinin yanlarında yaşamaya başlamasıyla eşiyle araları daha da açılır. 1 yıl sonra anne alkol, madde ve kötü yaşam biçimi nedeniyle kanserden vefat eder. 
 
Amerika'da yaşayan kardeşler ve teyzeleri onları çağırmakta, iş imkanı sunmaktadır. Aile içinde karar verilir. Büyük kız çocuklarını alarak gidecek eşini de yanına aldıracaktır. Beklenen gün geldiğinde eş buna müsaade etmez. Sen git bizi de yanına aldır diyerek kızımızı gönderir ve hemen arkasından boşanma davası açar. 
 
Hayalleri ve çocukluğu elinden alınan büyük kızımız henüz 23 yaşındayken çocuklarını da kaybetmiştir. İki yıl çocuklarını görmek için savaş veren genç anne Türkiye'ye gelerek velayet davası açar.
 
Genç anne tüm bunları ağlayarak anlatırken benim de gözlerim nemlenmişti. Çocuklar köyde yaşıyorlardı ve nasıl bir hayata gideceklerini bilemedikleri için anneleri ile Amerika'ya gitmek istemiyorlardı. 
 
Karar verirken olayları tüm detaylarıyla incelerim ve çocukların isteklerini göz önüne alarak kanaat oluştururum. Ancak bu dosyada çocukların yaşam koşullarını değerlendirme becerilerinin gelişmediğini göz önüne alarak onların annelerine kavuşmasının doğru olacağı kanaatine vararak dosyamı hazırladım. İşte size "yok artık" dedirtecek film gibi bir yaşam...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN