Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Temel Hatayı Değiştirmek

Yayınlanma Tarihi : 02 - 01 - 2015 : 09:08
Dünya üzerinde eğer tesadüfen de olsa, bir temel değer hatası işlenirse, o hatayı telafi etmek bir türlü mümkün olmaz. Genel kanaatlerin yanlışlığı pekişirse, bu düzeltme katsayısı sıfıra yaklaşır. Bu ihtimal hem iç, hem dış politikada sıklıkla görünür. Ve evrensel kabullerde kalıcı bir yanlışlık katılığı yaratır. Yeni yıla girerken, önümüzde, sönmüş bir ümit, çözümsüz bir çaresizlik ve evrensel bir zihin zaafının getirdiği temel değer hatası var. Bu hatanın canlı ve acı örneği, İsrail - Filistin çatışması ve uzlaşmazlığıdır.
***
Bu sorunun özeti şudur: Kısa bir anımsama için hafızalarınızı kullanın; hatırlayacaksınız ki, Filistin sorununun çözümü için evrensel karar mekanizmaları işletilememişti.
Çünkü dünyanın güçlü devletleri, makul tekliflerin tümünü reddetmeyi adeta meslek haline getirmiş ve mekanizmaların işletilmesi ümitlerini söndürmüştü.
Bugünkü konumunda ve İsrail – Filistin ihtilafında, Türkiye’nin hassas ve gürültülü tesiri oldu. Bu tesir kendisini, Ünlü “wait a minute / bir dakika” müdahalesinin sertliğinde gösterdi.
Bu müdahalenin bütün dünyayı şaşkına çevirdiği inkâr edilemez.
Ama aradan geçen yıllar içinde bir ölçüde olumlu tesiri olduğu anlaşılıyor ki, İsrail – Filistin ihtilafının çözümünde önemli bir adım atılmıştı.
***
Bir süre önce BM Güvenlik Konseyi bir karar tasarısı hazırladı. Buna göre, İsrail’in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi öngörülüyordu. İlaveten başkenti Doğu Kudüs olan bir bağımsız Filistin devletinin kurulması kararlaştırılmıştı.
Konseyin “veto” yetkisini haiz beş üyesi olaya olumlu baktı. Dokuz üyenin oyu ile konu Birleşmiş Millet Genel Kurulu’na geldi.
12 ay içinde kalıcı bir barışa ulaşılmasını öngören karar tasarısının, genel kurulda itibar göreceği beklentisi vardı: Üçüncü bir tarafın denetlemesi kabul ediliyordu. 
Gazze’ye ablukanın kaldırılmasının da talep edildiği tasarıda sınır kapıları açılarak Gazze’ye insanların ve eşyanın giriş çıkışlarının normale dönmesi isteniyordu.
Tasarıda çözüm bulunması istenen diğer konular arasında İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılması da yer alıyordu. Su sorununun çözülmesi de hedeflenmişti.
Hayır! Bu beklenti gerçekleşmedi. Eski tas, eski hamam devam ediyor...
***
Dış siyasette görünen o ki, makul önerilse bile, bu makule itibar edecek cesaret, beklendiği kadar hızlı ve tesirli ölçeklerde gösterilemiyor.
Sorun çözümsüzlüğünün sebebi bu işte... 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN