Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İktidar Tekrar Hatası Değildir

Yayınlanma Tarihi : 03 - 01 - 2015 : 09:23
Her yılın son gününde geçmişin acılı şikâyetini dilimize pelesenk ederiz. Duygularımız sert ve pişman, sözlerimiz hırçın ve şikâyetçi, yargılarımız (belki de) haksız ve zalim görünür. Mürüvvetsiz günler geçirdik deriz...
Peki, bütün suç geride bıraktığımız 365 günde midir? O günlerin yaşanışına biçim ve anlam katmak durumunda olanların (bizlerin, sizlerin, onların) hiç mi hatası, suçu, günahı yoktur.
Bir de bu çerçevenin içine siyasetçileri ve (millet adına) devleti yönetenlerin görev tarifini ve hizmet etkilerini katarsak ortaya acaba nasıl bir durum çıkar.
İşte yeni yılın dinamiğini buna göre tarif etmek istiyorum.
***
Acaba yeni yılda siyasetçiler, kendilerini halka asıl emelleri doğrultusunda açıklamaya niyetlenebilirler mi?
Yapılacak seçimlerde sadece hoşa giden şeylerin tekrarında yine küçük ve güler yüzlü aldatmalar ile bekledikleri sonuçları aramaya girişecekler midirler?
Neyi seçeceklerini kestirmek kolay görünmeyince, akıl satan yazılar ile bir dizi tavsiyeler ve kehanetler sunmanın bir yararı olur mu?
Hayır olmaz...
Üstelik olmaması için çalışmak gerekir.
Bu gerek bilhassa iktidar için önemlidir.
***
Çünkü AKP iktidarı artık, yönetimde doğrudan karar yerine, aracı kadrolar üzerindeki otoriteyi kullanarak eylem etkinliği sağlamak durumundadır...
Bunun anlamında büyük ve masraflı hedefleri, değişimleri, yatırımları gerçekleştirebilmesi için tek başına kendi iktidar ısrarını değil, ortak isabeti araması gerekiyor.
Ortak isabeti aramak, bir ara hükümetin kurduğu ve dört yana gönderip, hiçbir düşünce ve eylem uygunluğu bulamadığı “akil adamlar” vodviline benzer şeyler değildir...
Büyük projeleri ve onun gerisindeki önemi, faydayı ve değeri, yani ortak isabeti aramanın ve sağlamanın gereğini anlatmalıdır.
Dünyanın hiçbir ülkesinde iktidar sembolü olan kişi (buna Tayyip Bey de dâhil); hiçbir iktidar (yani ülkemizde AKP), hiçbir uygulama kurumu (AKP hükümeti) ve yetkilisi (şimdi Davutoğlu) tek başına emellerini hedef, hedeflerini eylem, eylemlerini eser haline dönüştüremez.
Aksine her davranış, sadece vakit kaybına ve kaynak israfına sebep olur...
Dünyanın hiçbir ülkesinde karşıt görüş ve öneri (bizde Kılıçdaroğlu ve Bahçeli) isabete destek olmaktan uzak duramaz. Denerse makul olmaktan uzaklaşır.
***
Çünkü siyasetin ne idraki, ne de eylem zemini, tek başına iktidar olmanın kolaylığını kudret zannetme fırsatı yaratmaz. Buna muhalefet tarifi de dâhildir...
Bugüne kadar birçok hükümet, bu tarif içeriğinde yaşamayı “iktidar” sayma zaafını yaşadı. Kavgalı, gürültülü siyaset düzlemindeki yanlışlıkların, Türkiye’yi getirdiği durum ortadadır. Müphem ve korkulu bekleyiş telaşı, bir an önce kurtulmayı gerektiriyor ve Türk halkı bunu hak ediyor... 
Bu üsluptaki siyaset aynı tür davranışla 2023’e yönelişin tekrarında aynı hatayı işleyebilir. Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı olduğu açıktır. Çareleri ortadadır. Hedefler tarif edilmiştir. Eylemlerin içerikleri bellidir. 
Bütün mesele iyi niyet ve gerçek paylaşma iradesiyle siyaset yapabilecek uygar davranışa ve irade içtenliğine ulaşmaktır.
Ortak isabete ancak böyle bir siyasi tarifle taraf olunabilir. Çünkü iktidar, tekrar hatası değildir.
Bu yılın siyasi dinamiği neden bu akıllı ve iyi niyetli davranış olmasın?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN