Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Son Gün Heyecanı

Yayınlanma Tarihi : 29 - 12 - 2014 : 09:12
Siyasetin en hassas gündemindeki olayın son gününü yaşıyoruz. Olay nedir; hassasiyet nedir? Bir yıldan beri Türkiye gündeminde hiçbir siyasi hadise, hareket, karar, teşebbüs ve yorum, dört bakanın konu olduğu yolsuzluk olayı kadar gündemi sıcak tutmamıştı.
***
Geçmişte AKP, dört bakanın karıştığı yolsuzluk iddiasının iler tutar tarafı olmadığı savunmasıyla belediye seçimlerinde vartayı atlatmayı planladı ve başardı.
Sonra cumhurbaşkanlığı seçimi geldi. Aynı stratejiyi uyguladı; yine seçimi kazandı.
Peki, halkın nazarında itibarlı konum kazanması mümkün oldu mu?
Hayır! AKP’nin 12 yıllık iktidarında yakasına yapışmış en büyük hesap sorma gerilimi, dört bakanın adının karıştığı yolsuzluk iddiası oldu. Derin iz bıraktı.
***
Tam kamuoyunu tatmin edecek bir komisyon kararı çıkması beklenirken, bu kez son saniyede TBMM Komisyon kararının ertelenmesi sağlandı. En koyusundan AKP’liler bile bu karar ertelemesini bir tür siyasi oyun düzeneği olarak yorumladılar. Hatta bazı AKP milletvekilleri kendi yöneticileri tarafından aldatıldıklarını ileri sürmeye başladılar.
Şimdi AKP derin bir sorgulama süzgecinden geçiriliyor...
İlk geçiştirme girişimini Davutoğlu başlattı: Eski bakanlara “Çıkın kamuoyuna yargılanmak istediğinizi açıklayın” mesajını iletti. Böylece mevcut kabinenin bu olaydan siyasal rahatsızlık duyduğunu hissettirmek istedi.
Bu yöntemin içtenliği olmadığı yargısı genel kabul gördü. Dolayısıyla önerinin etkinliği söz konusu olmadı.
Tam aksine bazı AKP milletvekillerindeki kararsızlık hali, yüce divan yolunu açma girişimine destek olarak, değişiklik gösterdi.
***
5 Ocaktaki komisyon toplantısında dört bakanın yüce divana gönderilme kararı AKP’yi sarsar mı?
Hayır sarsmaz.
Aksine, seçim öncesinde “baksana adamlar adaletten, yüce divandan korkmadan haklarında yolsuzluk iddiası bulunan eski bakanlarını yüce divana gönderdiler” propagandasını yapmak imkânına kavuşurlar.
Başbakanın “kendi ayağınızla gidin yargılanın tavsiyesi, komisyon tarafından gönderilme alternatifi karşısında biraz sudan çözüm olarak değerlendirilir.
Nitekim Davutoğlu’nun mesajından sonra dört bakan açıklama yapma konusunda cesur tavır sergilemediler. Kimilerine göre, dört bakan öneriyi içtenlikli bulmadı. Bu nedenle, MASAK raporuna itiraz ederek karar erteletmesi yoluna gittiler.
***
AKP’de çok sayıda milletvekili tavrının değiştiği söyleniyor. Dört bakanın yüce divana gönderilmesi, gündemde pekişen karar ciddiyeti olarak görülüyor.
Bu yolda karar çıkarsa, dosyadaki bütün deliller gibi yeni delillerin de ortaya çıkabileceği ve bunların medyada yer alabileceğinin edişe yarattığının da gündemde canlılık kazandığı söyleniyor.
***
Yarın AKP’nin MKYK toplantısı var. Bu toplantıda parti yöneticileri haklarında yolsuzluk iddiası bulunan dört bakanla görüşerek kendi iradeleriyle yüce divana gitmelerinin siyaseten daha uygun olacağını telkin etmeleri bekleniyor.
Eğer komisyondan olumsuz karar çıkarsa ve yüce divan yolu tıkanırsa, AKP’nin çok sıkıntılı dönemine gireceği söyleniyor. Yani “algı planlamasının” bile işe yaramayacağı dönem başlayacaktır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN