Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yeni Parti Furyası

Yayınlanma Tarihi : 26 - 12 - 2014 : 09:04
Ne zaman seçim dönemi yaklaşsa Türk siyasetinde yeniden partileşme merakı başlar. Bu merak günlük gelişmelerin yarattığı heyecanlara kendini kaptırma zaafı olarak gelişir.
Birinci neden, mensup olduğu siyasi kadro tarafından dışlanma olayıdır. Bunun anlamı; artık kendisine yeni bir siyasi ikbal fırsatı kalmamış olmasıdır. Ama siyasetin davetkârlığı hala kendisini çekmektedir. Etrafındaki üç beş destekçinin lisanına kendini kaptıran, hemen yeni bir siyasi parti kurarak ,varlığını kanıtlamaya çalışır.
***
Peki, sonuç ne olur?
Sonuç, çok büyük ölçüde hüsran olur...
Nitekim son birkaç yıl içinde bu bahisteki gelişmelere bakarsanız, geçmişteki çok şöhretli siyasetçilerin, hemen bir siyasi parti kurdukları görülür. Bunun yanı sıra, bir de partileri birleştirme furyası dikkat çeker.
Hiçbir arşiv karıştırmadan; sadece günlük siyaset takip etmenin hafızada pekiştirdiği isimleri sıralasak bile, eski siyasetçilerin yeni parti kurma meraklarının, ne kadar sık tekrarlı bir zaaf teşhiri olduğu hemen görülür...
***
Yaşar Nuri Öztürk, Yaşar Okuyan, Hüsamettin Cindoruk, Emine Tarhan, Ahmet Özal, Mustafa Sarıgül, Hasan Celal Güzel, İsmail Cem, v.s... 
Siyasette ikbal kaybının hemen arkasında yeni siyasi parti hareketlerini başlatan şöhretli simaların maalesef talihleri hiçbir örnekte yaver olmamıştır. Hepsi tekrar eski yuvaya dönme fırsatını arayarak işin içinden sıyrılmaya çalışmışlardır.
***
Bu üsluptaki gelişmelerin son örneği Mustafa Sarıgül’ün girişimidir. 
Mustafa Bey, İstanbul Belediye Başkanlığı seçimindeki performansının kazandırdığı cesaretini ileride daha tesirli bir siyasi girişim için değerlendirmeyi ima eden konuşmalar yapmıştı.
Açık deyimle söyleyelim, CHP Genel Başkanlığı’na oynayacağı iması vardı. 
Bu ima, hemen topluma yansıtıldı. Bir ölçüde makes buldu; hatta bu niyetin düşüntülerinde (spekülasyonlarında) yeni siyaset kadroları bile isimlendirilmeye başlandı.
***
Şimdi iş değişiyor. 
Mustafa Bey, CHP içinde bir siyasi iddia ispatına girişmek yerine; daha büyük ve cesur bir adım atarak genel siyaset içinde, kendisine üst makam ve itibar mevkii kurmaya niyetleniyor.
Mustafa Sarıgül, 2015 Haziran’ında yapılacak genel seçimlerde, kendi genel başkanlığında girecekmiş. Bunun için gerekli birleşme temaslarını hızlandırmış.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilince CHP’ye dönen Mustafa Sarıgül, şimdi CHP’den ayrılarak genel seçimlerde Yaşar Nuri Öztürk’le ortak siyasi hareket planlamış. 
Sarıgül, kendi yönetimindeki Türkiye Değişim Hareketi (TDH) ile Yaşar Nuri Öztürk yönetimindeki Halkın Yükselişi Partisi’ni birleştirmeyi planlamış. Birleşik yeni partinin adı da “Türkiye Değişim Partisi” olacakmış.
***
Buraya kadar her şey tereyağından kıl çeker gibi kolay görünüyor.
Acaba öyle mi? 
Elbette ki hayır! 
İşin zor kısmı başlayınca görülecek ki, siyaset zor iştir.
Tesadüflerin itibarıyla belki nam salınır; ama netice alınmaz.
Türkiye’de bu üsluptaki siyasetin onlarca, yirmilerce örneği görüldü; ama hala hiç kimse bu garip manzaralı hezimet tarihçesinden kendine ders çıkarmayı beceremedi.
Haydi hayırlısı...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN