Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kubilay’a Siyaset Bulaştırmak...

Yayınlanma Tarihi : 24 - 12 - 2014 : 08:53
23 Aralık 1930... Dün Menemen’de Asteğmen Kubilay’ın, bir grup “şeriat özlemcisi” tarafından boğazlanıp başının gövdesinden ayrılışının, Bekçi Hasan ve Şevki’nin şehit edilişinin 84. yıl dönümüydü... Henüz 24 yaşındayken, hayatında ilk kez karşılaştığı bir grup tarafından en acımasız yöntemlerle hayattan koparılan Kubilay Öğretmen’in şehit edilmesi olayı tüm ayrıntılarıyla, yakın tarih sayfalarımızda cap canlı dururken, son yıllarda iyice “zayıflatılıp”, devlet temsilcisi düzeyinin vali yardımcılarına kadar indirgendiği, Atatürk ve devrimlerine sahip çıkanların tam kadro katıldığı bir “devlet töreni” haline dönüşmesinin altında yatan nedenleri henüz kavrayamıyoruz.
Örneğin bundan önceki İzmir Valisi, şimdilerin Merkez Valisi Mustafa Cahit Kıraç’ın, görev yaptığı 5 yıl içinde, makamından sadece 28 km. uzakta bulunan Kubilay Anıtı önünde düzenlenen anma törenlerine bir kez bile katılmamışlığının yanında, “aynı geleneği” 1.5 yıllık İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın da sürdürmüş olmasının nedenlerini anlayamıyoruz.
Anlayanlarınız, yorumlayanlarınız mutlaka vardır ama, ben hala anlamayacak, anlam veremeyecek kadar safım...
 
Muhalefetin Şehidi Değildir...
 
Devrim Şehidi Kubilay’ı anma törenlerinin, gittikçe tüm ulusumuzun tüm fertleri tarafından anılması gereken bir ulusal gün olmaktan gittikçe uzaklaşıp, muhalefet partililerinin “gövde gösterisi”ne, iktidara yüklenme fırsatına dönüştürülmesine de karşıyım. 
Nitekim dün Menemen’deki anmada, siyaset içerikli pankart, slogan ve söylemler, Devrim Şehitleri Kubilay ve arkadaşlarını anmaktan ziyade, bir siyasi gösteri fırsatına dönüştürülmesini, en azından o şehitlerin kemiklerini sızlatmak olarak değerlendiriyorum. 84 yıldır andığımız, uğruna anıtlar diktiğimiz Öğretmen Kubilay ve arkadaşları, ne sadece CHP’lilerin şehididir, ne muhalefet partilerine mensup insanların....
 
Onlar, çağdaşlaşmanın önemine vakıf olmuş, muasır medeniyet seviyesine ulaşmanın gerekliliğine inanmış, asla bu topraklar üzerinde yaşayan insanların “şeriat düzeni” gibi bir geriliği kabullenemeyeceğine inanmışların şehididir.
 
Özünden Uzaklaştı
 
Devrim Şehitlerimiz’i anma törenlerinin daha belgesel nitelikli söylemlere sahne olmasını, devrim katillerinin amaçlarının ve ülkemizi nerelere çekmek istediklerinin iyice anlatılması gerektiğine inanıyorum.
Allah adını haykırarak cinayet işleyen, hunharca kan döken insanlık ve medeniyet düşmanlarını bir kez daha lanetliyor, Öğretmen Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN