Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Siyah ve Beyaz...

Yayınlanma Tarihi : 26 - 12 - 2014 : 10:42
Türkiye’de siyaset deyince akla bir tarafın ‘’beyaz’’ dediğine diğer tarafın mutlaka ‘’siyah’’ demesi geliyor. Bu böyle mi olmalı? Kesinlikle hayır. Konu toplumun menfaatine ise öneriyi kim gündeme getirirse getirsin ortak görüş bir olmalıdır. 
 
Ne yazık ki Türkiye’de durum bugün tam tersinedir. İktidar ve muhalefet hiçbir konu üzerinde anlaşamamaktadırlar. Olan da bizlere olmaktadır.
 
TBMM çatısı altında gündem hep “Ak” ve “Kara” üzerinden gitmektedir. 
 
İzmir’de yerel siyasette de aynı tabloyu görürüz. 
 
Büyükşehir Belediyesi CHP’li olduğu için iktidar, AK Parti’de de muhalefettir. Şehrin yaşamını etkileyecek birçok konuda belediyenin önerilerine muhalefet genelde olumsuz yaklaşmaktadır. Yani ak ve kara.
 
Şimdi esas konumuza gelelim. İzmir’in yılan hikayesine dönen “Katı Atık Değerlendirme Tesisi''.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kente yaklaşık on yıldır bir katı atık tesisi kuramadı.
 
Ortada beceriksizlik mi söz konusu? Kesinlikle değil. Kocaoğlu yıllardır kurmak istediği bu tesise İzmir il sınırları içinde yer bulamıyor. Bulsa da, ''istemiyoruz’’ sesleriyle gelen tepkilerden hayata geçiremiyor. 
 
Sivil inisiyatif adı altında oluşan tepki gruplarına tam destek veren AK Partili milletvekillerinden dolayı projeler bir türlü hayata geçirilemiyor.
 
Şöyle bir arşiv taraması yaptım. Atıklar için ilk olarak Torbalı, Taşkesik bölgesi söz konusu olmuş. Torbalı halkı hemen ayaklanmış 25 farklı dernek ‘’istemeyiz’’ demiş ve bu gruplara o dönemde AKP milletvekili olan Tuğrul Yemişçi de destek verince gelişen ve oluşan tepkiler sonucu Kocaoğlu, Torbalı’dan vazgeçmiş.
 
Arkasından projeye Yamanlar’da yer bulunmuş. Karşıyakalılar hemen ayaklanmış AKP milletvekili İlknur Denizli devreye girmiş ve olaylar birbirini izlemiş belirsizlik halen devam ediyor.  
 
Bir ara Buca Göldere Köyü düşünülmüş mahkeme oraya da dur demiş. Son olarak güneyde yapılması düşünülen tesis için Menderes’in adı öne çıktı, ortalık toz duman. 
 
Sosyal medyada açılan ‘’Diren Menderes’’ hesabından Büyükşehir ve Aziz Kocaoğlu’na sallamak serbest. Menderes direnişinin kaptan köşkünde ise yine bir AKP’li Aydın Şengül var.
 
Gazetelerden okuduğum kadarıyla Menderes’deki direniş için her ne hikmetse twitter hesabını AK Parti Bayraklı Belediye Meclis Üyesi Kemal Büyükkerim açmış.
 
Menderes ilçesinin komşusu Bayraklıymış da meğer, bizim haberimiz yokmuş.
 
Bakalım Mendereslilerin direnişi sonucunda Güney Katı Atık Tesisi’nin akıbeti nasıl olacak?
 
Aziz Kocaoğlu’nun da söylediği gibi 1992 yılında devreye alınan Harmandalı çöp toplama alanı ömrünü çoktan tamamladı.
 
Sonunda her gün bu kentte yaşayanların oluşturduğu tonlarca çöp bir yerde yok edilmeli. Bunun ak veya kara diye siyaseti yapılamaz.
 
Kocaoğlu bu tesisi yapamıyor diye de kimse onu beceriksizlikle suçlamasın. Sonunda o bu çöpleri evinden getirmiyor.
 
Belediyenin bulduğu her alana bir şekilde karşı çıkılırsa Kocaoğlu’nun şu yakınması İzmirliler tarafından haklı bulunur. 
 
Başkan en gür sesiyle şöyle diyor; ’’Duyarlı çevre örgütlerine, bilim adamlarına ve İzmir’i sevenlere sesleniyorum. Bu kentin geleceğinin üç beş siyasetçinin hırsına kurban edilmesine izin vermeyin. İzmir’e modern bir katı atık tesisi kurulmaması için bayraktarlık yapan iktidar milletvekilleri, kenti değil sadece yapılmadığı taktirde oluşacak mağduriyetten nasıl bir siyasi rant elde edeceklerini düşünüyorlar’’
 
Evet, bu tesisleri yaptırmamak için direnenler kente karşı büyük bir vebal altındadırlar.
 
Ömrünü çoktan tamamlamış olan Harmandalı’da metan gazı patlamasından dolayı Ümraniye faciasına benzer bir felaket yaşanırsa sorumlusu, hem bu dünyada hem de öbür dünyada bu tesisleri yaptırmamak için ön saflarda yer tutanlar olur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN