Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“Kordon Raporu”nu Boğmayalım...

Yayınlanma Tarihi : 22 - 12 - 2014 : 08:46
Ege Genç İşadamları Derneği’nin (EGİAD) “sosyal sorumluluk projeleri” kapsamında Kültürpark için hazırladığı “baz plan”ı bir hayli beğenmiş, yetkililerin üzerine eklentilerini beklemiştim.
Zannediyorum o planın üzerinden bir yıl kadar bir zaman geçti. Karar vericilerin, Kültürpark için neler düşündüğünden ziyade, EGİAD önerilerinden ne kadarını dikkate aldıklarını, uygulamaya koymaya hazır bir planları olup olmadığını henüz bilmiyoruz.
Bilen varsa da, ben atlamışımdır...
EGİAD’tan, “varan iki” diyebileceğimiz ikinci plan, “İzmir Kordon ve Kıyı Düzenlemesi Raporu” da geldi... “Plan” dediysem, düşünülmüş, taşınılmış, kendi içinde bütünselliği olan öneriler paketi...
İçeriğin en önemli maddesi olan “Gündoğdu Meydanı mitinglere kapatılsın” şu sıralar en popüler kentsel tartışma konusu ve çok güzel savunmalar ve fikirler ortaya atılıyor.
 
 
Kimliksiz Alana Kimlik Arayışı...
Deniz dolgusu ile kazanılmış Gündoğdu Meydanı’nın miting alanı olması, biliyoruz ki kentsel ihtiyaçtan doğdu ve bu günlere kadar böyle geldi. Zaman zaman ben de Gündoğdu Meydanı’nın ve çevresindeki çim alanların, yüz binlerin ayakları altında bir kaç saat içinde ezilmiş olmasını, miting sonrası aylarca kendine gelememiş olmasını, bu kentin bir sakini olarak ben de kabullenemiyor olsam da, “neredeyse 20 yıldır bir kimlik kazandırılamamış Kordon’un bir bölümünde ara sıra miting de yapılsa ne olur?” noktasında kilitleniyorum.
Bazı muhalif ve önerisiz vatandaşlar, yüzlerce dönümlük alan için çirkin benzetmeler yapsa da, bazıları, dünyadan örnekleri de göz önünde bulundurarak kendi çaplarında plan-proje üretmekte, bunlar zaman zaman bu köşede de yer bulmaktadır.
Başkan Seda Kaya tarafından açıklanan çok ayaklı planın ayrıntıları gazete ve televizyon haberlerinde bol bol yer aldığı için burada tekrarlama gereği duymasam da, hem detay, hem de bütünsel olarak beğendiğimi içtenlikle söyleyebilirim.
***
Ancak rapor açıklandıktan sonra, raporu orasından burasından çekiştirerek küçük detaylara boğmayı, hiç bir eklenti ve çıkarma yapmadan “bu da olur mu?” noktasında boğma gayretlerini de üzüntü ile izliyorum. “Horozun çok olduğu köyde sabahı geç olması gibi” bir durumu tüm Türkiye’de olduğu gibi maalesef kentimizde de yaşamaktayız. Nice özel yetenek eseri düşünce ürünü projelerin, ehliyetsiz ellerde ve ağızlarda nasıl heba edildiğini zaman zaman kent adına içi yanarak anan bir kentli olduğum için, EGİAD’ın hazırladığı Kültürpark Raporunun da, Kordon Raporu’nun da “boğuntuya getirilmesine, ‘biz daha iyisini hazırlarız’ mantığı ile ötelenmesi”ne asla gönlüm razı değildir.
 
 
Hariçten Gazel Okuma Değil...
Bu raporların, söz konusu yerlerde bir düzenleme, yeniden yapılandırma ihtiyacından doğduğu, bu noktadan hareketle yoğun bir mesai ürünü olduğu kesindir. Konuya, “Niçin gerçek uzmanların eli değmiş ve halen vatandaşın alabildiğine yararlandığı Konak Meydanı’na ‘düzenleme’ önerilmiyor da, Kordon ve çevresine öneriliyor?” noktasından da yaklaşırsak, yapılması gerekenlerin önemini ve önceliğini daha iyi kavrayabiliriz.
***
Bazı “bilmiş kesimler”in, EGİAD raporlarına “hariçten gazel okuma” olarak yaklaşmalarını tartışmaya bile değer bulmadığım gibi, bir çok talihsizliğe ve haksızlığa uğramış ve hala da uğramakta olan bu kentin geleceği için kafa yoranlara sade bir teşekkürü borç biliyor, raporların devamını diliyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN