Ön Seçim mi? Zor...

CHP hakikatten ilginç bir parti. Hele İzmir örgütü daha da ilginç. 
 
Sanki Türkiye’de her yer güllük gülistanlık, işler yolunda, tek konumuz var o da; “Ön seçim olsun mu, olmasın mı? Olursa tüm üyelerle mi, yoksa delege bazında mı yapılsın?”
 
Yüzde 100 demiyorum ama aldığım duyumlara göre İzmir’de ön seçim yapılmayacak.
 
Bunu nereden mi çıkarıyorum? CHP’nin üst düzey yöneticileriyle yaptığım özel görüşmelerden. 
 
Geçen gün Deniz Sipahi de yazdı ve bir de soru sordu; “Bu seçim sisteminde, partilerin bu teşkilat yapısıyla ön seçim ne kadar doğru?” diye.
 
Deniz Sipahi’ye aynen katılıyorum.
 
Bu yapıyla CHP’de ön seçim falan olmaz. Bir kısım çok bilenler diyor ki; “Örgütleri harekete geçirir.” Peki, kaybedenlerin daha sonraki
tavırları ne olacak? Bunu hiç düşünen yok.
 
Hayal kırıklığının getirdiği hizipleşmeler sonucunda parti genel seçimlere nasıl hazırlanacak? Bu sorunun cevabını benim yazmam gereksiz. Malumun tekrarı olur. 
 
Sokağa çıkın bakın hiçbir İzmirlinin CHP’de ön seçim olsun diye bir önceliği yok. 
 
Önceliği, yaşadığı ekonomik zorlukların dışında özellikle ulaşımda çektiği sıkıntılar. Bakın tüm İzmir’de ön seçim isteyenlerin sayısı bin kişiyi geçmez. Onlar da her seçim döneminin belli ağababaları ve hep aynı tipler, yıllardır CHP’yi babalarının tapulu malı sayanlar. 
 
9 ay önceki yerel seçimleri bir hatırlayın. Her ilçede onlarca aday adayı birbirlerini yediler. CHP’li, CHP’liyi belden aşağıya vurmaktan zevk aldı.
 
Sonuç, yine 3-5 kişi oturdu listeleri yazdı ve İzmirli de oy verdi.
 
Ha, ön seçim olursa kimler karlı çıkar diye sorarsanız hiç düşünmeden bir takım medya derim.
 
Bu ne demek mi? Ön seçimi bahane ederek aday adaylarını tanıtıyorum numarasıyla onları kaz gibi yolan bazı siteler ve televizyonlar.
 
Ön seçimi bir geçim kaynağı ve yolu olarak gören bu tip medya yönetici ve yazarları ellerini ovuşturarak ön seçim olsun diye bas bas bağırıyorlar.
 
Son sözüm CHP’de ön seçim zor. Ama gönlünden aday adaylığı geçenlere tavsiyem paralarınızı bu tuzak medyalara kaptırmayın.
 
Yerel seçimlerde 200-300 bin lira gibi bütçeler harcayıp adeta kaz gibi yolunan,  sonra sudan çıkmış balık gibi olan çok aday adayı oldu.
 
İzmirli olarak CHP Genel Başkanı’na bir mesaj vermek istiyorsak o da ‘’bize bu dönem ithal aday koyma’’ şeklinde olmalıdır.   
 
Bu mesajı tüm İzmir’in kent dinamikleri Kılıçdaroğlu’nun hafızasına çakmalıdırlar.
 
Şöyle bir gerilere gidersek, 2011 seçimlerinden önce Kılıçdaroğlu ‘’İzmir’e kesinlikle ithal aday koymayacağız’’ demişti. Ama bu söze rağmen bize tam 7 tane göçmen kuş geldi. Geçen 4 yıl süresince toplam 4 kez İzmir’e gelmeyen CHP’li vekillerimiz oldu.
 
Bu dönemde de İzmir’de evi bile olmayanları seçmek istemiyorsak, şimdiden tavrımızı koymamız lazım. Yoksa Konak’tan Alsancak’ın yolunu bulamayanları yine İzmir Milletvekili yaparız.
YORUM EKLE