Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Devletin Hiddet Hakkı Yoktur

Yayınlanma Tarihi : 18 - 12 - 2014 : 08:59
Bu yazıyı okumaya başlamadan önce aşağıdaki resme bakın. Makul bir süre gözünüzü hiç ayırmadan bu manzaranın detaylarına inin.
Sonra aklınızı, izanınızı, vicdanınızı, ahlakınızı, adabınızı değil; sadece, gördüğünüz manzara hakkındaki tespitinizi önemseyiniz.
Bu manzarayı yaratan “fail”, (yani ağız yırtan devletin kolluk gücü) ile “mef’ulün” (yani devletin kolluk gücü tarafından ağzı yırtılan vatandaş) arasındaki ilişkinin hangi hak ve adalete dayalı bir devlet hizmeti olabileceğini vicdanınıza açıklamaya çalışın.
Bakın bakalım bu manzaraya itibar edecek kimse bulabilecek misiniz?
Diyelim ki buldunuz; hak yerine hiddet ve şiddeti siyaset ve adalet üslubu sayan kaç kişi bu manzarayı bir devlet hizmeti sayar?
Ülkede huzur ve sükûn sağlamanın yolunun bu manzara olduğuna kaç kişiyi inandırırsınız?
***
Adana’da parkta bir taziye çadırı kurmak isteyen halka çevik kuvvet polisi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi müdahale etmiş...
Bu adamları çevik kuvvet polisine benzetemiyorum; ama söylenen bu...
Devletin müdahale üslubu bu ise; örneğin hükümetin başkanı olarak Ahmet Bey telefonu açıp bu olayın failini kutlar mı? “Helal sana, vatandaşa ağzının payının nasıl verildiğini gösterdin” diye tebrik eder mi?
Devletin müdahale üslubu bu ise, örneğin İçişleri Bakanı olarak Efkan Bey telefonu açıp bu olayın failini kutlar mı? Helal sana iyi örnek oldun; bundan sonra “tabanca atış yarışması” gibi “ağız yırtma yarışları” da düzenlenebileceğini düşünür mü?eHHh
Sanmam! İkisini de ciddi hükümet adamı olarak tanıyorum.
Halkı yanıltarak itibar pekiştirmesi yapmanın abes olduğunu takdir edeceklerini hissediyorum. Ve bu olayda bir hamle yapmaları gerektiğine inanıyorum.
Hayır, “polis her yaptığında haklıdır” derlerse, CHP döneminin eleştirdiği eski “dâhiliye vekillerinden” zerre kadar farkları kalmamış demektir.
***w
Recep Peker, Cemil Uybadın, Şükrü Kaya, Refik Saydam, Faik Öztrak, Hilmi Uran, Şükrü Sökmen Süer, Münir Hüsrev Gole...
Bunlar CHP’nin tarihe geçmiş içişleri bakanlarıydı.
Bunların yönetimindeki devletin hiddeti ve polisin şiddeti yüzünde Demokrat Parti 1950 seçimlerinde tek başına iktidara geldi. En etkili propaganda, bu valilerin halka gösterdiği devlet hiddeti ve polis şiddetiydi...
O valiler ve onların emrinde falakaya adam çeken polisler ile dipçik darbeleriyle bel kemiği kıran jandarma hiddetinden el aman eden seçmen, hepsini bir gecede Meclis’in önüne koyuverdi.
***
Ya Demokrat Parti?
Onlar da aynı üslup ile halkın canını yaktı.
Dönemin içişleri bakanlarıyla, valileri, 27 Mayısçılar tarafından ağır ve çirkin muameleye maruz bırakılarak tarih sahnesinden uzaklaştırıldılar...
Tarih tekerrür eder mi?
Bilmem! Onu Allah bilir... Etmesin diye dua ederim.
Ben sadece Akif’in mısralarını hatırlarım:
‘Tarih’i ‘tekerrür’ diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?”
Bildiğim bir şey var: Polisin ağız yırtma teşebbüsünün ilk örneği olarak bu fotoğraf, bu “fail” ve bu “mef’ul” hafızalardan silinmeyecektir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN