Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yılbaşı

Yayınlanma Tarihi : 28 - 12 - 2014 : 09:43
Malum; önümüzdeki Çarşamba gecesi 2014’e son noktayı koyup, 2015’e adım atacağız... Yeni yıl ülkemize ve dünyaya iyilikler getirsin...
Bazılarının özellikle belirtmeye, özellikle de küçük çocukların beynine işlemeye çalıştığı gibi, yılbaşı gecesi kimsenin örfü, adeti, bize empozesi değildir. Sadece bir yılın bitip, devamındaki yılın geldiği gecedir. Hangi takvimde, hangi toplumda olursa olsun, yen yıl bir umuttur, yeni bir başlangıçtır.
 
Biz de miladi takvimi kabul ettiğimize ve kullandığımıza göre, yılın dönümü, yani 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşıdır. Yine birilerinin yamamaya çalıştığı gibi bir “Hıristiyan geleneği” falan da değildir. Dini olan insanlar da kutlar, olmayan insanlar da... Tıpkı baharın gelişinin bir çok toplumda şenliklerle kutlanması gibi...
 
Noel Baba da, her ne kadar bir Hıristiyan din adamı olsa da, yıl dönemlerinde çocuklara hediyeler dağıtan, sevindiren, umut taşıyan bir insandır, yeni yılın fantezisidir.
 
“Gavur icadı” teknolojileri sonuna kadar kullanırken, en lüksünden “gavur icadı” otomobillerde salına salına gezerken, “talkını size, salkımı kendisine ayıranlar”ı siz de ayırmayı bilin.
 
En iyi Müslüman, en iyi insandan olur... Adam gibi adamdan, kadın gibi kadından olur...
 
 
“Afyoncular”a Kulak Asmayın...
Şimdi, bunları bırakıp kendi işimize bakalım ve o geceyi uzun geçirecekler için Acıbadem Hastaneleri doktorlarının önerilerine göz atalım:
Sabah (31 Aralık); yumurta, peynir, sebze ve 1-2 dilim tahıllı ekmekten oluşan, doyurucu ve kaliteli bir kahvaltı yapın. Öğle yemeğiniz ise akşamı düşünerek daha hafif olmalı.
Yılbaşı sofrasının vazgeçilmezi olan mezeleri kızartma ve kavurma yöntemleri yerine, fırın-soteleme yöntemleriyle hazırlayın.
İçeriğinde kalp-damar sağlığı için zararlı trans yağ bulunduran çikolatalar yerine, antioksidan kaynağı olan kakao yağı içerikli bitter çikolataları tercih edin. Ayrıca şerbetli tatlılar ile kremalı pastalar yerine, ev yapımı meyveli ya da sütlü tatlılar tüketin.
 
 
Fındık-Fıstık İyidir de...
Özellikle alkolle birlikte tüketimi artan fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişlerin tüketim miktarını abartmamak önemli. Çünkü bunlar yüksek oranda posa ve kalp damar sağlığı için faydalı doymamış yağ içerseler de, birer kalori depolarıdır.
Ana yemek olarak tüketeceğiniz et, hindi ve tavuğun mutlaka ızgara ya da fırında pişmiş olmasına dikkat edin.
Bir öğünde çok fazla besin tüketmek mide rahatsızlıkların yol açıp, geceniz mahvedebilir. Bu nedenle küçük servis tabağı kullanarak, 2 saat aralıklarla küçük porsiyonlar hazırlayabilirsiniz.
Meze veya salata çeşitlerini mayonez yerine yoğurtla hazırlamanızda fayda var. Böylelikle fazla yağ almanıza engel olacaktır. Yoğurdun da kaymaksızını, şarküteri ürünlerinin az yağlısını tercih edin.
31 Aralık günü sabahtan itibaren başlayarak en az 2 litre su tüketin. Gün boyunca ve akşam kutlamasında çay ile kahveyi daha az tüketmeye çalışın.
Yılbaşı yemeğinizde mutlaka sebze yemeklerine ve salatalara yer verin. Posa içeriğiyle hem sindirim sisteminize destek olacak, hem de daha az kaloriyle doygunluk sağlayacaktır.
Akşam yemeğinde önce kendinize zeytinyağlı mezelerden oluşan bir tabak yapıp, açlığınızı biraz bastırın. Ana yemeğin yanında mutlaka salata tüketin.
Alkolde dikkat etmeniz gereken ilk şey, boş mideye almamak olmalı. Yemekle birlikte ya da bir şeyler atıştırdıktan sonra almaya çalışın. Kadınlar için 2, erkekler için 4 kadeh şarap yılbaşı akşamı için idealdir. Viski ve rakıda iki dubleyi geçmemekte yarar var.
 
Hepinize sağlık içinde iyi pazarlar, mutlu yılar dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN